Podzimní deprese nebo úzkost? Může za to nedostatek světla, málo pohybu i špatný jídelníček
Podzimní deprese i úzkosti mají v tomto období žně. S ubývajícím denním světlem začíná mnoho jedinců pociťovat tíseň a silný smutek. Odborníci však tvrdí, že nejen podzim má na těchto obtížích svůj podíl. Přidává se i stres, únava a další faktory.
Velkou roli při vzniku podzimní deprese i úzkosti hraje i jídelníček či změny ve stravování, nedostatečný pohyb a nulová společenská aktivita. Chceme-li tedy, aby se nám podzimní blues vyhnulo, je třeba, abychom se zaměřili nejen na to co jíme, ale abychom začali více pečovat také o svůj duševní rozvoj.
Podzimní deprese i úzkosti nevzniknout “jen tak”
Tendenci pociťovat či prožívat podzimní deprese či úzkosti mají především lidé, kteří k těmto obtížím sklony během celého roku. Právě na podzim se ale vše halí do tmavých barev, venku je chladno a my přestáváme být ještě více aktivní. Tím se pochopitelně podzimní deprese či úzkosti ještě více zhoršují a stupňují. Pokud víte, že vás tyto stavy každoročně přepadají, je vhodné dělat už předem nějaká preventivní opatření, abyste měli šanci tyto stavy či nálady eliminovat.
Vyrobte si meduňkový sirup a zažeňte s ním nespavost a úzkosti
Znáte symboly reiki? Pomáhají se stresem, bolestí a depresemi
Úzkostná porucha či panická ataka nás naženou do kouta. Jak se s nimi poprat?
Podzimní deprese a úzkosti – příznaky:
- špatná nálada či dlouhodobé blues
- depresivní stavy
- úzkosti či panické ataky
- nadměrné obavy
- podrážděnost
- letargie
- ospalost a únava
- ztráta zájmu o každodenní činnosti
Podzimní deprese a úzkosti – příčiny:
Jednou z příčin, které mají na svědomí podzimní deprese a úzkosti, je snížení slunečního záření. To totiž v našem těle vede k poklesu hladiny serotoninu a ke zvýšené hladině melatoninu. Serotonin je důležitý hormon, který značně ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a spánek. Melatonin má zase tendence vyvolávat pocity ospalosti a deprese. Na vině může být rovněž i snížená hladina vitamínu D. S tím má ostatně problém velká část populace. Vitamín D získáme nejlépe právě ze slunečního světla, je tedy důležité i v zimě co nejčastěji chodit ven. Vitamín D lze získat ale i stravou. Obsažen je především v mořských rybách, vejcích, másle, mléčných výrobcích či některých sušených houbách. Mnoho potravin je také vitamínem D obohacováno. Případně je možné vitamín D suplementovat. Tedy dodávat jej tělu prostřednictvím doplňků stravy. Nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojován s depresí.
Podzimní deprese a úzkost jako diagnóza?
Deprese i úzkost jsou označovány samostatnými diagnózami. U podzimního blues nic takového nenajdete. Přesto, pokud máte pocit, že situaci sami nezvládnete a je vám mizerně, návštěva odborníka rozhodně neuškodí. Ostatně právě podzimní deprese či úzkosti mohou být spouštěčem dalších psychických onemocnění. Velký vliv na vznik podzimní deprese a úzkosti může mít i brzké vstávání a nedostatek spánku. Na tyto faktory je třeba dbát. Musíte-li brzy vstávat, je dobré včas ulehnout, abyste tělu dopřáli potřebnou dobu odpočinku.
Podzimní deprese a úzkosti – řešení:
Více světla
Buďte přes den co nejvíce venku. Nebo si zajděte do solária, případně navštivte světelnou terapii. Tu může v mnoha případech předepsat i lékař.
Cvičte a hýbejte se
Choďte pěšky, ráno nebo večer si zaběhejte, běžte do bazénu… zkrátka se hýbejte, co to jen jde. Pohyb podpoří tvorbu těch správných hormonů, které umí zajistit a udržet dobrou náladu. Podzimní deprese a úzkosti pak nemají šanci.
Změňte jídelníček
Říká se, že očistu je vhodné provádět alespoň dvakrát za rok. Na jaře a na podzim. Začněte jíst jídla, která vašemu tělu dělají dobře. Zapomeňte na smažená jídla, fast-foody a polotovary. Jezte hodně zimní zeleniny, luštěnin, polévek a teplých jídel. Věřte, že vám udělají dobře. Rozhodně omezte alkohol.
Začněte dělat něco nového
Podzim by mohl být časem nových začátků. Můžete třeba začít studovat, změnit image, nechat si udělat jiný účes nebo začít chodit do jazykové školy. Možností je spousta. Co vás baví a co byste rádi dělali? Pusťte se do toho hned teď.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku