Cestování je tou nejlepší životní investicí. Představovat však může i určitý stres. Jak jej eliminovat?
Cestování má mnoho pozitivních vlivů na lidskou psychiku. Lze tak obecně říct, že s sebou přináší daleko více benefitů nežli negativ. Během něj zklidníte svou mysl, načerpáte potřebnou energii, poznáte spoustu krásných zákoutí a zajímavých kultur a obohatíte se o nezapomenutelné zážitky. Jenže cesty za poznáním s sebou občas nesou i nějaké ty stresory. Poradíme vám v několika bodech, jak nad nimi vyzrát!
Stres související s cestováním je přirozeně nazýván cestovním stresem. Někdo tomuto specifickému psychickému rozpoložení říká také „cestovní horečka“. A vlastně není divu, že se u mnoha lidí vyskytuje. S přípravami na cesty se totiž pojí složitý proces plánování, změna prostředí, zdlouhavé přesouvání se dopravními prostředky, obavy o bezpečnost, finanční napětí anebo také jistá očekávání, která mohou být nerealistická.
- FINANCE: Jedním z nejčastějších stresorů souvisejících s cestováním je finanční zátěž. Mnozí lidé totiž celý rok tvrdě pracují, aby si mohli dovolit svou vysněnou dovolenou. Abyste předešli zbytečným starostem, za co a kolik můžete v dané destinaci utratit, stanovte si pevný rozpočet. I o tom je plánování cestování! Přes tento rozpočet se pak snažte skutečně nejít, abyste se nedostali do finančních potíží po návratu domů.
- PROBLÉMY V ŽIVOTĚ: Stres si také vytváříte tím, když chcete cestováním řešit své životní problémy. Rozpadá se vám vztah, bortí kariéra a vaše duševní rozpoložení je na bodu nula? Myšlenka regenerující dovolené může být v tomto ohledu velmi lákává. Možná se říkáte: „Až se vrátím, bude to všechno lepší.“, ale jakmile se vrátíte, vše zůstane při starém. V tomto případě máte nerealistická očekávání – cestování váš život nespraví a můžete být nakonec hluboce zklamaní. Na dovolenou tedy jeďte až tehdy, když vše zdárně vyřešíte. Čistá hlava dělá zázraky!
- PLÁNOVÁNÍ CESTY: Bez plánování, které bývá druhým nejčastějším stresorem cestování, to zkrátka nepůjde. Rozhodli jste vycestovat na vlastní pěst? Pak si musíte svou cestu důkladně promyslet a zpracovat si kontrolní seznam, abyste skutečně na nic nezapomněli. Také je dobré, nastudovat si o dané destinaci co nejvíce informací, např. z internetového průvodce. Tento stres však můžete značně eliminovat, když necháte plánování dovolené na nějaké renomované cestovní kanceláři – ta za vás vyřídí většinu potřebného.
- OBAVY O BEZPEČNOST: Abyste předešli stresu z obav o svou bezpečnost, informujte se. Aktuální bezpečnostní situaci v konkrétní destinaci si můžete zjistit například na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Také mějte na paměti, že nikde na zemi není stoprocentně bezpečno – přesto můžete vybírat cíle k dovolené, kde se spíše vyhnete vážnějším kriminálním deliktům. Zde platí jedno pravidlo – používat zdravý selský rozum. Když nebudete zbytečně riskovat a dodržovat bezpečnostní doporučení, nemusíte se ničeho bát.
- DOKONALOST: Neočekávejte od sebe naprostou dokonalost a prostě nechte věci plynout. Mnoho cestovatelů se také zbytečně stresuje myšlenkami, zda něco nezapomenou či špatně nezařídí. Něco jako „dokonalá dovolená“ v podstatě neexistuje. Život zkrátka přináší mnoho výzev, a tak se s nimi naučte pracovat. Buďte otevření tomu, co přichází a snažte se občas i improvizovat. Vyhněte se též slovům/úvahám „co kdyby“ anebo „ale“. Nastavte myšlení na pozitivní vlnu a přitáhnete to dobré.
