Emocionální jedení je psychický problém. Účinné rady, jak se s ním vypořádat
Máte zdravý vztah k jídlu nebo máte s jídlem problém? Emocionální jedení je poměrně rozšířený problém, který trápí spoustu lidí. Brání zdravému stravování, zdravé hmotnosti a dokonce i emocionální pohodě. Naštěstí existuje možnost, jak se sami můžete emocionálního jedení zbavit, aniž byste museli navštěvovat terapeuta.
I když je emocionální jedení problém, není to vlastně klasická diagnóza. Často se tento termín používá v souvislosti s přejídáním nebo s tím, když se snažíme jídlem popasovat s negativními emocemi. Ovšem emocionální jedení může být reakcí i na pozitivní emoce. Ať tak či onak, je to špatná cesta. Pokud se jídlo silně opírá a mechanismus zvládní emocí, je to vždy problematické.
Emocionální jedení a vztah k jídlu
Téměř vždy je emocionální jedení doprovázeno pocity studu nebo otupělosti, nepříjemným pocitem plnosti nebo ztrátou kontroly nad sebou samými. Pravidelným emocionálním jedením si můžeme dokonce vypěstovat negativní vztah k jídlu, může to být i cesta k poruchám příjmu potravy.
I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu
Vzdušná znamení jako emocionálně nevyrovnaná znamení zvěrokruhu: Blíženci, Váhy a Vodnáři
Závislost na jídle a přejídání jsou neblahým fenoménem naší doby
Emociální jedení: Příznaky
Emoční nebo emocionální jedení není přímo synonymem přejídání nebo problematického stravování. Přesto je nutné však jej řešit. Jestli si nejste jistí, zda se to týká i vás, projděte si následující varovné příznaky:
Máte neodolatelnou chuť na tučná jídla
Je to hlad nebo chuť? Fyzický hlad se dostavuje postupně. Emocionální hlad se dostavuje náhle a je naléhavý. Jste doslova nuceni okamžitě svou potřebu uspokojit. Emocionální hlad nebo chuť má tendenci nabádat vás ke konzumaci potravin s vyšším obsahem tuku. Nejčastěji se to děje, když máme špatnou náladu nebo jsme v nějaké náročné situaci.
Velký stres
Jestliže jste právě vyslechli nějaké špatné zprávy nebo jste se doma pohádali, pak vás může uspokojit balíček chipsů nebo zmrzlina. Přesně to je emocionální jedení. Pokud se vám toto děje pravidelně, podlehli jste emocionálnímu jedení. Jíte, aniž byste věnovali pozornost množství nebo kvalitě jídla. Což je častý znak emocionálního jedení. Navíc jíte příliš rychle, jídlo si nevychutnáváte a hlavně hledáte spíše úlevu než výživu.
Jíte i bez pocitu hladu
Dalším varovným příznakem emocionálního jedení, může být častá konzumace jídla bez pocitu hladu. Navíc pak často pokračujete v jedení, i když jste sytí. Při emocionálním jedení totiž nejspíš nejste schopni poznat signál plnosti.
Emocionální jedení jako úleva
Jídlo nám někdy může skutečně pomoci, když se dostaneme do náročné situace. Problém však nastává, pokud se nám toto děje opakovaně a pravidelně. Emocionální jedení může být relativně normální reakcí na nudu nebo úzkost. Může nám pomoci vyrovnat se s nejrůznějšími životními výkyvy. Pokud je to však jediný způsob, jak se vyrovnat se vzestupy či pády, pak už je známkou většího problému.
Pocity viny a studu kvůli jídlu
Jíte tajně, v noci a tak, aby to nikdo neviděl. Jídlem uspokojujeme své pocity, které v danou chvíli jinak nejsme schopni zvládnout. Pokud ale jídlo v reakci na emoce vede k pocitům studu nebo slabnosti, je něco špatně. A je na místě se nad tím zamyslet nebo navštívit psychologa.
Emocionální jedení: Jak se s ním vypořádat?
Je spoustu možností, jak se s emocionálním jedením vypořádat. Bude to však od vás vyžadovat sebeuvědomění a disciplínu. V první řadě věnujte pozornost tomu, jak máte tendenci reagovat na emočně náročné situace. Ať už jde o stres, hněv nebo třeba úzkost. Když se v danou chvíli objeví touha cokoliv zkonzumovat, položte si otázku, zda opravdu potřebujete nebo chcete jíst. Možná se vám to poprvé nepovede, ale cvičení dělá mistra. Sebeuvědomění není v tomto směru snadné, ale je skutečně funkční.
Nástroje pro zvládání stresu
Chcete-li se emocionálního jedení zbavit, pak je důležité najít jiné nebo nové způsoby, jak se se silnými emocemi vyrovnat. Můžete třeba zavolat kamarádce či kamarádovi, dát si vanu plnou pěny, zacvičit si, meditovat nebo se jen tak projít po kanceláři. Nebo se klidně na chvíli schovejte na wc a zahrejte si tam oblíbenou hru na mobilu. Zkuste cokoliv, volba je na vás. Teprve pokud nezabere vůbec nic, je vhodné navštívit psychologa nebo dietologa. Ti jsou schopni vám pomoci.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku