Impulzivní jednání může představovat riziko pro běžný život. Jak ho poznat a řešit?
Impulzivní jednání si odžil více méně každý člověk. Pokud se do života promítá pouze občas a vezmete si z něj ponaučení, nemusí být problematické. Riskantní je však impulzivita, která se promítá negativně do každodenních činností a způsobuje nejeden malér vztahového ba dokonce finančního charakteru. Naštěstí se dá s tímto chováním pracovat, když jste tedy ochotni tomu věnovat nějaký ten čas. Jak na to?
Promítat se může impulzivní jednání především v mladším věku a bývá leckdy společností chápáno jako mladická nerozvážnost. Všichni ale víme, že unáhlená rozhodnutí mohou kdejakou situaci velmi zkomplikovat – obzvlášť, když se opakují a daný člověk si z nich nevezme varovný příklad do budoucna. Máte také sklony k impulzivitě? To zjistíte společně s námi.
Rizikové faktory, kterou mohou vyvolávat impulzivní jednání
Někteří lidé mohou mít větší sklony k impulzivnímu jednání. Tento fakt ovlivňuje celá řada faktorů, mezi něž lze zařadit například:
Osobní rozvoj je pro harmonický život nezbytný. Jakým způsobem posilovat svou mysl a duši?
- Věk: jak již bylo uvedeno výše, mladší lidé jsou náchylnější k impulzivnímu jednání než ti starší, neboť jejich mozek se ještě vyvíjí. Zajímavé je, že části mozku, které jsou zodpovědné za emoce (amygdala), mají tendenci k rychlejšímu vývoji než části řídící uvažování a rozhodování (prefrontální kůra) – proto se někteří teenageři mohou chovat zkratkovitě a nerozumně.
Oblast mozku, která řídí rozhodování a uvažování, se nazývá prefrontální kůra – jde o část čelního laloku ve vašem čele. Její funkci si můžete představit jako malý hlásek ve své hlavě, který se ptá: „Je to opravdu dobrý nápad? Proč ano nebo proč ne?"
- Pohlaví: k impulzivnímu jednání mívají větší sklony chlapci a muži.
- Rodinná anamnéza: na rozvoj impulzivního jednání může mít jistý vliv i anamnéza duševních chorob v rodině/či rizikové chování – tedy lze říct, že impulzivita může být do jisté míry i geneticky podmíněná.
- Trauma: vystavení nějaké tíživé nebo traumatické životní situaci (násilí, zneužívání, zanedbávání) může podmínit rozvoj impulzivity.
- Užívání návykových látek: impulzivní jednání nezřídka kdy podporuje alkohol nebo drogy.
Příčiny impulzivního jednání
Přesné příčiny impulzivního jednání nejsou známy, má se ale za to, že může hrát určitou roli prostředí, ve kterém žijete a také genetika. Jistý vliv mívá i neurologické onemocnění degenerativního typu v anamnéze, jako například Alzheimerova choroba a Huntingtonova choroba anebo pak také bipolární porucha, ADHD a různé hraniční poruchy osobnosti, jako asociální porucha osobnosti, kleptomanie, pyromanie, trichotillomanie a podobně.
Jak se impulzivní jednání projevuje?
Projevy impulzivního jednání jsou více méně dobře rozpoznatelné i laikem. Mezi běžné typy chování patří následující:
- náhlé změny nebo rušení plánů
- neschopnost zůstat v klidu
- přejídání se a inklinace k alkoholu/opíjení se
- pálení mostů/tendence neustále začínat od znova
- ničení majetku
- eskalace konfrontací
- časté emoční výbuchy
- neschopnost přijímat kritiku bez urážky
- tendence k rizikovým/nahodilým intimním kontaktům
- nadměrné omlouvání se
- nepřiměřené utrácení financí (často bez rozmyslu)
- praktikování fyzického násilí
- fluktuace/náhlé ukončení zaměstnaneckého poměru bez předchozího rozmyslu
- sebepoškozování
Možnosti řešení impulzivního jednání
Pokud impulzivní jednání ničí vaše soukromé i profesní vztahy a způsobuje vám nejeden osobní či společenský problém v běžném životě, je na čase ho adekvátně zkrotit. Můžete se samozřejmě sebevzdělávat různými přednáškami či knihami, a tedy na sobě pracovat samostatně, avšak ne vždy to stačí. Impulzivita, která vám již přerostla přes hlavu, si leckdy žádá psychologickou intervenci. Tedy zvažte návštěvu vnímavého a kvalitního psychologa, díky němuž můžete absolvovat konkrétní terapie. Dobré výsledky má například dialektická behaviorální terapie (DBT), která spojuje klasickou behaviorální terapii s principy dialektické filozofie, tj. zaměřuje se na budování dovedností, které zmírní vaši impulzivitu a zvýší vaši schopnost myslet a rozhodovat se před jednáním.
Řešíte vážnější dopady svého impulzivního jednání nebo ty, týkající se někoho blízkého? Pak je nasnadě zvážit také návštěvu psychiatra, jenž vás důkladně vyšetří a může v případě potřeby předepsat účinné léky.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku