Úzkost z práce? Poradíme vám, jak to v zaměstnání zvládnout a úzkost překonat
Úzkost dokáže pěkně znepříjemnit každodenní život. Ráno se vám nechce z postele. Jen zazvoní budík, už se vám dělá špatně. Když si uvědomíte, co všechno vás čeká, nemáte vůbec chuť vycházet ven. Přesto musíte. Do práce. A to i přesto, že vám jen představa na ni vyvolává obrovskou úzkost.
Jestliže se vaše úzkost točí kolem oblasti práce, pak možná zažíváte úzkost na pracovišti nebo máte depresivní nálady z rutiny. Tento druh úzkosti bývá popisován také jako pracovní úzkost nebo pracovní stres či pracovní deprese. A věřte, že v tom rozhodně nejste sami. Téměř tři čtvrtiny lidí se cítí emocionálně vyčerpaní ze svého zaměstnání. A skoro všichni tito lidé uvádí, že pracovní stres ovlivňuje jejich duševní zdraví. Zároveň je nutné podotknout, že pracovní stres či pracovní úzkost se netýká jen lidí, kteří do práce docházejí. Velice často postihuje jedince, kteří pracují z domova v režimu takzvaného home office.
Je to opravdu pracovní úzkost?
Pracovní úzkost je poměrně dost specifická. Od klasických úzkostných poruch se v mnohém liší. Objevuje se totiž výhradně jen v čas, kdy máte být v práci. Ve dnech volna se cítíte vcelku dobře a úzkost se snižuje. Také máte často i problém bavit se s kolegy v práci, zatímco mimopracovní konverzace vám nedělají problém. Máte-li jen trochu možnost, odcházíte na pracovní schůzky nebo odjíždíte na pracovní cesty. Kdekoliv je vám totiž lépe než v samotné práci. A podle čeho dále poznáme, že jde o pracovní úzkost? Zatímco příznaky úzkostné poruchy jsou trvalé a negativně ovlivňují hned několik aspektů našeho života, pracovní úzkost se týká výhradně našeho pracovního prostředí a pobytu v něm. Úzkost na pracovišti často vzniká jako sekundární reakce na dlouhodobý stres v práci. Dobré je vědět také to, že i pracovní úzkost se může zhoršovat a nezřídka může přejít i do stavu depresivního.
Práce na počítači zatěžuje naše zápěstí. Jak je chránit?
Stala se pro vás práce noční můrou? Profesní koučink vám vrátí pracovní nadšení
Pracovní horoskop na rok 2022: Čeká vás v práci letos odměna či povýšení? Anebo budete měnit místo?
Vznikající pracovní úzkost
Pracovní úzkost může mít na svědomí hned celá řada faktorů. Může jít například o dlouhodobý tlak v práci, potřebu rychle dokončit zadané úkoly či veřejné vystupování (například prezentace před kolegy). Vliv na pracovní úzkost mohou mít i negativní vztahy s vašimi kolegy nebo dokonce se šéfem. A pochopitelně i to, že vás samotná práce vůbec nebaví. Na druhou stranu se může pracovní úzkost objevit i v případě, že jste přetěžováni, nedostatečně ohodnoceni, je na vašem pracovišti šikana nebo příliš velká konkurence. A rovněž také v případě, že jste nebyli dostatečně proškoleni a nezvládáte zcela své pracovní úkoly. To vše může mít vliv na to, jak se v práci budete cítit.
Znaky pracovní úzkosti
- Nejlépe se cítíte odpoledne a večer, ráno vám není dobře. Můžete dokonce prožívat pocit strachu.
- Jestliže jen pomyslíte na práci, začnete se cítit fyzicky špatně.
- Těžko se soustředíte na zadané úkoly, často vás ani nebaví.
- Máte tendence svoji práci odkládat “na později”.
- Za každou cenu se snažíte vyhýbat pracovním poradám, novým projektům nebo pracovním událostem a akcím.
Jestliže je pracovní úzkost ve vašem životě přítomna již delší dobu, pak se mohou objevit také fyzické příznaky, které mohou zahrnovat bolesti hlavy či břicha, nevolnost, pocení dlaní či pocit neustálého napětí v těle.
Jak zvládnout pracovní úzkost?
Pracovní úzkost může být až paralyzující. Avšak zbavit se jí můžete. Zpočátku sami, později pak s pomocí odborníka. Jak na to?
Zjistěte spouštěče: Co nebo kdo je příčinou toho, že se vás pracovní úzkost týká? Zapisujte si během dne veškeré momenty, kdy se necítíte komfortně.
Zaměřte se na strach: Čeho se bojím? Co konkrétně mi nahání hrůzu? Co mi vadí? Čemu se chci za každou cenu vyhnout? Odpovězte si na otázky a krůček po krůčku se snažte svůj problém více analyzovat a odstraňovat jej.
Mějte se rádi: Jakmile hladina stresu stoupne a máte pocit, že už to déle nezvládnete, dejte si pauzu. Zajděte si na záchod, uvařte si kávu, někam se na chvíli schovejte a jen tak tam buďte a prodýchávejte své pocity. Jestliže jde o šikanu, buďte tvrdí a nekompromisní. Uvědomte si, že nikdo nemá právo vám jakkoliv ubližovat. Ozvěte se. Nebuďte příliš sebekritičtí. A nenechávejte si všechno líbit.
Dělejte si časté přestávky: Může jít jen o “minutovky”. Protáhněte se, napijte se oblíbeného čaje, snězte kousek sušenky nebo prostě jen na minutu vypněte a koukejte se z okna. Podle psychologů značně pomáhá pohled do zeleně. Je to dobré nejen pro naši psychiku, ale rovněž pro náš zrak. A dýchejte. Soustřeďte se pevně na každý nádech i výdech. Uleví se vám.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku