Jak vytvořit předsevzetí, které dodržíte?
Blíží se období bilancování a tvorba předsevzetí. Takové novoroční předsevzetí není žádná legrace. Zpravidla se posilníme nejen alkoholem, ale i vidinou nového začátku. První leden je hodně silným impulzem. Jenže taková novoroční předsevzetí zpravidla nepřežijí první týdny. A jak jednou vynecháme, je těžší naběhnout do rozjetého vlaku třeba v polovině února. Jak si vytvořit předsevzetí, která máte šanci dodržet?
Novoroční předsevzetí: Méně je více
Vidina nového začátku, který první leden symbolizuje, donutí nad splněním svých tužeb nejednoho jedince. Jenže snů míváme hodně a ruku na srdce, ne všechny jsou realizovatelné hned! Právě velké plány, a hlavně touha dosáhnout jich hned mohou stát za nezdarem. Uvědomme si tedy, že na Mont Everest také nelezeme hned a bez příprav. Jednoduše je takový cíl příliš vysoký. Podobně je to s předsevzetími. Je dobré vidět Mont Everest, nebo si jej alespoň umět představit, ale na vrchol se jde postupně. Krok za krokem. Právě tyto jednotlivé kroky by měly být našimi předsevzetími. Pokud chcete přestat kouřit nebo zhubnout. Dejte si cíle, jaké kroky uděláte jako první. U kouření se například vyhnete prostředí/situaci, kde by vás to ke kouření lákalo. Hubnutí začněte například jednoduchou změnou jídelníčku, například vynechat pečivo, respektive ho nahradit. A další měsíc zase kousek.
Novoroční předsevzetí: Vsaďte na srozumitelnost
Vaše novoroční předsevzetí by měla být jasně ohraničena. Nejen časem, ale také jasně definujte, co je vaším cílem a jaké kroky chcete učinit, abyste toho dosáhli. Nejlépe se srozumitelnost definuje na přání zhubnout. Takové předsevzetí: zhubnout je fajn, ale… Kolik a za jak dlouho? Jak dlouho to bude trvat? Co se stane, když to nepůjde a nebo se objeví zdravotní obtíže? Dalším častým přáním jsou peníze. Zamyslete se, co pro to lze udělat? Co třeba každý den dát 10 Kč do kasičky? Nebo pětikorunu? Že to příliš komplikujeme? Kdepak, tím, že si předem definujete jasné kroky, nebudete mít později pocit, že jste selhali a nemá to cenu. Chce to samozřejmě více zamyšlení, ale rozhodně se vyplatí.
Novoroční předsevzetí: Chci zhubnout
Jak takové novoroční předsevzetí na hubnutí může vypadat? Obecně přijímaný fakt je, že „zdravé“ hubnutí znamená cca 3 kg/měsíc, ale… Vždy záleží na zdravotním stavu, míře nadváhy/obezity, kterou chcete řešit, také množství svalové hmoty, kterou nemáte a je dobré získat a v neposlední řadě vašem zaměstnání a životní etapě. Uvědomte si třeba, že svaly jsou těžší než tuk. Více než kg je tedy dobré sledovat ubývající centimetry. Pokud chcete hubnout víc a zdravě, pak je dobré vyhledat odborníka. Takovým odborníkem může být školený výživový poradce, ale též osvědčená dieta pod vedením nikoli internetu či facebooku, ale jedince, který ví, jak a proč něco dělá. Někdy může být na vině i špatně fungující štítná žláza.
Základem hubnutí je nejen změna jídelníčku, ale i pohyb. U hubnutí je třeba počítat i s tím, že v tukové tkáni bývá uložena řada mikrobiálních ložisek, která se s hubnutím a ztrátou tukové tkáně uvolní do organismu. Najednou tedy můžete čelit nemocem, ale též vyrážkám, oparům atd. Své tělo je tedy dobré též detoxikovat. Své předsevzetí tedy mějte na zřeteli, ale nevzdávejte to kvůli zdánlivě nesouvisejícím komplikacím. Přizpůsobte se situaci.
Novoroční předsevzetí: Proč rodina není motivace
Řada motivačních poradců radí, abyste o svém novoročním předsevzetí informovali co nejširší okolí, abyste měli nad sebou bič. Otázkou však je, proč nad sebou takový bič potřebujete? Pokud vaše vůle nesměřuje ke splnění předsevzetí, pak budete část roku „jen“ maskovat, že si za předsevzetím jdete a další vysvětlovat, proč to nešlo. Základem úspěchu tedy je vaše vnitřní přesvědčení, které s motivací nemá nic společného, o tom, že něčeho chcete dosáhnout. To, že neumíte (například jako u hubnutí) dát přesné cíle nevadí. Najděte nějaké záchytné body. Chcete malovat? Řekněte si, že každý týden namalujete jeden obraz. Jakýkoli. Chcete psát knihu? Napište každý den 500 znaků. A podobně. Někdy bude malování či psaní trvat hodiny a těžce, jindy naopak namalujete obrazů víc a napíšete více znaků. Samozřejmě své vize a předsevzetí tajit nemusíte, ale zároveň je nemusíte ani obhajovat, ani vysvětlovat, proč z nich sešlo.
Novoroční předsevzetí: Tři zamyšlení
- Někdy je i nesplnění předsevzetí úspěch. Někdy v průběhu roku zjistíte, že předsevzetí, které jste si dali vlastně nevychází z vašich niterních přání, ale například plníte očekávání někoho jiného (rodičů, i mrtvých, partnera, dětí, šéfa…).
- Zlomovým okamžikem může být i polovina května nebo konec listopadu. Někdy nám trvá, než začneme své předsevzetí realizovat. Jednoduše nenazrál čas. Klidně si počkejte na impulz. Pak je však dobré jej následovat, nemusí se opakovat…
- Kudy jsem šel a kam jdu? Důležitou otázkou předsevzetí je i respekt k osobní cestě. Opravdu vím, kam jdu a respektuji svou doposud realizovanou cestu? Pokud činím předsevzetí „natruc“ nebo „abych jim ukázal“, pak zpravidla zatěžuji sebe, ale nic dalšího se nestane. Zkuste se před definováním předsevzetí tedy zastavit a třeba najít jednu malou jiskřičku toho, kam byste rádi zamířili. A odpovězte si na otázku: „Co pro to mohu udělat teď?“
- Jediné, co máte v moci jste vy. Zapomeňte na předsevzetí typu: „Budu mít lepší vztahy.“ Soustřeďte se na sebe, jak chcete do vztahů vstupovat, a hlavně opusťte očekávání, že dostanete přesně to, co jste si naplánovali. Jak říká jeden moudrý citát: „Dostanete to, co potřebujete.“ A upřímně, někdy to pochopíme až za delší dobu. Pracujte tedy na sobě a ostatním nechte jejich část.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku