Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení
Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrovnat se ztrátou? Psychologové říkají, že hodně pomáhá udělat si čas na introspekci a reflexi. Ovšem rad, jak těžké období zvládnout je mnoho.
Už psycholog Sigmund Freud v roce 1917 publikoval esej o smutku a melancholii, kde popsal i časové období po ztrátě, kdy člověk musí zpracovat nebo přehodnotit své myšlenky, vzpomínky a emoce, aby mohl jít v životě dál.
Smutek versus ztráta
Jednoduše řečeno, je vlastně smutek emocionální reakcí na ztrátu. Může to být důsledek ztráty milované osoby. Ať už jde o partnera, rodiče nebo blízkého přítele. Ale patří sem i ztráta domácího mazlíčka nebo například ztráta zaměstnání. Smutek nás v takovou chvíli může doslova paralyzovat a my jsme pak zmateni a doslova dezorientováni. Nic kolem nás najednou nevypadá stejně, celý svět se nám zdá proměněný. Vše je divné, neznámé a “něco” nám chybí. Mezi nejčastější emocionální příznaky smutku patří nejen smutek samotný, ale i šok, otupělost, popírání, hněv, vina či bezmoc.
Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby. Truchlení je přirozená součást procesu
Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení
Amnézie je porucha nebo ztráta paměti, která často vzniká po úrazu hlavy
Smutek i ztráta ovlivňují zdravotní stav
Smutek, zejména ten dlouhodobější, může vést k mnohým psychickým onemocněním. Rovněž ale i ke špatné koncentraci či zmatku. A může nám přivodit či vyvolat celou řadu fyzických příznaků, včetně dušnosti, zažívacích obtíží, bolestí hlavy, únavy, nevolnosti či celkové bolesti. U každého jsou však příznaky jiné. Smutek a ztráta se totiž projevuje různými způsoby a stejně tak se s nimi i různě vyrovnáváme. Pro většinu jedinců však smutek bývá bolestný nejen na duši, ale i na těle.
Jak se vyrovnat se ztrátou?
Stejně jako neexistuje jediný správný způsob, jak truchlit, neexistuje ani jediný správný přístup ke zvládání smutku. V tomto směru nefunguje nic na všechny stejně. Každá strategie zvládání ztráty a smutku je tedy značně závislá na jednotlivci a na jeho životních zkušenostech a psychickém stavu. Přesto existují poměrně zaručené tipy, které fungují na drtivou většinu lidí:
Čas na introspekci a reflexi
I když se vám bude zdát, že najednou nic nedává smysl a ztratili jste všechno, na čem vám záleželo, můžete se i tak posunout kupředu. Udělejte nějakou důležitou změnu. Takovou, aby se vaše ztráta stala smysluplným katalyzátorem. Začněte trávit více času se svými blízkými, na které jste neměli čas. Začněte se věnovat nějaké činnosti, která vás vždy lákala… Možností je spousta. Zároveň si můžete založit deník, kam si budete všechno zapisovat: vaše myšlenky, nápady, rozpoložení i plány.
Promluvte si s někým
Pokud se nám v životě stane něco zásadního, tedy i ztráta, pak máme tendenci o tom mluvit. Nepotřebujeme radit nebo pomáhat, potřebujeme vyslechnout. Zejména právě během raných fází smutku vám může pomoci popovídání si s přítelem, partnerem, spolupracovníkem nebo třeba i terapeutem. Už jen díky takovému povídání může člověk lépe porozumět svým emocím.
Zůstaňte ve spojení
Psychologové většinou radí, abychom osobu, o kterou jsme přišli, jednoduše “pustili” a šli jsme životem dál. Ovšem to nemusí fungovat na každého. Mnohým pomáhá, pokud udělají pravý opak. Tedy nevyhazujte fotky ani věci. Nechat to nějaký čas být, může být pro vás mnohem lepší.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku