5 fází smutku aneb Jak funguje model Kübler-Rossové v těžkých životních situacích
Už jste slyšeli o tom, že existuje 5 fází smutku? Ty před lety sestavila švýcarská psychiatrička Elisabeth Kübler-Rossová do jakéhosi modelu, který vycházel ze zkušeností v péči o nevyléčitelně nemocné. Ovšem s odstupem času je proces truchlení používán i na jiné složité životní situace, nejen umírání. Mezi ně lze zařadit například rozvod, rozchod nebo traumata z dětství.
5 fází smutku podle Kübler-Rossové byly mnohokrát kritizované, neboť se nedá paušalizovat, že všichni si jimi skutečně projdou. Sama psychiatrička kdysi poznamenala: "Fáze nejsou lineární. Jeden může prožít pouze dvě fáze z pěti a druhý žádnou z nich." Nyní se tedy pojďme podívat na to, jak se lidé smiřují s těžkostmi…
5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE POPÍRÁNÍ
5 fází smutku podle Kübler-Rossové začíná popíráním jisté skutečnosti (smrti blízkého člověka, nevyléčitelné nemoci, rozchodu), které je vlastně sebezáchovné. Může pomoci vašemu mozku vstřebat šokující situaci, která vámi ze své podstaty otřásla. Je to období, kdy si změny ve svém životě nepřipouštíte. Máte pocit, že všechno je tak, jak bylo předtím. Možná si také dáváte falešné naděje a udržujete se záměrně v jakési letargii. Ke konci fáze přestáváte popírat a vaše rány na duši se začnou hojit. S tím mohou přijít i intenzivní emoce.
5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE HNĚVU
Přechod z nadějeplného snění do reality může být dost krutý. Právě v této fázi se objevují první známky toho, že si začínáte uvědomovat složitost své situace. A zcela logicky se zlobíte na všechny a všechno bezdůvodně. Říkáte si, čím jste si to zasloužili nebo, že život není fér. Hledáte zkrátka a dobře viníka kolem sebe. Psychologové říkají, že potlačování hněvu není správné. Je totiž přirozenou součástí srovnávání se složitou životní záležitostí a 5 fází smutku by bez něj nebylo kompletních. Avšak je potřeba tuto emoci ukočírovat, abyste zbytečně neranili své okolí.
5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMLOUVÁNÍ
Ve fázi smlouvání si můžete dávat tzv. falešné naděje. Chcete se dostat jako zázrakem zpět na začátek, do doby, kdy jste žádný smutek ještě neřešili. Jste ochotni udělat snad cokoliv, aby všechno bylo zase normální. Často vám na mysli může v třetí z pěti fází smutku vytanout otázka: „Co kdyby?“ Ptáte se sami sebe, proč k tomu všemu došlo – když vlastně nemuselo při včasném zásahu. Tak ale obelháváte jen sami sebe. Skutečnost je taková, jaká je.
5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE DEPRESE
Všechny dosud potlačované emoce se derou na povrch. Ve čtvrté z pěti fází smutku se ocitáte v depresivních náladách, nic vás nebaví, cítíte vnitřní tlak, všechno máte v mlze a nedokážete téměř ani vstát z postele. Jste prostě ochromeni a najednou stojíte tváří v tvář bolestné situaci. Uvědomujete si, že k smutné události, s kterou bojujete, skutečně došlo.
5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMÍŘENÍ
5 fází smutku je zpravidla zakončeno smířením – v případě úmrtí blízkého člověka se však nejedná o to, že si řeknete: „Je to v pořádku, můj milovaný člověk zemřel.“ ale o to, že sami sobě dokážete říct: „Ano, zemřel/zemřela, ale já budu v pořádku.“ Je to nesmírně důležitý krok k tomu, abyste začali žít opět normálně, jinak vás to semele. Stýkejte se s blízkou rodinou, s přáteli, povídejte si o svých problémech i radostech, věnujte se svému koníčku, nebo si nějaký vytvořte a snažte se jít dál…
Ať už projdete všemi 5 fázemi smutku nebo jen několika z nich, vždy mějte na paměti, že na nic byste neměli být sami. Když si nemáte s kým pohovořit o svých pocitech, nebo je prostě nezvládáte zpracovat, neobávejte se navštívit psychoterapeuta nebo psychologa a vypovídejte se. Uleví se vám…
Zdroj: Iveta Reinisch
Diskuse k článku