- DOPRAVA: Velkým stresorem souvisejícím s cestováním bývá i letecká doprava. Na letištích se totiž setkáváte s davy lidí, nekonečnými frontami, bezpečnostními kontrolami a někdy i chaosem – snadno se také můžete ztratit, když to někde neznáte. Na klidu pak nepřidá ani zrušený nebo opožděný let. Když pak nastoupíte do letadla, můžete se potýkat s nepříjemnou tísní, úzkostí, nedostatkem prostoru na nohy, nevlídnými spolucestujícími, s omezeným počtem toalet i potížemi se spánkem. A ti, co mají fobii z létání, jsou o to nervóznější. Po doletu pak můžete pociťovat též stres z toho, zda najdete své zavazadlo, kde si rozměníte peníze, nebo jak se dostanete z letiště do hotelu. Snažte se tedy aspoň z části pozitivně ovlivnit to, co můžete – tedy na letiště vyrazte o to dříve, abyste se vyhnuli při odbavování těm největším frontám, využijte lepší placené služby/salonky a samotný let si co nejvíce zpříjemněte. Cestování bude komfortnější v pohodlném oblečení, v kvalitních botách a s sebou do příručního zavazadla lze přibalit i škrabošku, špunty do uší či nafukovací polštářek za krk. Udělejte cokoliv, co vám umožní cestovat ve větším klidu.
- ROZDÍLNÁ OČEKÁVÁNÍ A POTŘEBY RODINY: Pokud cestujete samostatně, nemusíte pociťovat tak intenzivní stres, jako když naopak s sebou berete partnera, děti či jiné příbuzné. Obecně se má za to, že čím více lidí cestuje společně, tím je větší pravděpodobnost vzniku stresujících momentů. Vyskytnout se totiž mohou ve skupině cestovatelů odlišná očekávání, potřeby a tím pádem i neshody. V tomto ohledu je vhodné dělat kompromisy, aby se nikdo necítil upozaďovaný. Snažte se vyjít vstříc každému aspoň v něčem.
- NEJISTOTA V NEZNÁMÉM PROSTŘEDÍ: Je zcela přirozené, že se budete cítit nejistí a vystresovaní v zemi, s kterou se pojí odlišné kulturní zvyklosti, neznámé prostředí i jiný jazyk pro komunikaci. Jazyková bariéra může kontakt s okolím komplikovat, stejně jako neporozumění místní etiketě. Nastudujte si tedy co nejvíce informací z internetových či knižních průvodců o dané destinaci a přibalte si do kufru mapu. Předejdete tak společenským faux pas a snadněji se budete orientovat v ulicích.
- OBAVY O PŘÍBUZNÉ/MAZLÍČKY: Vyrážíte na cestu a necháváte doma své příbuzné nebo mazlíčky? Pak o ně můžete mít během dovolené zcela logicky obavy. Možná také začnete přemýšlet o tom, zda něco nepotřebují, či jestli je o ně dobře postaráno. Stres zmírníte tím, že zůstanete i na dálku v kontaktu (s příbuznými či psím hlídačem) přes videohovory, telefonáty či SMS. Posílejte si pravidelné zprávy, informujte se, tak si užijete cestování ve větším klidu. Budete zkrátka vědět, že doma je vše v pořádku.
- POVINNOSTI PO NÁVRATU Z CEST: Návrat z dovolené do reality všedních dní je vždy velký šok, obzvlášť tehdy, když na cestách mimo domov strávíte i několik týdnů. Stres a obava z toho, „co bude“ po návratu, vás může pohltit zejména ke konci pobytu. Snažte se tedy ponořit do relaxace a dopřejte si intenzivní zážitky, které vás udrží v přítomnosti. Zbytečně se neznepokojujte věcmi, které z dovolené nemůžete ovlivnit. Naopak čerpejte energii, kterou budete potřebovat na nadcházející životní povinnosti. Uvědomte si, že každý okamžik je výjimečný a neopakovatelný. Vytěžte z něj tedy maximum.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku