Mobbing a bossing aneb Jak se bránit šikaně na pracovišti?
Mobbing a bossing vyjadřují nežádoucí nebo dokonce destruktivní chování spolupracovníků či nadřízeného vůči kolegovi/podřízenému. Jedná se obecně o šikanu na pracovišti, která působí negativně na psychiku zaměstnance a může vyústit až v těžké deprese. Časné řešení tohoto problému je tedy na místě. Jak se k situaci postavit, když se týká právě vás – jako napadaného?
Pakliže dochází na pracovišti k šikanování ze strany spolupracovníků, označujeme toto chování jako „mobbing“. „Bossing“ pak vyjadřuje nezdravý přístup k podřízenému zaměstnanci. Oba tyto problémy je důležité nebagatelizovat a postavit se k nim čelem. Čím dříve dojde k řešení, tím lépe uvede šikanovaný svou psychiku do normálu.
Jak mobbing nebo bossing v zaměstnaní rozpoznat?
Každý člověk chce do práce chodit rád. Pohodová atmosféra v zaměstnání je klíčová nejen pro produktivitu, ale i pro psychiku dotyčného. Vždyť v pracovním prostředí lidé tráví většinu svého života. Ovšem ne všude se můžete setkat s pochopením a vlídným přístupem. To, že si z vás občas někdo z kolegů „vystřelí“ ještě nemusí znamenat nic zlého – avšak je potřeba zbystřit, pokud tohle popichování překročí jistou mez. Mobbing je závažný prohřešek, který může zaměstnance nelibě poznamenat na duši. Stejně tak tomu je i v případě bossingu – tedy když vás šikanuje šéf. Jak tedy poznat, že se děje něco nekalého?
- Vtípky na vaši osobu se stupňují či opakují a jsou již spíš obtěžující.
- Kolega nebo nadřízený vás záměrně uvádí v omyl, co se týká pracovních povinností a termínů. Může také zadávat nejasné pokyny.
- V práci je vám bezdůvodně zamítaná žádost o volno.
- Je vám vyhrožováno, nebo jste ponižováni a verbálně napadáni.
- Býváte čím dál více bezdůvodně a přehnaně kritizováni.
- V případě bossingu se může váš šéf nadměrně zaměřit na vaši produktivitu práce.
Další varovné signály, které mohou značit mobbing nebo bossing
Šikana na pracovišti tedy mobbing nebo bossing se může zprvu objevovat velmi nenápadně, proto ji nemusíte hned rozpoznat. Pomoci ji identifikovat vám však mohou přátelé v kolektivu. Jestliže posoudí chování kolegy nebo šéfa jako nepřiměřené, měli byste být rozhodně obezřetní. Zaměřit se můžete i na tyto znaky:
- Kolega nebo kolegové se ztiší, když vcházíte do místnosti, ignorují vás nebo odcházejí.
- Jste evidentně vyčleňováni z kolektivu, nikdo vás nezve na teambuildingy, firemní večírky nebo oběd.
- Nadřízený vás neustále kontroluje a zve na pracovní schůzky i několikrát za týden bez jasného důvodu. Bossing může vyústit i v to, že budete pochybovat o správnosti svých kroků – seč se bude jednat o jednoduché úkoly, které běžně zvládáte.
- Jedním z dalších znaků bossingu je i to, že vás nadřízený, jak se říká „hodí do vody“ a nedá vám prostředky k tomu, abyste úkol mohli zvládnout. Respektive zadá vám složitý úkol, který je mimo vaše kompetence a nedovolí vám žádné zaškolení. Pak vás kritizuje za neschopnost.
- V rámci mobbingu pak může docházet nejen k verbálnímu napadání vaší osoby, ale i k tomu, že vaše osobní věci nebo důležité dokumenty budou mizet. Šikanující kolega je může záměrně uschovat.
Šikanujícími jsou častěji muži. Obětmi mobbingu nebo bossingu pak bývají hlavně ženy.
S mobbingem a bossingem se pojí nepříjemné projevy
Když se ocitnete v roli šikanovaného, nastává velký problém, který se dozajista projeví na vašem zdraví. Můžete pociťovat opakované nevolnosti, úzkosti při pomyšlení na zaměstnání a nezřídka kdy se může rozvinout i vysoký krevní tlak, nespavost, migrény či nechutenství. Mobbing a bossing má však negativní vliv i na psychiku, tudíž docházet u vás může k obavám z odchodu do práce, pocitu méněcennosti a nechuti žít. To vše zpravidla vyústí v potřebu „oddychnout si“ v rámci dlouhodobé pracovní neschopnosti. Ta je však pouhým únikovým chováním před nepříjemnými situacemi.
Jak mobbing nebo bossing řešit?
Ocitli jste se v pozici šikanovaného? Potom co nejdříve jednejte. Jestli prožíváte mobbing, zajděte za svým nadřízeným a sdělte mu, co se vám vlastně děje. V případě bossingu vyhledejte ve firmě důvěryhodnou osobu, která je ještě výš nežli váš šéf. Také vše dokumentujte jak písemně, tak případně nahrávkou, a to bez ohledu na druh šikany na pracovišti. S důkazy o dlouhodobé a destruktivní šikaně pak můžete zajít pro radu za právníkem. Psychologické dopady je následně záhodné řešit s odborníkem. Vyřešit je můžete v rámci hovorů s psychologem, psychoterapeutem nebo i koučem.
Nezapomínejte na to, že i jako svědek šikany musíte konat! Nenechávejte si nic pro sebe a pomozte svému kolegovi/kolegyni k návratu do normálního života.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku