Je krize středního věku mýtus nebo skutečnost? Signály, které prozradí, že krizí právě procházíte
Je krize středního věku fakt nebo jen výmluva těch, kteří jí právě procházejí? Pravdou je, že jak stárnete, začnete se dívat zpět na svá prožitá léta a ať chcete nebo ne, začne to ve vás vzbuzovat nějaké emoce. Touhu, lítost nebo smutek nad ztracenými léty?
Krize středního věku je časem, kdy máme pocit, že ty nejlepší léta jsou již za námi a nám nezbývá nic, na co bychom se mohli těšit. Máme pocit, že před námi jsou jen stejné, dlouhé a beznadějné dny, bezúčelová existence a pomalý úpadek našeho těla i mysli. A nenechte se mýlit, taková krize středního věku může někdy zaútočit už i po pětatřicátém roce.
Kdy útočí krize středního věku?
Střední věk je podle odborníků čas mezi 40. a 60. narozeninami. Ale takzvaná krize středního věku může přijít v časovém období plus-minut deset procent. To znamená zhruba od šestatřiceti let a klidně se může objevit i lehce po šedesátce. To jsou však spíše výjimky. Samotný pojem „krize středního věku” pochází od Elliota Jacquese, kanadského psychoanalytika, který s tímto termínem přišel poprvé v roce 1965 poté, co si všiml významných změn u jednoho ze svých klientů středního věku. Podle Jacquese může krize středního věku vyvolávat pocity jako jsou deprese, úzkosti nebo třeba ztráty kreativity i sebevědomí. Také se předpokládá, že přechod do středního věku zahrnuje i další emoční projevy, jako je klesající životní spokojenost, ztráta chuti do života, bezcílnost, nuda a nespokojenost ve vztahu či kariéře, změna energie (více únavy, zvýšený neklid), menší motivace, změny nálad i změny sexuální touhy.
Týká se vás krize středního věku? Pozor, nevyhýbá se ani ženám!
Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory
Krize středního věku nemusí být těžkým obdobím. Lze ji využít i konstruktivně
Krize středního věku má svůj spouštěč
I když dodnes mnoho odborníků považuje krizi středního věku spíše za mýtus, je faktem, že souhrn klíčových znaků, které krizi provázejí, zatím nemá žádné jiné označení. Ve skutečnosti právě všechny příznaky krize středního věku souvisejí s věkem, avšak mohou mít u jednotlivých lidí pochopitelně drobné odchylky. A jak krize středního věku vzniká?
1. Spouštěč: Určitý stresor nebo moment napětí, který začne vést k obavám. Může to být ztráta zaměstnání a neschopnost nalézt nové. Zdravotní problémy. Odchod dětí z domu. Smrt rodičů. A podobně.
2. Krizové období: V této fázi obvykle zkoumáme své vztahy, hodnoty a vlastně i sebe sami. Pokud se nám něco nelíbí, pak máme pochybnosti, jestli jsme ještě vůbec schopni to nějak napravit.
3. Řešení: Krize obvykle končí tím, že si vyřešíme to, co potřebujeme. Musíme se naučit lépe přijímat sami sebe. A musíme se také naučit v klidu prožít a přijmout novou životní etapu.
Říká se, že štěstí v životě má podobu písmene U. Tedy začne klesat počátkem dospělosti a nejnižšího bodu dosáhne právě okolo 40. narozenin. Pak ale začne štěstí v životě znovu stoupat. Tedy jakmile krize středního věku skončí, budete už opět jen spokojení a šťastní. I když je to pochopitelně velmi individuální záležitost, tak takhle to vidí průzkumy.
Řešení krize středního věku
Trápení, která vám krize středního věku přinesla, je reálné. Velmi dobrými pomocníky mohou být v tomto čase psychoterapeut nebo kouč, kteří vám budou schopni pomoci problémy vyřešit a posunout se zase o kousek dál. A vůbec se nestyďte je kontaktovat, od toho tu jsou. Pokud budete své pocity ignorovat, můžete si svou frustraci jen prohloubit. A to vám tedy příliš nepomůže. Jestliže ale za žádnou cenu nechcete odborníka, pak vám pomůže vypovídat se někomu blízkému nebo si psát deník. Zkuste si odpovědět i na otázky typu:
- Kdy jsem v životě nejspokojenější? Co pro tento pocit mohu právě teď udělat?
- S kým rád/a trávím čas?
- Co mi dává v životě smysl?
- Jak by měl vypadat můj ideální “den snů”?
Krize středního věku může být snadno překonána jen díky vašemu přičinění. Nepočítejte, kolik času na zemi vám ještě zbývá. Ale spíše přemýšlejte o tom, jak jej aktivně využít a co nového byste mohli třeba začít dělat. Najděte si nový koníček, změňte stravu, zhubněte, začněte posilovat, vyměňte šatník, začněte studovat anebo si klidně najděte partnera/ partnerku, pokud jste sami. Život může být stále krásný.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku