Strach z intimity mívá hlubší kořeny v dětství...

Strach z intimity se neobjeví jen tak. Hledejte příčiny a účinná řešení!

Strach z intimity se nemusí týkat pouze fyzického kontaktu. Bývá totiž spojován i s obavami týkajícími se emocionálního spojení. V životě člověka se zpravidla neobjevuje z čista jasna – má tedy hluboké příčiny, často pramenící z dětství nebo nějakého traumatu. Pojďte tedy s námi odhalit konkrétní podstatu těchto strachů a najít účinnou strategii pro jejich řešení.

Každý člověk běžně touží po citovém i fyzickém propojení s tím, koho má rád. Když vás ale pohltí strach z intimity, náhle se ocitáte nad hlubokou propastí, kterou ne a ne překročit. Můžete se tak zmítat ve smutku, zranitelnosti, přecitlivělosti na vnější podněty a neschopností přiblížit se aspoň o kousek protějšku či někomu, ke komu cítíte náklonnost. Stává se z toho začarovaný kruh, jenž vás čím dál více strhává do sociální izolace. Jak s tím zatočit?

Strach z intimity a jeho příčiny

Většina pozitivních ale i negativních vzorců pochází především z dětství či dospívání člověka. A zcela logicky – čím méně lásky, péče a podpory jste od rodičů dostávali, tím více se můžete v dospělost potýkat s nějakými vztahovými problémy. Prostředí, ve kterém vyrůstáme, je totiž velmi důležité. Existují tedy různé rizikové faktory a příčiny, které mohou spustit strach z intimity:

Čtěte také:

Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?

  • Emocionální zanedbávání: pokud rodič neposkytne dítěti adekvátní citovou podporu, může v něm (někdy i nevědomky) podpořit nedůvěru v okolní svět. Dítě si tak může začít připadat, že je na všechno samo a nebude schopno se v budoucnu k někomu emočně „připoutat“.
  • Ztráta rodiče: dítě, které ztratilo rodiče v důsledku rozvodu, uvěznění nebo dokonce smrti, se může zmítat v obavách z opuštění. Pakliže tyto emoce v čase přetrvají, klidně se v dospělosti převrhnou ve strach z intimity.
  • Nemoc rodiče: také se může stát, že matka či otec vážně onemocní a dítě převezme roli toho pečujícího – o rodiče, sebe, sourozence. Musí brzy „dospět“ a začít se spoléhat jen samo na sebe, což může vyústit v budoucí vztahové problémy. V dospělosti si takový člověk vystačí sám se sebou – je zkrátka zvyklý dělat věci sám, jak nejlépe dovede a nedokáže se nikomu otevřít.
  • Fyzické nebo sexuální zneužívání: v tomto případě se vytváří v dítěti hluboké trauma, které se jen těžko překonává bez pomoci odborníků. Když není toto trauma včas a adekvátně řešeno, může snadno vyústit ve strach z intimity v dospělosti.

Strach z intimity se však může vyvinout i u lidí, kteří jako děti zažili znásilnění či slovní šikanu. Dobrému psychickému stavu pak určitě nepřidá ani soužití s duševně nemocným rodičem či závislým rodičem.

Pozor! Existující strach z intimity nemusí vždy souviset s negativními zkušenostmi ze stran rodičů. Obavy z fyzického kontaktu i emocionálního spojení v dospělosti může klidně vyvolat i agresivní chování z jiného blízkého okolí – například od příbuzných, známých, spolužáků, učitelů a podobně.

Poměrně obvyklým signálem strachu z intimity je také časté střídání partnerů - dotyčný není schopen hlubšího propojení či dokonce lásky.

Jak poznat strach z intimity?

Myslíte si, že prožíváte strach z intimity? Anebo snad máte ve svém okolí někoho, kdo se s těmito obavami potýká? Pak můžete zaznamenat tyto projevy:

  • neschopnost vyjádřit vlastní potřeby a touhy
  • vyhýbání se vážným tématům ve vztazích
  • nedostatek důvěry v partnera (pokud jde o důležité okamžiky života či rozhodnutí)
  • neochota sdílet své sny a/nebo cíle
  • účelové sabotování vztahů při sebemenším náznaku jejich rozvíjení
  • vyhýbání se fyzickému kontaktu s protějškem či jinou blízkou osobou
  • obavy ze spontánnosti v intimních chvílích

Strach z intimity často spočívá v pocitu, že si člověk nezaslouží být milován a podporován.

Zajímavé také je, že strach z intimity může u některých lidí vyústit v tzv. „seriálové randění“, což znamená, že dotyčný není schopen udržet dlouhodobý vztah – tedy při sebemenším náznaku hlubšího propojení odchází z jednoho partnerství do druhého, častokrát povrchnějšího.

Nenechte strach z intimity zvítězit a postavte se mu čelem

Cítíte-li nějaký problém, co se týká strachu z intimity, určitě jej nesabotujte a řešte včas. Jedině tak můžete tvořit plnohodnotné vztahy s druhými lidmi (nemusí jít jen o partnera). Zkusit můžete následující strategii:

  1. Přijměte nejistotu. Ve vztazích zkrátka žádné záruky neexistují. Je ovšem i ve vašich rukách, jak se partnerství bude dál rozvíjet. Bez jistého úsilí, času a lásky to nepůjde. Milujte tady a teď a nepropadejte strachům z toho, co by mohlo nastat a podobně.
  2. Mějte se rádi. Sebeláska je důležitý atribut k tomu, abyste mohli tvořit plnohodnotné mezilidské vztahy. Začnete tedy u sebe. Dovolte si cítit různé emoce, ale nepropadejte jim. Uvědomte si svou povahu a naučte se s ní pracovat. A vězte, že zranitelnost není slabina! Vytěžte ze sebe jen to nejlepší a staňte se hrdými i sebevědomými lidmi. Snáze tak odoláte případným životním peripetiím, odmítnutím a jiným nepříjemným situacím.
  3. Zamyslete se nad svou minulostí (dětstvím). Pravděpodobně právě z té může strach z intimity vycházet. Jakási retrospekce vám poodhalí vaše pravé JÁ a pomůže také porozumět tomu, co nyní pociťujete.   
  4. Odpusťte si. Je docela možné, že se obviňujete z něčeho, co se kdysi v minulosti stalo – přestože jste mohli být v roli oběti. Nechte to jít a ke své duši buďte laskaví. Dovolte si být šťastní, pusťte vše, co vás dosud tížilo a začnete znovu a lépe. Pomoci vám na této osvobozující cestě může ostatně i kouč, psycholog nebo psychoterapeut.

Rady pro blízké: máte-li ve svém blízkém okolí někoho, kdo bojuje se strachem z intimity (může jít o partnera, kamaráda, jiného blízkého člověka), dopřejte mu čas. Buďte nanejvýš trpěliví, mírní, milující a empatičtí. Snažte se vytvořit bezpečnou a důvěrnou atmosféru, aby se vám dotyčný mohl otevřít. A hlavně se na něj nehněvejte, pokud budete odmítnuti. S pochopením, laskavostí a otevřenou náručí půjde vše daleko lépe.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 02. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 03. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

Psychologie placení: Proč se někteří zákazníci vracejí k hotovosti?

Život je plný paradoxů, a tak v současné digitální době můžeme zpozorovat zajímavý trend. Někteří zákazníci se vracejí k hotovosti. Proč tomu tak je, co je k tomu vede? A už jste slyšeli o girl math?

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.