Syndrom vyhoření: Skutečně může mít za následek přibírání na váze?
Náročná práce nebo velmi těžké studium může s naším životem pořádně zamávat. Zvlášť, pokud neumíme efektivně odpočívat. Dlouhodobé vyčerpání totiž systematicky zvyšuje hladinu stresu a přináší do našeho života tedy vše negativní, co se stresem souvisí. Vyčerpání, únavu a časem i syndrom vyhoření. A často právě také přibírání.
Podle expertů je to vlastně naprosto logické. Pro to, aby člověk fungoval, potřebuje energii, pokud ji nemá, nastaví se tělo do úsporného režimu. Ještě předtím, nám však všemi možnými signály dává najevo, že potřebuje prostředky, díky kterým si energetickou hladinu doplní. A těm je velice těžké odolat.
Syndrom vyhoření a přibírání
Tudíž lidé, kteří jsou přepracovaní nebo se jich jakkoliv dotýká syndrom vyhoření, si často osvojují řadu nezdravých způsobů chování, které mohou vést k přibírání na váze. Málokdo ve chvíli únavy začne sportovat, byť je to činnost, která člověka dokáže doslova zrestartovat a nabít pozitivní energií. Většinou bohužel ve chvílích únavy saháme po jídle. A je to ještě horší. Odborníci zjistili, že lidé, kteří mají psychicky náročné zaměstnání nebo prokazatelně mají syndrom vyhoření, se často uchylují k takzvanému emočnímu stravování. A jedí tedy prakticky bez přestávky. Zároveň mají také tendenci vybírat si jídla, která obsahují větší množství tuku. Jenže přejídání sice tělu nějakou sílu dodá, ale ve výsledném efektu tělo i vyčerpá, tudíž člověk už nemá náladu cvičit nebo zařadit do svého života jakoukoliv pohybovou aktivitu.
Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!
Syndrom vyhoření je strašák dnešní hektické doby. Hrozí i vám?
Syndrom vyhoření jako diagnóza
V takové chvíli je rozhodně dobré navštívit psychologa. Člověk sám tento problém jen stěží zvládne. Ostatně syndrom vyhoření je oficiální diagnózou a tudíž patří do rukou odborníka. Syndrom vyhoření je klasifikován jako důsledek profesního stresu a s ním spojeného vyčerpání. Některé firmy jsou si tohoto vědomi a tak na pracovišti svým zaměstnancům zařizují fitness místnosti nebo dokonce i poskytují i masérské služby. Jelikož masáž dokáže zregenerovat, zklidnit a alespoň na čas zbavit stresu.
Sebekontrola a syndrom vyhoření
Takzvaná sebekontrola by měla být naším denním chlebem. Měli bychom se v první řadě zajímat o sebe a o své fyzické i psychické zdraví. Dělat práci na maximum sice zaměstnavatel možná ocení, ale rozhodně se o nás nebude starat ve chvíli, kdy odpadneme. Rozhodně bychom tedy vždy měli myslet především jen sami na sebe. A na duševní hygienu. Zahoďte myšlenky na to, co všechno ještě musíte, co jste nezvládli a co je před vámi. Ve chvíli, kdy za sebou zavřete dveře kanceláře, žijte jen ten svůj život. Běžte do sauny, do wellness, zaběhejte si, navštivte s přáteli kino, hrajte s dětmi deskové hry… Zkrátka odpočívejte a regenerujte.
Zároveň se zaměřte i na svoje stravování. Jídlo, které si po takovém dni dáte, by mělo být obsahově, nikoliv energeticky, výživné. Zároveň byste si měli vždy večer na chystat i svačiny do práce na druhý den. Není nic horšího, když unavení, vystresovaní a s nedostatkem času sáhnete po prvním jídle, co máte po ruce. Případně si objednáte do kanceláře výživově nulový pokrm. Nakrájejte si zeleninu, sbalte si s sebou raw nebo proteinové tyčinky, vezměte si pytlík s ořechy nebo si cestou do práce nakupte ovoce. Možností je spousta. A rozhodně je lepší být na nedostatek energie kvalitně připraveni.
Syndrom vyhoření a odpočinek
Mnoho zaměstnanců má naloženo tolik práce, že odkládá nebo ruší své přestávky v práci. Což rozhodně není rozumný nápad. Ale to si musíte uvědomit jen vy sami. A musíte chtít s tím něco udělat. Jestliže na vás zaměstnavatel tlačí, nastavte si jasné hranice. Zároveň byste se neměli práci věnovat ve svém osobním čase: večer nebo o víkendech. Tento čas je výhradně váš, tak to pro sebe využijte a nenechte si do něj zasahovat. Syndrom vyhoření přichází plíživě, ale když se objeví v plné parádě, je poměrně těžké se s ním popasovat. A s nadváhou či obezitou, která jde s ním ruku v ruce, je to pochopitelně obdobné. Mějte se rádi. Dobře se najezte, vyspěte a často odpočívejte. Vaše tělo to potřebuje.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku