Strach z intimity mívá hlubší kořeny v dětství...

Strach z intimity se neobjeví jen tak. Hledejte příčiny a účinná řešení!

Strach z intimity se nemusí týkat pouze fyzického kontaktu. Bývá totiž spojován i s obavami týkajícími se emocionálního spojení. V životě člověka se zpravidla neobjevuje z čista jasna – má tedy hluboké příčiny, často pramenící z dětství nebo nějakého traumatu. Pojďte tedy s námi odhalit konkrétní podstatu těchto strachů a najít účinnou strategii pro jejich řešení.

Každý člověk běžně touží po citovém i fyzickém propojení s tím, koho má rád. Když vás ale pohltí strach z intimity, náhle se ocitáte nad hlubokou propastí, kterou ne a ne překročit. Můžete se tak zmítat ve smutku, zranitelnosti, přecitlivělosti na vnější podněty a neschopností přiblížit se aspoň o kousek protějšku či někomu, ke komu cítíte náklonnost. Stává se z toho začarovaný kruh, jenž vás čím dál více strhává do sociální izolace. Jak s tím zatočit?

Strach z intimity a jeho příčiny

Většina pozitivních ale i negativních vzorců pochází především z dětství či dospívání člověka. A zcela logicky – čím méně lásky, péče a podpory jste od rodičů dostávali, tím více se můžete v dospělost potýkat s nějakými vztahovými problémy. Prostředí, ve kterém vyrůstáme, je totiž velmi důležité. Existují tedy různé rizikové faktory a příčiny, které mohou spustit strach z intimity:

Čtěte také:

Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?

  • Emocionální zanedbávání: pokud rodič neposkytne dítěti adekvátní citovou podporu, může v něm (někdy i nevědomky) podpořit nedůvěru v okolní svět. Dítě si tak může začít připadat, že je na všechno samo a nebude schopno se v budoucnu k někomu emočně „připoutat“.
  • Ztráta rodiče: dítě, které ztratilo rodiče v důsledku rozvodu, uvěznění nebo dokonce smrti, se může zmítat v obavách z opuštění. Pakliže tyto emoce v čase přetrvají, klidně se v dospělosti převrhnou ve strach z intimity.
  • Nemoc rodiče: také se může stát, že matka či otec vážně onemocní a dítě převezme roli toho pečujícího – o rodiče, sebe, sourozence. Musí brzy „dospět“ a začít se spoléhat jen samo na sebe, což může vyústit v budoucí vztahové problémy. V dospělosti si takový člověk vystačí sám se sebou – je zkrátka zvyklý dělat věci sám, jak nejlépe dovede a nedokáže se nikomu otevřít.
  • Fyzické nebo sexuální zneužívání: v tomto případě se vytváří v dítěti hluboké trauma, které se jen těžko překonává bez pomoci odborníků. Když není toto trauma včas a adekvátně řešeno, může snadno vyústit ve strach z intimity v dospělosti.

Strach z intimity se však může vyvinout i u lidí, kteří jako děti zažili znásilnění či slovní šikanu. Dobrému psychickému stavu pak určitě nepřidá ani soužití s duševně nemocným rodičem či závislým rodičem.

Pozor! Existující strach z intimity nemusí vždy souviset s negativními zkušenostmi ze stran rodičů. Obavy z fyzického kontaktu i emocionálního spojení v dospělosti může klidně vyvolat i agresivní chování z jiného blízkého okolí – například od příbuzných, známých, spolužáků, učitelů a podobně.

Poměrně obvyklým signálem strachu z intimity je také časté střídání partnerů - dotyčný není schopen hlubšího propojení či dokonce lásky.

Jak poznat strach z intimity?

Myslíte si, že prožíváte strach z intimity? Anebo snad máte ve svém okolí někoho, kdo se s těmito obavami potýká? Pak můžete zaznamenat tyto projevy:

  • neschopnost vyjádřit vlastní potřeby a touhy
  • vyhýbání se vážným tématům ve vztazích
  • nedostatek důvěry v partnera (pokud jde o důležité okamžiky života či rozhodnutí)
  • neochota sdílet své sny a/nebo cíle
  • účelové sabotování vztahů při sebemenším náznaku jejich rozvíjení
  • vyhýbání se fyzickému kontaktu s protějškem či jinou blízkou osobou
  • obavy ze spontánnosti v intimních chvílích

Strach z intimity často spočívá v pocitu, že si člověk nezaslouží být milován a podporován.

Zajímavé také je, že strach z intimity může u některých lidí vyústit v tzv. „seriálové randění“, což znamená, že dotyčný není schopen udržet dlouhodobý vztah – tedy při sebemenším náznaku hlubšího propojení odchází z jednoho partnerství do druhého, častokrát povrchnějšího.

Nenechte strach z intimity zvítězit a postavte se mu čelem

Cítíte-li nějaký problém, co se týká strachu z intimity, určitě jej nesabotujte a řešte včas. Jedině tak můžete tvořit plnohodnotné vztahy s druhými lidmi (nemusí jít jen o partnera). Zkusit můžete následující strategii:

  1. Přijměte nejistotu. Ve vztazích zkrátka žádné záruky neexistují. Je ovšem i ve vašich rukách, jak se partnerství bude dál rozvíjet. Bez jistého úsilí, času a lásky to nepůjde. Milujte tady a teď a nepropadejte strachům z toho, co by mohlo nastat a podobně.
  2. Mějte se rádi. Sebeláska je důležitý atribut k tomu, abyste mohli tvořit plnohodnotné mezilidské vztahy. Začnete tedy u sebe. Dovolte si cítit různé emoce, ale nepropadejte jim. Uvědomte si svou povahu a naučte se s ní pracovat. A vězte, že zranitelnost není slabina! Vytěžte ze sebe jen to nejlepší a staňte se hrdými i sebevědomými lidmi. Snáze tak odoláte případným životním peripetiím, odmítnutím a jiným nepříjemným situacím.
  3. Zamyslete se nad svou minulostí (dětstvím). Pravděpodobně právě z té může strach z intimity vycházet. Jakási retrospekce vám poodhalí vaše pravé JÁ a pomůže také porozumět tomu, co nyní pociťujete.   
  4. Odpusťte si. Je docela možné, že se obviňujete z něčeho, co se kdysi v minulosti stalo – přestože jste mohli být v roli oběti. Nechte to jít a ke své duši buďte laskaví. Dovolte si být šťastní, pusťte vše, co vás dosud tížilo a začnete znovu a lépe. Pomoci vám na této osvobozující cestě může ostatně i kouč, psycholog nebo psychoterapeut.

Rady pro blízké: máte-li ve svém blízkém okolí někoho, kdo bojuje se strachem z intimity (může jít o partnera, kamaráda, jiného blízkého člověka), dopřejte mu čas. Buďte nanejvýš trpěliví, mírní, milující a empatičtí. Snažte se vytvořit bezpečnou a důvěrnou atmosféru, aby se vám dotyčný mohl otevřít. A hlavně se na něj nehněvejte, pokud budete odmítnuti. S pochopením, laskavostí a otevřenou náručí půjde vše daleko lépe.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?