Jak se cítí vaše vnitřní dítě?

Jak se cítí vaše vnitřní dítě?

Příčinou úzkostí a depresí je bolest, avšak není to ta bolest prožitá v dětství. Ta už se dávno sama zahojila přirozenými mechanismy mysli.

Čtěte také:

Regresní terapie léčí duši i tělo

Příčinou těch dnešních našich úzkostí je to, že se sebou nevědomky zacházíme tak, jak nás to v dětství naučili. Naším úkolem je stát se sami sobě ideálním dospělým, takovým, jakého jsme tehdy potřebovali. Ten, kdo je schopen našemu vnitřnímu dítěti doplnit jeho chronický emocionální dluh, jsme jen my sami. Terapie vnitřního dítěte je založena na tom, že začneme se sebou samými zacházet vlídně a laskavě a s respektem.

Co je to „vnitřní dítě"?

Vnitřní dítě je část našeho já, která by měla být hravá, kreativní, prožívat žití šťastně a zvídavě. V důsledku traumat z dětství a dospívání se však u mnohých z nás oddělila tato dětská část od vědomé části psychiky. Většinu času naše prožívání a bytí tedy nejsme schopni si existenci našeho vnitřního dítěte uvědomit. Řada z nás si nese z dětství určité bloky, traumata, nepříjemné pocity a problémy. Většina z nás zažila již v dětství následující nepříjemné situace – výsměch, ponížení, nezájem, problémy v rodině, rozvod, násilí, smrt blízké osoby,... S velkou pravděpodobností větší část těchto traumat v nás zůstalo nezpracovaných a ovlivňují tak i náš současný život. Avšak i ti z nás, kteří prožili hezké dětství, se přesto mohou při setkání se s vlastním vnitřním dítětem, zažívat nepříjemné pocity.

Od malička se totiž učíme a snažíme být milí, vyhýbat se negativním pocitům a jejich projevům, aby nás okolí milovalo a přijímalo. Z obavy, že nás okolí nepřijme takové, jací ve skutečnosti jsme, stále nejsme schopni se přijmout a dokola opakujeme ty stejné chyby. Jsme ovládáni negativními emocionálními vzorci, kterým však nejen že nejsme schopni zabránit, mnohdy si je totiž ani neuvědomujeme.

Vnitřní dítě je pramenem kreativity, intuice, zvědavosti a sexuality. V našem vnitřním dítěti jsou mnohdy uloženy všechny emoční informace tak, jak jsme je prožili. Vnitřní dítě nehodnotí situace rozumem, ale rozhoduje se podle svých pocitů. Při práci s vnitřním dítětem si můžeme vytvořit zcela nový vztah k sobě samému, opustit stará zranění, přestat lpět na pocitech vzteku, zranění, žárlivosti, ponížení, odmítnutí a nelásky. Pokud v našem dětství nebyla uspokojena určitá potřeba, naučili jsme se užívat takový způsob chování, který přiměje druhé, aby si nás všimli a tato naše „zanedbaná" potřeba tak byla nepřímo naplněna.

Fotolia_41598766_XS

Potlačené emoce a touha dělat věci „správně"

Mít dobré výsledky ve škole, být oblíbený, hodně toho vydržet a zvládnout, dobře se učit a hodně se toho naučit – to je vnitřní pohon, který nás tlačí stále dopředu. Usilujeme díky němu dělat stále více věcí. Avšak s tímto přístupem se z nás stanou buď workoholici anebo lidé, kteří pomáhají všem kolem sebe, ale neuspokojují sebe samotné. Tento vnitřní pohon pak vytváří nerovnováhu a vede nás k tomu, abychom na sobě stále více a více pracovali a dokázali tak sobě i svému okolí, že jsme dostatečně dobří.

V každé rodině jsou potlačovány určité emoce. Skrývají se potíže v komunikaci, problémy s alkoholem nebo drogami, agrese v domácnosti atd. Děje se tak opět ze strachu, aby nás okolí neodsoudilo. Potlačené emoce z naší zapomenuté minulosti se v současné chvíli objevují ve zvýšené intenzitě a my na tak na některé podněty reagujeme citlivěji. V takovéto chvíli je ale možné si tyto zranění našeho vnitřního dítěte uvědomit a začít jej léčit.

Zraněné vnitřní dítě

Zraněné vnitřní dítě bývá schováno za oponou racionálního vědomí. Většinu času si tak jeho existence a působení nejsme vědomi. A vlastně i možná právě naopak – upozorní-li nás někdo, že se chováme „jako dítě" podráždí nás to. Reagujeme uraženě nebo agresivně, tedy opět – jako dítě. Skrývání dítěte v nás, je však obranným mechanismem. Je dost možné, že našemu vnitřnímu dítěti se vedlo tak špatně, že se rozhodlo raději „nebýt tím dítětem". Rozhodlo se, že nebude již více cítit bolest, osamění, zraňování, jež mu působili jiní, a namísto dětského cítění začalo užívat dospělé a racionální způsoby chování a triky dospělých.

Zraněné vnitřní dítě nám brání v prožívání základní esenciální radosti ze života. Radost z bytí by však měla být přirozená pro každého zdravého jedince.

Projevy zraněného vnitřního dítěte:

  • Potřeba mít vše pod kontrolou
  • Návaly naštvanosti, zloby, agresivity
  • Ztráta blízké osoby v nás vyvolává pocity zděšení
  • Podezíravost, nedůvěra vůči okolí
  • Nezdravá a silná závislost na osobách v našem okolí – kamarádi, přátelé, příbuzní
  • Změny nepřijímáme nebo prožíváme velmi negativně
  • Chybí sebeúcta a sebeláska
  • Necítíme se dostatečně úspěšní
  • Míváme časté deprese a úzkosti
  • Trestáme sami sebe
  • Navazujeme špatně vztahy s ostatními nebo špatné destruktivní vztahy
  • Cítíme se osamocení, utápíme se v samotě
  • Pociťujeme zklamání životem
  • Jsme zmatení a nešťastní

Projevy uzdraveného vnitřního dítěte

  • I jednoduché věci nás činí šťastnými
  • Snadno navazujeme vztahy a cítíme radost z jejich prožívání
  • Jsme komunikativní, hraví a vřelí
  • Naše energie narůstá
  • Žijeme naplno, bavíme se
  • Nové věci zakoušíme s důvěrou
  • Zajímáme se o věci a záležitosti kolem nás, tvoříme nové a zajímavé hodnoty
  • Věříme životu i lidem
  • Plánujeme, pociťujeme vitalitu a pozitivní energii
  • Bereme život tak, jak přichází
  • Jsme se sebou spokojeni
  • Naše fyzické tělo je v kondici

Vliv rodičů na vnitřní dítě, typy rodičovských přístupů

Autoritativní rodič

Dangers-Of-Strict-ParentingTento typ rodiče mívá nedostatek tolerance ke svému potomku a jeho rozhodování. Silně autoritativní rodič popírá osobnost dítěte a snaží se je ovládnout a podrobit. Brání citovému rozvoji a zrání dítěte, jeho samostatnému rozhodování a vůli, čímž v něm vytváří pasivitu nebo vyvolává vzdor. Tam, kde je ohrožena seberealizace dítěte, vzniká obvykle živná půda pro úzkostné reakce, úzkostné stavy nebo jiné nepřiměřené prožívání a chování. Na druhou stranu takovýto typ rodiče může naučit dítě postavit se svým strachům.

Ovládající rodič

Je ve svých projevech podobný jako rodič autoritativní. Chce mít dokonalou kontrolu nad životem svého dítěte. Avšak může nás naučit postavit se tomuto ovládání a osvobodit se.

Ctižádostivý rodič

Ctižádostiví rodiče vedou dítě na cestě k úspěchu. Mnohdy to však může být pro dítě náročné a tíživé. Avšak takovýto typ rodiče nás naučí plně využít svého potenciálu.

Slabý a nepodporující rodič

Nedává dítěti oporu a podporu, kterou pro svůj vývoj potřebuje. Dítě se slabým a nepodporujícím rodičem se však může naučit podporovat samo sebe, být silné a nezávislé na podpoře ostatních.

Kritický rodič

Vystavuje dítě nepřiměřené kritice, však právě proto může dítě naučit vážit si sebe i ostatních.

Tvrdohlavý rodič

Může svými postoji a názory a jejich nekompromisním prosazováním dítě brzdit ve vývoji a vytvářet strach z vlastních názorů. Naučit se na druhou stranu může tvrdohlavosti a toleranci.

