Proces truchlení je u každého individuální. Ne všichni si projdou všemi pěti fázemi smutku.

5 fází smutku aneb Jak funguje model Kübler-Rossové v těžkých životních situacích

Už jste slyšeli o tom, že existuje 5 fází smutku? Ty před lety sestavila švýcarská psychiatrička Elisabeth Kübler-Rossová do jakéhosi modelu, který vycházel ze zkušeností v péči o nevyléčitelně nemocné. Ovšem s odstupem času je proces truchlení používán i na jiné složité životní situace, nejen umírání. Mezi ně lze zařadit například rozvod, rozchod nebo traumata z dětství.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové byly mnohokrát kritizované, neboť se nedá paušalizovat, že všichni si jimi skutečně projdou. Sama psychiatrička kdysi poznamenala: "Fáze nejsou lineární. Jeden může prožít pouze dvě fáze z pěti a druhý žádnou z nich." Nyní se tedy pojďme podívat na to, jak se lidé smiřují s těžkostmi…

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE POPÍRÁNÍ

5 fází smutku podle Kübler-Rossové začíná popíráním jisté skutečnosti (smrti blízkého člověka, nevyléčitelné nemoci, rozchodu), které je vlastně sebezáchovné. Může pomoci vašemu mozku vstřebat šokující situaci, která vámi ze své podstaty otřásla. Je to období, kdy si změny ve svém životě nepřipouštíte. Máte pocit, že všechno je tak, jak bylo předtím. Možná si také dáváte falešné naděje a udržujete se záměrně v jakési letargii. Ke konci fáze přestáváte popírat a vaše rány na duši se začnou hojit. S tím mohou přijít i intenzivní emoce.

Čtěte také:

Úmrtí v rodině je potřeba dítěti podat citlivou formou. Jaký přístup zvolit?

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE HNĚVU

Přechod z nadějeplného snění do reality může být dost krutý. Právě v této fázi se objevují první známky toho, že si začínáte uvědomovat složitost své situace. A zcela logicky se zlobíte na všechny a všechno bezdůvodně. Říkáte si, čím jste si to zasloužili nebo, že život není fér. Hledáte zkrátka a dobře viníka kolem sebe. Psychologové říkají, že potlačování hněvu není správné. Je totiž přirozenou součástí srovnávání se složitou životní záležitostí a 5 fází smutku by bez něj nebylo kompletních. Avšak je potřeba tuto emoci ukočírovat, abyste zbytečně neranili své okolí.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMLOUVÁNÍ

Ve fázi smlouvání si můžete dávat tzv. falešné naděje. Chcete se dostat jako zázrakem zpět na začátek, do doby, kdy jste žádný smutek ještě neřešili. Jste ochotni udělat snad cokoliv, aby všechno bylo zase normální. Často vám na mysli může v třetí z pěti fází smutku vytanout otázka: „Co kdyby?“ Ptáte se sami sebe, proč k tomu všemu došlo – když vlastně nemuselo při včasném zásahu. Tak ale obelháváte jen sami sebe. Skutečnost je taková, jaká je.

Během procesu smiřování se ve vás budou zřejmě pocity střídat.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE DEPRESE

Všechny dosud potlačované emoce se derou na povrch. Ve čtvrté z pěti fází smutku se ocitáte v depresivních náladách, nic vás nebaví, cítíte vnitřní tlak, všechno máte v mlze a nedokážete téměř ani vstát z postele. Jste prostě ochromeni a najednou stojíte tváří v tvář bolestné situaci. Uvědomujete si, že k smutné události, s kterou bojujete, skutečně došlo.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMÍŘENÍ

5 fází smutku je zpravidla zakončeno smířením – v případě úmrtí blízkého člověka se však nejedná o to, že si řeknete: „Je to v pořádku, můj milovaný člověk zemřel.“ ale o to, že sami sobě dokážete říct: „Ano, zemřel/zemřela, ale já budu v pořádku.“ Je to nesmírně důležitý krok k tomu, abyste začali žít opět normálně, jinak vás to semele. Stýkejte se s blízkou rodinou, s přáteli, povídejte si o svých problémech i radostech, věnujte se svému koníčku, nebo si nějaký vytvořte a snažte se jít dál…

Ať už projdete všemi 5 fázemi smutku nebo jen několika z nich, vždy mějte na paměti, že na nic byste neměli být sami. Když si nemáte s kým pohovořit o svých pocitech, nebo je prostě nezvládáte zpracovat, neobávejte se navštívit psychoterapeuta nebo psychologa a vypovídejte se. Uleví se vám…

Zdroj: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?