Impulzivní jednání může způsobit i bezmyšlenkovité utrácení peněz a následné finanční problémy.

Impulzivní jednání může představovat riziko pro běžný život. Jak ho poznat a řešit?

Impulzivní jednání si odžil více méně každý člověk. Pokud se do života promítá pouze občas a vezmete si z něj ponaučení, nemusí být problematické. Riskantní je však impulzivita, která se promítá negativně do každodenních činností a způsobuje nejeden malér vztahového ba dokonce finančního charakteru. Naštěstí se dá s tímto chováním pracovat, když jste tedy ochotni tomu věnovat nějaký ten čas. Jak na to?

Promítat se může impulzivní jednání především v mladším věku a bývá leckdy společností chápáno jako mladická nerozvážnost. Všichni ale víme, že unáhlená rozhodnutí mohou kdejakou situaci velmi zkomplikovat – obzvlášť, když se opakují a daný člověk si z nich nevezme varovný příklad do budoucna. Máte také sklony k impulzivitě? To zjistíte společně s námi.

Rizikové faktory, kterou mohou vyvolávat impulzivní jednání

Někteří lidé mohou mít větší sklony k impulzivnímu jednání. Tento fakt ovlivňuje celá řada faktorů, mezi něž lze zařadit například:

Čtěte také:

Osobní rozvoj je pro harmonický život nezbytný. Jakým způsobem posilovat svou mysl a duši?

  • Věk: jak již bylo uvedeno výše, mladší lidé jsou náchylnější k impulzivnímu jednání než ti starší, neboť jejich mozek se ještě vyvíjí. Zajímavé je, že části mozku, které jsou zodpovědné za emoce (amygdala), mají tendenci k rychlejšímu vývoji než části řídící uvažování a rozhodování (prefrontální kůra) – proto se někteří teenageři mohou chovat zkratkovitě a nerozumně.

Oblast mozku, která řídí rozhodování a uvažování, se nazývá prefrontální kůra – jde o část čelního laloku ve vašem čele. Její funkci si můžete představit jako malý hlásek ve své hlavě, který se ptá: „Je to opravdu dobrý nápad? Proč ano nebo proč ne?"

  • Pohlaví: k impulzivnímu jednání mívají větší sklony chlapci a muži.
  • Rodinná anamnéza: na rozvoj impulzivního jednání může mít jistý vliv i anamnéza duševních chorob v rodině/či rizikové chování – tedy lze říct, že impulzivita může být do jisté míry i geneticky podmíněná.
  • Trauma: vystavení nějaké tíživé nebo traumatické životní situaci (násilí, zneužívání, zanedbávání) může podmínit rozvoj impulzivity.
  • Užívání návykových látek: impulzivní jednání nezřídka kdy podporuje alkohol nebo drogy.

Příčiny impulzivního jednání

Přesné příčiny impulzivního jednání nejsou známy, má se ale za to, že může hrát určitou roli prostředí, ve kterém žijete a také genetika. Jistý vliv mívá i neurologické onemocnění degenerativního typu v anamnéze, jako například Alzheimerova choroba a Huntingtonova choroba anebo pak také bipolární porucha, ADHD a různé hraniční poruchy osobnosti, jako asociální porucha osobnosti, kleptomanie, pyromanie, trichotillomanie a podobně.

Jak se impulzivní jednání projevuje?

Projevy impulzivního jednání jsou více méně dobře rozpoznatelné i laikem. Mezi běžné typy chování patří následující:

  • náhlé změny nebo rušení plánů
  • neschopnost zůstat v klidu
  • přejídání se a inklinace k alkoholu/opíjení se
  • pálení mostů/tendence neustále začínat od znova
  • ničení majetku
  • eskalace konfrontací
  • časté emoční výbuchy
  • neschopnost přijímat kritiku bez urážky
  • tendence k rizikovým/nahodilým intimním kontaktům
  • nadměrné omlouvání se
  • nepřiměřené utrácení financí (často bez rozmyslu)
  • praktikování fyzického násilí
  • fluktuace/náhlé ukončení zaměstnaneckého poměru bez předchozího rozmyslu
  • sebepoškozování

Sklon k impulzivitě lze často vysledovat už v dětském věku.

Možnosti řešení impulzivního jednání

Pokud impulzivní jednání ničí vaše soukromé i profesní vztahy a způsobuje vám nejeden osobní či společenský problém v běžném životě, je na čase ho adekvátně zkrotit. Můžete se samozřejmě sebevzdělávat různými přednáškami či knihami, a tedy na sobě pracovat samostatně, avšak ne vždy to stačí. Impulzivita, která vám již přerostla přes hlavu, si leckdy žádá psychologickou intervenci. Tedy zvažte návštěvu vnímavého a kvalitního psychologa, díky němuž můžete absolvovat konkrétní terapie. Dobré výsledky má například dialektická behaviorální terapie (DBT), která spojuje klasickou behaviorální terapii s principy dialektické filozofie, tj. zaměřuje se na budování dovedností, které zmírní vaši impulzivitu a zvýší vaši schopnost myslet a rozhodovat se před jednáním.

Řešíte vážnější dopady svého impulzivního jednání nebo ty, týkající se někoho blízkého? Pak je nasnadě zvážit také návštěvu psychiatra, jenž vás důkladně vyšetří a může v případě potřeby předepsat účinné léky.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.