Nevšímavý rodič

Tento typ rodiče způsobuje, že se dítě necítí dostatečně milováno a podporováno. Chybí mu zpětná vazba z těch nejbližších řad. Avšak překonání postojů nevšímavého rodiče vede dítě k nezávislosti, schopnosti spoléhat se sám na sebe, vést sebe sama a spoléhat se především na sebe.

Rodič psychicky či fyzicky zneužívající či týrající

Tento typ rodiče může způsobit velice silné psychické bloky vůči ostatním. Na druhou stranu děti, které byly vystaveny psychickému či fyzickému týrání či zneužívání, se mohou naučit adekvátně využívat své síly.

Štědrý rodič

Naučí své dítě být otevřený vůči svému okolí a naučí ho přijímat výzvy.

Jak se setkat s vnitřním dítětem

Existuje mnoho situací, které mohou vést k jakémusi „probuzení" vnitřního dítěte. Může se jednat o jakýsi pokus našeho zraněného vnitřního dítěte na sebe upozornit. Jedná se o situaci znovuprožití traumatu, což vede k jeho možnému zpracování. Objevují se i situace, kdy se pokoušíme si tyto stavy navodit podvědomě my sami.

Znovuprožití, znovuprocítění a zpracování traumatických stavů vede k vyléčení stavu. Během „léčby" se vracíme k dřívějším našim vývojovým fázím, dokončujeme neukončené záležitosti. V takovýchto momentech se může dostavovat pláč.

Prvním krokem zpravidla bývá uvědomění si toho, co se v minulosti dělo, čeho se nám nedostávalo a co nám chybělo. Součástí je i uvědomění si, že ti, kteří byli příčinou bolesti, již dnes nejsou schopni tuto situaci napravit. Například, měl-li malý chlapec pocit nedostatečnosti lásky od svojí matky, tato mu už tuto lásku zpětně nemůže dát. Ani žádná jiná žena toto nedokáže dlouhodobě napravit a tuto lásku poskytnout. Jediný, kdo se může o vyléčení vnitřního dítěte postarat, jsem jen „já sám".

Rizika práce s vnitřním dítětem

Nejzásadnějším a největším rizikem při práci s vnitřním dítětem je „retraumatizace", čili nekontrolované znovuprožití. Nečekaně se tak můžeme setkat s něčím, co již bylo zapomenuto, potlačeno, a my na takovou situaci nejsme připraveni a prostě ji nezvládneme. Pokud se při práci s vnitřním dítětem začnou vynořovat pocity paniky, nezvladatelné pocity, úzkosti, dlouhotrvající nespavost, vnitřní nervozity, změněné stavy vědomí a podobně, pak je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

K sestupu k dítěti do naší minulosti je vhodné udělat několik základních kroků:

  1. Posílení zodpovědného a mocného dospělého Já
  2. Vytvoření si podoby pro „vyšší sílu", která bude vstřebávat pocity, které nejsme schopni sami zpracovat, a převezme přespřílišné bolesti našeho vnitřního dítěte
  3. Vytvoření si „zahrady naší minulosti", kterou budeme postupně pročišťovat a zkrášlovat. To pomůže tvořit si důvěru nejprve k sobě samému, pak i k okolnímu světu.

Uzdravování a postupné zapojování vnitřního dítěte do života dospělého se může projevovat náhlými návaly radosti, ztřeštěnými nápady, upozorňováním na sebe nebo i obdobími lenosti a nicnedělání. Je to v pořádku, pokud rovnováha mezi vnitřním dítětem a naším dospělým já zůstává zachována.



Diskuse k článku

  • Vladislav, Olomouc

    13:07 23. 8. 2014 0
    Koukněte se na stránky "Živá síť". Poslete jim svůj dotaz, jistě rádi odpoví. Mohu doporučit na základě osobní zkušenosti, vysoká odbornost, neformální přístup, pozornost k emočnímu rozměru života. Vladislav, Olomouc.
  • Vladislav, Olomouc

    13:05 23. 8. 2014 0
    Koukněte se na stránky "Živá síť". Poslete jim svůj dotaz, jistě rádi odpoví. Mohu doporučit na základě osobní zkušenosti, vysoká odbornost, neformální přístup, pozornost k emočnímu rozměru života. Vladislav, Olomouc.
  • Alexandr Matějovský

    11:13 20. 8. 2014 0
    Dobrý den.
    Nevíte, jestli v okolí Krnova, Bruntálu, Opavy je nějaký terapeut, který rozumí léčbě vnitřního dítěte? Děkuji za info.
  • Bursíková Zuzana

    14:11 5. 5. 2014 0
    Dobrý den, chtěla bych pomoci svojí vnučce - 8let, první třída - kdy je po rozvodu rodičů a i pro svojí loudavost ve třídě slovně napadaná a nedokáže se bránit. Určitě jde i s tak malým dítětem na vnitřním dítěti pracovat, ale nemám tolik zkušenosti a ani kontakt na někoho, kdo by věděl. Poradíte mi víc ?
  • Libuše švecová

    00:15 5. 5. 2014 0
    Ahoj lidi, mám velkou zkušenost s léčením vnitřního dítěte a to nejen na sobě. Pokud máte zájem léčit své vnitřní dítě, mohu vám toto umožnit svou terapií.
    Má li někdo zájem, můžete kouknout na mé stránky www.andele.info
    hezký den přeji všem Líba
  • Magda

    20:32 25. 3. 2014 0
    Já jsem našla slečnu Špačkovou, myslím, že by mohla pomoct. Pro léčení vnitřního dítěte používá i terapeutické panenky - moc krásné. Jezdí i do Brna. Kontakt: E-mail: zacala@zacala.cz, Telefon: +420 777 901 651
  • Mirek

    11:45 14. 3. 2014 0
    Ahoj Jano.
    Mám na Tebe takovou prosbu. Také hledám v Brně dobrého terapeuta, který by pomohl s léčením Vnitřního dítěte.
    Poradíš mi prosím? Máš už nějaký tip?

    Děkuji za info, Mirek
  • Dominik

    01:13 11. 12. 2013 0
    Jiří Král
  • Marie

    09:39 4. 11. 2013 0
    Dobrý den všem, s článkem naprosto souhlasím. Při úmrtí syna mé sestry jsem se dostala do stavů retraumatizace. V raném mládí mi zemřelo nenarozené dítě a v zátěžové situaci úmrtí dítěte mé sestry, které se odehrává nyní v naší rodině, se mi projevují doposud ne zcela zpracované a vyplakané emoce vlastního traumatu . Při práci se symptomy, kterými jsem doposud trpěla a to pocity tíhy v oblasti kolem žaludku a krku , jsem se začala intuitivně ztotožňovat se svým vnitřním dítětem,vnímám jak si hraje a umí se s tím lépe vyrovnat svou tvořivostí a neustálou činností...a tím mi ukazuje cestu, jak se sebou pracovat. Měla jsem stavy panického strachu, ocitala jsem se ve změněném stavu v prostoru nebytí a nebyla jsem schopná tuto situaci rychle vyhodnotit, došla dál, než jsem to byla schopna zvládnout sama, teď jdu zpět po malých krůčkách každý den, žiji tak, jako by žilo dítě, přijímám svůj život, učím se znovu si tvořit pozitivní myšlenky a emoce a prožít je. Používám vizualizaci, meditaci, maluji obrazy (bez toho, že bych kdy malovala),přemýšlím nad novými projekty ve své firmě, začínám absolvovat kurz tance a jógy a vracím se krůček po krůčku celá zpátky do života, od toho tady přece jsme.
    Po osobních zkušenostech si myslím, že práce s vnitřním dítětem je velice důležitou součást terapeutické práce s klienty.
    Doporučená literatura kniha "Obejměte své vnitřní dítě..."
    Hodně štěstí na úžasného terapeuta, který vás procesem provede, pokud to nezvládnete sami.
  • Jirásková Jana

    18:12 1. 11. 2013 0
    Dobrý den, velmi zajímavé téma. Máte někdo doporučení na dobrého terapeuta vnitřního dítěte z Brna nebo okolí? Děkuji předem velmi za Vaše tipy. Jana
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

STŘEDA 08. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 01. 2025
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Velká předpověď 2025. Kartářka a vědma Lucie Bělínová predikuje, co nás v následujících 365 dnech čeká

https://medium.seznam.cz/clanek/ales-okurka-predpoved-pro-rok-2025-pohled-do-budoucnosti-skrze-vestby-a-geopol...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!