Sebepřijetí aneb Naučte se mít rádi sami sebe
Přijetí sebe samého je nezbytné pro naši duševní i emocionální pohodu. Naučit se mít rád sám sebe je přímo nezbytné. Dalo by se říci, že jde o naprosto normální a samozřejmou věc, přesto je opak pravdou. A příběhy z psychologických poraden mluví jednoznačně: většině z nás pojem sebepřijetí nic neříká.
Sebepřijetí znamená naučit se mít rád sám sebe. Uvnitř i navenek. Jde o to, abychom nechali plavat věci, které změnit nemůžeme a věnovali se tomu, co máme plně ve své moci. Je potřeba naučit se vážit si toho, co nás dělá jedinečnými. Pro drtivou většinu lidí to však v dnešní době není snadné. Trápíme se nejrůznějšími myšlenkami, nejsme spokojeni se svým vzhledem, svou postavou, se svou řečí… Jak z toho ven?
Sebepřijetí versus sebeúcta
I když jde o podobné pojmy, nejedná se o totéž. Sebeúcta je buď pozitivní nebo negativní a během života kolísá v závilosti na našich úspěších. Bezpodmínečné přijetí je však schopnost milovat sebe sama navzdory všem svým nedostatkům. Mnoho lidí má za to, že lepšími se můžeme stát pouze ve chvíli, když na sobě usilovně pracujeme, posilujeme své silné stránky a učíme se novým dovednostem. Avšak sebepřijetí znamená mít se rádi takoví, jací jsme právě nyní. Se svými chybami i nedostatky.
Psychologie barev aneb jak barvy ovlivňují naše životy?
Sebepřijetí v 6 krocích
Sebepřijetí je rozhodně proces, který od nás vyžaduje hodně práce. Vzhledem k tomu, že má pro nás však spoustu benefitů, rozhodně to za tu námahu stojí. Jakmile přijmete sami sebe, uvidíte, že budete v životě odolnější. Nebudete se bát říkat ostatním pravdu do očí, nebudete se obávat riskování a s nadšením budete příjmat veškeré životní výzvy. Ať se stane cokoliv, budete silnější a sebevědomější. Navíc vám bude jedno, co si o vás myslí ostatní, protože na jejich názoru vám absolutně nesejde.
1. Sebepřijetí: nesrovnávejte se s ostatními
V tomto směru jsou poměrně nevhodná sociální média. Na jednu stranu mohou být skvělým nástrojem, jak nás posouvat kupředu. Na stranu druhou nám ukazují ty druhé v absolutní dokonalosti. My pak můžeme mít pocit, že za nic nestojíme a nejsme dokonalí. Ovšem dokonalý není nikdo. Ani ten, kdo se na sociální sítě vyfotí se zdánlivě perfektní postavou. Přestaňte se srovnávat a věnujte se svému životu. Metodou, která vám může pomoci přestat se srovnávat s ostatními, může být například deník vděčnosti. Denně si tam pište vše, za co jste ve svém životě vděční.
2. Sebepřijetí: pusťte věci, které nemůžete změnit
Je nezbytné, abyste se v životě nezaměřovali na věci, které nemůžete změnit. I když vás to momentálně trápí, zkuste se “přeladit” na jinou vlnu. Zbavte se všeho, co nemá ve vašem životě šanci na změnu. A naopak si do života přitáhněte věci, které máte rádi. Zaměřte se na to, co vás baví, těší a dělá vám radost.
3. Sebepřijetí: hezky se sebou mluvte
Nikdy, ale opravdu nikdy si neříkejte věty typu: jsem hlupák, nepovedlo se mi to. Nestojím za nic, všechno pokazím… a podobně. Lidé, kteří bojují se sebepřijetím mají tendenci soustředit se na své nedostatky. Někteří navíc trpí i syndromem, kdy pochybují o svých schopnostech a bagatelizují své úspěchy. Kvůli tlakům ve společnosti mají neustálý pocit nedostatečnosti. Zapomeňte na to. Za všechno se pochvalte a vše si pro sebe odůvodněte tak, abyste z toho vyšli dobře. Vždy myslete a mluvte o sobě pozitivně!
4. Sebepřijetí: sepište si své kladné stránky
Vezměte si tužku, papír a zapište si veškeré věci, ve kterých jste dobří, nebo které rádi děláte. Ať už jde o sportovní činnosti nebo třeba amatérské divadlo. Pravidelné praktikování těchto činností vám může pomoci cítit se jistější ve svých schopnostech. A pochopitelně tím posilujete i své sebepřijetí.
5. Sebepřijetí: stanovte si cíle a oslavte úspěchy
Nevíte, co dál se svým životem? Stanovte si jeden nebo klidně více realistických cílů a vytvořte si plán, jak je naplnit. Vše byste měli dělat postupně, není dobré se zahltit. Jakmile dosáhnete cíle, pak se pochopitelně odměňte a udělejte si něčím radost.
6. Sebepřijetí: vsaďte na terapii
Jestli i přes všechny rady tápete a sebepřijetí je pro vás stále cizí slovo, pak poproste o pomoc odborníka. Může to být psycholog nebo třeba kouč. Můžete tak snadněji pochopit situaci, ve které se nacházíte. A budete se muset učit milovat sebe sama. Je dobré, abyste se naučili rozpoznávat škodlivé vzorce myšlení a utvořili si o sobě nový, hezčí obraz.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku