Chronický stres ničí tělo i psychiku. Většinou o něm nevíme
Občasný stres potká každého z nás. Někdy se ale může rozvinout v dlouhotrvající problém. Chronický stres by se neměl podceňovat. Můžeme nás trápit a nemusíme o tom ani vědět. Navíc se mohou objevit četné nemoci ze stresu, jako je infarkt myokardu anebo deprese. Řekneme, co způsobuje stres a jak poznat ten chronický. Také poradíme, jak se ho zbavit.
Chronický stres a akutní stres: V čem je rozdíl?
Chvilkovým stresem si nemusíme příliš lámat hlavu. Pokud není v našem životě pravidelně, jedná se o akutní stres. Naopak může mít i pozitiva. Rozčilením se do našeho těla vyplaví adrenalin, zlepší se prokrvení organismu, a dokonce se v těle objeví látky, které bojují proti stárnutí. Chronický stres je pro tělo náročnější. Pokud jsme tlaku vystavení dlouhodobě a pravidelně, může se rozvinout ve vleklý problém. Často ze stresu viníme práci. Pravdou ale je, že nejčastější příčinou vleklého stresu je nespokojenost se životem.
Co způsobuje stres? Nespavost, přejídání a náladovost
Máme za to, že pokud jsme ve stresu, víme o tom. Nemusí to ale platit vždycky. Jestliže jsme stresu vystavení dlouhodobě, začínáme si na něj zvykat. A příznaky ignorovat. V tom je chronický stres obzvlášť nebezpečný. Náš organismus nám stresem vysílá signál, že bychom měli zpomalit. Pro naše tělo jsou důsledky, co způsobuje stres, velkou zátěží a mohou vést k fyzickým i psychickým obtížím. Pokud si varovných signálů nevšímáme, zaděláváme si na problém. Chronický stres proto může působit skrytě.
- Chronický stres může způsobovat nekvalitní a neklidný spánek. Přečtěte si, jak na lepší spánek.
- Zatnuté svalstvo a křeče se také řadí k problémům, co způsobuje stres.
- Příznakem, co způsobuje stres, je i pocit mírné nervozity.
- Přejídání, které nám má pomoci k lepší náladě, může mít na vině i chronický stres.
- Chronický stres způsobuje nevyrovnanost, rychlé změny nálady anebo záchvaty pláče.
Chronický stres můžeme řešit různými způsoby. Alkoholem, přejídáním anebo uklidňujícími prášky. Taková řešení ale příznaky, co způsobuje stres, neřeší, ale jen tlumí. Pokud se stresování chceme zbavit, musíme zapracovat na odstranění příčiny. Přepracování, nedostatku času anebo nezdravých vztahů. Jinak s námi chronický stres půjde všude. Přečtěte si o psychohygieně pro každý den, která vám pomůže zbavit se stresu.
Nemoci ze stresu mohou být doživotní
Samotný chronický stres nám život komplikuje. Nekvalitní spánek, špatné stravovací návyky anebo pocity úzkosti. Horší jsou ale nemoci ze stresu, které se u nás mohou objevit. Pokud nás chronický stres trápí po několik let, můžeme mít problémy se srdcem, zažíváním i psychikou.
- Srdeční choroby: Mezi nejčastější nemoci ze stresu patří vysoký krevní tlak. Právě ten stojí za celou řadou onemocnění kardiovaskulárního systému.
- Autoimunitní onemocnění: Pod náporem stresu organismus nefunguje tak, jak má. Mohou se spustit autoimunitní nemoci ze stresu, jako je celiakie, Crohnova choroba, revmatoidní artritida, lupénka či roztroušená skleróza. Bohužel, takové choroby, co způsobuje stres, nejdou vyléčit.
- Infekční onemocnění: Chronický stres tělo oslabuje. Organismus se nedokáže tak dobře bránit napadení viry či jinými škodlivými organismy.
- Migrény: Důvodem objevení migrén může být stažení mozkových cév. Právě to způsobuje chronický stres. Pokud migrénami trpíme, možná jsme si všimli, že se častěji spouští při náročných obdobích. Navíc se podobné nemoci ze stresu mohou poprvé objevit i v pozdějším věku.
- Astma: Nemusí nutně patřit mezi nemoci ze stresu. Ale stresem se záchvaty objevují častěji a v horší formě.
- Úzkostná porucha: Chronický stres se může rozvinout v psychické nemoci ze stresu. Úzkostná porucha ztěžuje každodenní situace a často se musí řešit medikací.
- Deprese: K dalším psychickým onemocněním, které chronický stres způsobuje, patří deprese. Jedno z nejtěžších onemocnění psychiky bez pomoci psychologů či psychiatrů zvládneme jen těžko.
Přečtěte si, jak se zbavit stresu nebo se podívejte na tipy na přírodní antidepresiva.
Diskuse k článku