Přetvářka a faleš se neodhaluje snadno. Napovíme, jak ji poodkrýt!
Přetvářka a faleš je také součástí lidské společnosti. A pokud si snad myslíte, že to tak není, možná si jen něco nalháváte. Někteří lidé nejsou pokaždé pravdomluvní, vstřícní a empatičtí. Svět zkrátka není jen černobílý a nelze na něj nahlížet skrz růžové brýle. Proto se vyplatí být v mezilidských kontaktech obezřetný. Víte, jak poznat, že vám někdo lže a přetvařuje se?
Poznat u druhých přetvářku nebo faleš není zas tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí bedlivě sledovat chování a způsob komunikace dotyčného. A pak prokouknete téměř každého. Poradíme, jak na to.
Všímejte si gestikulace a mimiky. Ohledně přetvářky a falše vám hodně napoví
Mnozí lidé si myslí, že když se budou tvářit distingovaně a k hovoru použijí jen ta „správná“ slova, nikdo jejich lež, faleš nebo přetvářku neodhalí. Jenže zapomínají na to, že tu máme nějakou tu gestikulaci a mimiku. Tyto nonverbální komunikační projevy odhalí tolik! Prvně je dobré všímat si pohybů rukou a nohou, které mohou působit poněkud ztuhle – dotyčný se totiž snaží ve své urputné nervozitě zklidnit a nechce nechat na sobě nic znát. To se ale mine účinkem a začne působit spíš toporně. Výrazy v obličeji pak také napoví. Uhýbavé pohledy nejsou při přetvařování a lhaní výjimkou.
Věděli jste, že přetvářku, lež nebo faleš můžete detekovat také tak, že si dotyčný neustále sahá při komunikaci na nos, nebo si mne oko?
Slova mají moc a odhalí i to, co nechcete. Přetvářka, faleš nebo lež – to vše vyjde najevo!
Pokud budete vnímaví vůči slovům druhých, můžete snadno odhalit, zda se za nimi neskrývá ona přetvářka, faleš nebo lež. Neupřímní lidé a podvodníci totiž používají specifické formy vyjadřování. Jejich mluva je často urputná a působí někdy až tak, jako by díky ní přesvědčovali i sami sebe. Obvykle také opakují stejné věty nebo slova. Velmi specifické je pro přetvařující se jedince rovněž to, že svá vyjádření zveličují, nebo zkrátka přehánějí a je to okaté.
Zvýšené pocení může být také známkou toho, že jste přišli do kontaktu s lhářem nebo s falešným a přetvařujícím se člověkem. Bývá však také indikátorem nervozity nebo studu. Proto jej nelze samostatně brát jako jasný důkaz neupřímnosti a lži.
Další znaky, díky kterým můžete odhalit přetvářku či faleš
Nyní vám nastíníme ještě několik nuancí, prostřednictvím kterých lze snadno detekovat to, že vám někdo lže, nebo se přetvařuje:
- Během konverzace dotyčný (nevědomky) umisťuje mezi vás a sebe předměty, např. šálek od kávy, vázu, knihu a podobně.
- Dlaně komunikujícího jsou spojené a směřují vzhůru. Gesto „modlitby“ může být známkou přetvářky, lži nebo falše a používá jej člověk, který chce, abyste mu uvěřili – i když třeba pravdu neříká.
- Přetvařující se člověk nebo lhář se obvykle přiklání během kladení otázek k tzv. úhybným odpovědím, které mají zavést konverzaci někam jinam.
- Během přetvářky, lži nebo falše může také dotyčný reagovat briskně na vaše otázky, aniž by se rozmyslel – možná je na vás předem připraven a nechce, abyste se o něm dozvěděli něco víc.
- Zatímco nevinný člověk během konfrontace přechází do útoku, ten vinný a přetvařující se přechází do obrany.
Přetvářka, faleš a lež mezi slavnými osobnostmi: Kdo lhal a byl odhalen?
Ač je to s podivem, přetvářka, faleš nebo lež vládne i světem celebrit. I tyto veřejně známé osobnosti byly přistiženy při lži!
- Bill Clinton: bývalý prezident Spojených států amerických veřejně lhal o vztahu s Monikou Lewinskou. Díky dokonalé přetvářce mu možná i leckdo uvěřil. Pravda ale nakonec vyšla najevo.
- Richard Nixon: opět bývalá hlava státu (USA), která se dopustila lží. Nixon byl pověstný tím, že sám sebe přesvědčoval o tom, že není podvodník. Pokud jste se více zabývali aférou Watergate, jistě budete vědět, čím se bývalý americký prezident provinil. Byly v tom politické čachry, spiknutí, odposlechy a jiné nepravosti.
Zajímavost na závěr: Věděli jste, že lháři nebo přetvařující se lidé používají slova „kromě“, „ale“ nebo „ani“ zřídka kdy?
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku