Osamělost nás ničí. Přesto trápí obrovské množství lidí. Naštěstí na ni známe lék
Každý z nás se občas cítí sám, smutně až osaměle, na tom není nic zvláštního. Avšak opravdová osamělost je zdraví i životu nebezpečná. Podle odborníků je osamělost pro naše zdraví větším rizikem než obezita. Potencionální zdravotní poškození osamělostí prý dokáže s organismem udělat téměř to samé, jako bychom vykouřili patnáct cigaret denně.
Problém je, že v posledních letech se z osamělosti stává téměř až epidemie. Podle průzkumu odborníků může osamělost trápit až 75 procent lidí. Přičemž nejvíce pociťují osamělost lidé okolo třicítky, pětapadesátky a následně pak v devadesáti letech.
Osamělost je velký problém
Cítit se občas osaměle není ničím neobvyklým a rozhodně to není důvod k obavám. Pokud ale tyto pocity dlouhodobě přetrvávají, může si tento stav začít vybírat daň na našem zdraví. Roky minulé, kdy jsme byli nuceni se uzavírat a distancovat od ostatních, osamělost u mnohých jedinců jen prohloubily. Přitom právě osamělost není hrozba jen pro naše sociální zdraví, ale také pro naši fyzickou, duševní a emocionální pohodu. I když se osamělost týká všech věkových skupin, nejvíce se týká starších lidí. U nich může být osamělost dokonce až smrtelná.
Strach ze samoty lze zahnat dříve, než se projeví na našem zdraví
Závislost na partnerovi souvisí s pocitem osamění. Jak se z této pasti vymanit?
Osamělých psů k adopci je mnoho. Jak se o takového pejska postarat?
Definice osamělosti
Osamělost je negativní pocit, kdy se člověk cítí sám, opuštěný a odříznutý od ostatních. Je smutný a má pocity sklíčenosti a opuštěnosti. Rovněž je nutné uvědomit si, že osamělost není to samé, jako když je člověk fyzicky sám. Osamělost je mnohem hlubší. Jde o pocit izolace, jako by nám něco chybělo. Můžete být třeba i v místnosti plné lidí a přesto se budete cítit osaměle. Pokud jste jen sami, může jít i o pozitivní stav zapojení se sebou samým. Rozhodně nemusíte být v takové chvíli osamělí. Ostatně každodenní chvíle samoty mohou být pro mnoho lidí spíše přínosem. Pokud jim tedy samota dělá psychicky i fyzicky dobře.
Nejčastější příznaky osamělosti
Mezi hlavní příznaky osamělosti patří pocit izolace. A to i v případě, že nejste sami. Pociťujete pocit odpojení a odcizení. Nejste schopni se s lidmi kolem vás jakkoliv propojovat. Nemáte blízké přátele a máte pocit, že vám nikdo nerozumí. Ve výsledku se cítíte bezcenní a emocionálně vyčerpaní. Osamělost však může ovlivnit i zdraví fyzické. Objevit se mohou problémy se spánkem, přibírání na váze, záněty v těle či oslabený imunitní systém.
A rovněž je třeba upozornit, že osamělost je jakýmsi “přeskokanem” deprese a alkoholismu. Navíc bylo zjištěno, že osamělost zvyšuje hladiny stresových hormonů i krevního tlaku, což má vážný negativní dopad na srdce. A osamělý člověk si na “bolest srdce” právě často stěžuje.
Rizikové faktory osamělosti
Pokud se často vídáte s lidmi a máte kolem sebe hodně přátel, pak je minimální šance, že by vás osamělost pohltila. Existují však rizikové faktory, podle kterých je možné poznat, zda jste člověkem, který by mohl mít k osamělosti blízko. Mezi ty hlavní patří život o samotě. Často může osamělost trápit i svobodné, rozveené nebo ovdovělé lidi. Osamělost hrozí i v případě, že nemáte přátele, nemáte žádné sociální kontakty nebo máte napjaté vztahy s lidmi kolem vás. A v neposlední řadě jsou osamělostí ohroženi lidé, kteří bojují s užíváním návykových látek a lidé s depresí či demencí.
Jak se osamělosti zbavit?
Jestliže nás osamělost obtěžuje a bere nám životní energii, je nutné udělat nějaké kroky k jejímu odstranění. Je třeba zaměřit se na činy, které nám znovu dodají život a energii. Místo kontaktu na sociálních sítích se scházejte s lidmi naživo. Buďte více času venku, přirozené světlo ulevuje od stresu a dokáže eliminovat i pocity smutku a lehkých depresí. Choďte na procházky nebo začněte navštěvovat pravidelné lekce venkovní jógy. Navíc je věděcky prokázáno, že vystavení se slunečnímu záření a pobyt na čerstvém vzduchu přirozeně zvyšují hladinu serotoninu. Tedy hormonu štěstí.
Zajděte na kávu s někým, koho máte opravdu rádi a s kým si máte o čem povídat. Může to být přítel nebo třeba člen rodiny. Nevěnujte mnoho času práci. Workoholici mají mnohem větší šanci, že propadnou vyčerpání, osamělosti a následně i syndromu vyhoření. Nekoukejte se příliš na televizi. Na chvíli vás to sice zabaví, ale následuje nepříjemný propad, který rozhodně není žádoucí. Adoptujte si psa nebo kočku. V útulcích je jich spousta. Budou rádi za vaši péči a navíc vám pomohou snížit napětí, stres a zlepší vám náladu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku