Tichá domácnost jako prostředek manipulace ve vztahu? Může to být i jinak!
Tichá domácnost může vyjadřovat mnohé, tvrdí psychologové. Nezřídka kdy bývá neférovou manipulační technikou, jak dostat druhého tam, kam potřebujete. Může mít však i jiný, produktivnější význam. Tak jako tak je důležité, aby byla komunikace mezi partnery co nejdříve obnovena. Jedině skrz ni se totiž mohou dva lidé dobrat výsledku. Jak na to?
Zřejmě to znají všechny páry. Někdy nastanou situace, kdy prostě nemluvíte. Tichá domácnost však z dlouhodobého hlediska vytváří extrémně dusnou atmosféru, z které se horko těžko dostává. Pokud si ale dáváte jen krátký „oddychový“ čas na zklidnění po konfrontaci, nemusí to být až tak zlé.
Tichá domácnost aneb Mlčeti zlato?
V partnerském životě se vyskytnou různé momenty, které nejsou pokaždé, jak se říká „zalité sluncem“. Někdy připlují i pověstné mráčky a zahalí pohodovou atmosféru do černo černé tmy. Právě tehdy se mohou objevit známky tiché domácnosti. Partneři spolu nekomunikují a ticho by se dalo doslova krájet. Existují ovšem dvě rozdílné situace, kdy k tomu dochází. Jedna má neblahý vliv na soužití, druhá pak může být jakýmsi obranným mechanismem. Podívejte se na toto blíže:
- Tichá domácnost jako nástroj manipulace: tento typ mlčení je zdá se nejdestruktivnějším ve vztazích. Jedná se zejména o to, kdy partner se vyhýbá konfrontaci, nechce se zapojit do konstruktivního rozhovoru, odmítá řešit jakékoliv problémy. Podle odborníků je toto chování velmi toxické, urážlivé a nezdravé. Může vést v konečném důsledku i k odloučení partnerů.
- Tichá domácnost jako obranný mechanismus: v tomto smyslu se jedná o reakci naprosto přirozenou a dá se říct i produktivní. Jde například o to, když jeden z partnerů se z ostrého konfliktu odmlčí, aby „zchladnul“. Nechce vyvolávat ještě větší nervozitu a nenávist, proto se odebírá do ústraní. Potřebuje si srovnat myšlenky, vnitřně odpustit, pochopit… Za nedlouho pak přichází zpravidla usmíření se s protějškem a vyjasnění situace.
V konečném důsledku lze tedy říct, že v prvním případě tiché domácnosti se jedná o cosi negativního, nepřinášejícího do vztahu vůbec nic. Zatímco v druhém případě může být známé „mlčeti zlato“ výtečným prostředkem k ukončení zbytečných hádek a třenic.
Jak poznat, že tichá domácnost je nástrojem manipulace?
Pokud chcete snadno prokouknout svůj protějšek, přinášíme vám zde náznaky toho, kdy už se jedná o manipulativní tichou domácnost:
- Partner mlčí, aby dosáhnul svého.
- Tichá domácnost trvá několik dní i týdnů.
- Partner neodpovídá na hovory, SMS a neudržuje oční kontakt.
- Protějšek se vrací k tiché domácnosti, když něco nejde podle jeho plánu.
- Mlčení je používáno jako uhýbavý manévr před odpovědností nebo k zastírání hrubého chování.
- Partner volí tichou domácnost pokaždé, když se rozčílíte.
Zaregistrovali jste ve vztahu některé z následujících bodů v souvislosti s tichou domácností? Možná se jedná o projev pasivně agresivního chování, které rozhodně není zdravé.
Tichá domácnost versus Obnova komunikace
Projevy manipulativní tiché domácnosti je potřeba co nejdříve řešit. Když se situace opakuje, může se v čase jen stupňovat. Zkusit můžete prvně samostatné navázání komunikace s druhým. Buďte vlídní a empatičtí. Na protějšek nespěchejte. Jakmile ani toho mírumilovné chování nevyvolá žádnou reakci, je na čase zamyslet se nad tím, zda by nepomohla párová terapie. Ovšem na tu lze pomýšlet jen v okamžiku, kdy jste si stoprocentně jistí, že chcete v partnerství pokračovat a protějšek vám za to stojí. Kromě jiného i on musí chtít udělat ve svém životě či ve svém jednání změnu. Jinak s ním nehnete ani o píď.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku