Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?
Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i vlastně i úlevu.
Při rozchodu pochází velká část smutku ze ztráty našich iluzí. Ze ztráty toho, jak jsme si mysleli, že bude vypadat naše budoucnost. Navíc kromě veškerých možných emocí může rozchod zahrnovat i další nezbytné kroky, jako je stěhování, péče o děti, dělení majetku, financí a podobně.
Rozchod zkrátka bolí…
Neexistuje žádná věková hranice, co se týče bolestivosti rozchodu. Stejně se bude trápit patnáctiletý pubescent, zralý dospělý nebo třeba senior. A je úplně jedno, jak dlouho jste spolu byli. Opět nezáleží na délce vztahu, ale na jeho intenzitě. Rozchod po půlroce může být mnohdy třeba i bolestivější než rozchod po deseti či dvaceti letech vztahu. Vše je v tomto směru velice individuální. Ztráta někoho, koho jsme milovali, je vždy bolestivá a je třeba čas než se naše duše zase uzdraví.
Jak se vyrovnat s rozchodem či úmrtím
Syndrom zavrženého rodiče aneb Proč myslet při rozvodu na budoucnost svých dětí
Jak se správně rozejít a zvládnout složité období po rozchodu?
Všechy emoce jsou při rozchodu normální
Můžete cítit obrovskou duševní bolest, která se přeměňuje až v bolest fyzickou. Můžete cítit úlevu, možná odcházíte od člověka, který s vámi nezacházel příliš hezky. Jednoduše řečeno: je normální cítit všelijaké emoce a prožívat pocity, které vás momentálně ovládají. Důležité je pamatovat na to, že i když je rozchod těžký, obecně vám s ním pomůže až čas. I když možná bolest nikdy nezmizí, nebude tolik intenzivní. Je důležité myslet na to, že vše je dočasné.
5 tipů, jak se vyrovnat s rozchodem
Pokud se vám nedaří náročné období po rozchodu překonat, můžete požádat o pomoc psychologa nebo kouče, kteří vás tímto časem provedou. Případně můžete vyzkoušet některé z níže uvedenýc rad:
1. Nezapomínejte o sebe pečovat
I když jste zoufalí, smutní a unavení, stále byste měli myslet i na sebe a své blaho. Mnoho lidí má po rozchodu problémy se spánkem, oslabený imunitní systém a přestávají o sebe pečovat. Zkuste to jinak. Zaměřte se sami na sebe. Pro lepší spánek zkuste využít služeb bylinek, jako je srdečník, třezalka nebo chmel. Jezte zdravější jídla. Žádný fast foot, žádné polotovary. A věnujte se nějakému pohybu. Ať už je to jízda na kole, plavání nebo třeba jen procházky venku.
2. Vypište se ze svých emocí
Napište pro svého ex-partnera dopis. Nemusíte mu jej ani doručovat, o to vlastně vůbec nejde. I když vám v tom samozřejmě nikdo bránit nebude. Sepište všechno, co vám vztah dal nebo vzal. Vypište se ze svých emocí, rozlučte se a pomyslně zkuste tuto životní kapilotu uzavřít.
3. Nepřerušujte sociální vazby
Neizolujte se a neignorujte okolní svět. Když budete jen sami se sebou, budete se zbytečně zabývat negativními myšlenkami. Běžte mezi lidi, zajděte s přáteli na večeři nebo s kamarády do fitka. Ochrání vás to před pocity osamělosti a deprese.
4. Rozchod potřebuje čas
Nemůžete očekávat, že během týdne budete z rozchodu “venku”. Než se začnete cítit opět dobře, bude to nějakou dobu trvat. Chce se vám plakat? Vyplačte se. Nezadržujte v sobě emoce. Všechny pocity, které máte, jsou v pořádku. Rozchod bolí, ale klíčem k dalšímu štěstí a radosti v životě je naučit se žít dál. I bez dosavadního partnera.
5. Navštivte terapeuta
Pokud máte problémy s běžným fungováním. Nejste schopni chodit do školy nebo do práce, rozhodně navštivte terapeuta. Může to být psycholog, psychiatr nebo třeba kouč. Zkuste si zkrátka promluvit s nějakým odborníkem, který je schopen vám pomoci.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku