Jsou antidepresiva prospěšná nebo nebezpečná? A vyplatí se sáhnout po přírodních antidepresivech?
Antidepresiva jsou léky, které pomáhají při depresi a zlepšují náladu i rozpoložení. Existuje však více druhů antidepresiv. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? A kdy je rozumné tyto tabletky užívat? Mohou přírodní antidepresiva fungovat stejně? Po kterých sáhnout?
Antidepresiva předepisuje lékař ke zmírnění úzkosti, deprese nebo i v případě jiných duševních obtíží. Užívání antidepresiv je tedy rozumné pouze tehdy, pokud nám je lékař na základě důkladného vyšetření předepíše. I tak by však užívání antidepresiv mělo být doplněno psychoterapeutickou léčbou.
Serotonin, deprese a antidepresiva
Některá antidepresiva jsou předepisována k úlevě od jiných nemocí, jako jsou úzkostné poruchy, bulimie nebo některé bolestivé stavy jako například migrény nebo bolesti kloubů. Mohou být však předepisována také k nápravě emočních poruch v kontextu jiných psychický onemocnění, jako jsou například paniky či fobie. Antidepresiva vlastně fungují na principu inhibice zpětného vychytávání serotoninu. V každém případě je třeba obezřetnosti, neboť antidepresiva, stejně jako jiné léky, mohou mít spoustu nežádoucích účinků.
Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl
Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum
Přírodní antidepresiva účinně zaženou deprese i smutek. 7 druhů bylin, které skutečně pomohou
Nežádoucí účinky antidepresiv
Mezi nejčastější nežádoucí účinky antidepresiv patří únava, otupělost, nevolnost, pokles libida, přibírání na váze, potíže se spánkem nebo celkové svalové stažení. Nežádoucí účinky se objevují nejčastěji během 4-6 týdnů. V tento čas je proto také vhodné častější sledování lékařem. Nejpozději po měsíci až dvou by se však měl stav srovnat a vy byste se měli cítit mnohem lépe.
Mnoho druhů antidepresiv
Zatímco v padesátých letech byly k dispozici pouze dva druhy antidepresiv, dnes se k léčbě deprese používá mnoho různých léků. Lékař je tedy schopen na míru pacientovi nabídnout přesně ten typ antidepresiv, který je pro něj nejvhodnější. Některá antidepresiva jsou vhodná pro zmírnění úzkosti, jiná pomohou při dlouhotrvajícím blues a další jsou zase předepisována pouze u silné klinické deprese.
Jak antidepresiva fungují?
Informace se šíří formou elektrických zpráv v mozku, jde o nervové impulsy. Lidé, kteří mají depresi, mohou mít právě tyto neurotransmitery (serotonin, dopamin) v nerovnováze. Antidepresiva jednoduše obnovují rovnováhu fungování určitých nervových okruhů a zvyšují aktivitu právě těchto neurotransmiterů. Ve výsledku tak pomáhají snižovat příznaky deprese a úzkosti. Rovněž jsou schopny zlepšit spánek, chuť k jídlu, zvýšit energii a zajistí i pozitivní myšlenky. I když se v souvilosti s antidepresivy všeobecně hovoří o závislosti, není tomu tak. Podle odborníků antidepresiva žádnou závislost rozhodně nezpůsobují.
Přírodní antidepresiva
Mezi přírodní antidepresiva se řadí především byliny a produkty z nich vyrobené. Některé přírodní látky totiž dokáží podobně jako klasická antidepresiva, zvýšit hladinu serotoninu v mozku, čímž mimo jiné zmírňují napětí a stres. Výhodou přírodní antidepresiv je absence nežádoucích účinků a rozhodně také jejich holistické (tj. celkové) působení. Ostatně i moderní medicína některá přírodní antidepresiva doporučuje a někteří alternativní psychiatři nebo psychologové s nimi v praxi pracují. Důležité je upozornit, že klasická antidepresiva by se s těmi přírodními neměla kombinovat, neboť se vzájemně ovlivňují. Pokud byste chtěli něco takového vyzkoušet, pak pouze výhradně se svolením ošetřujícího lékaře.
Antidepresiva? Bylinky i aromaterapie
Mezi oblíbená a účinná přírodní antidepresiva patří například rozchodnice růžová, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná nebo šafrán setý. Poslední jmenovaná byliny pomáhá při mírné až středně silné depresi. Denní dávka by měl být 30 mg a užívání je nutné alespoň po dobu jednoho měsíce. Co se týče esenciální olejů, což jsou silice z rostlin, zde je skvělým pomocníkem například šalvěj, levandule, meduňka nebo geránium. U silných depresí je pak možné použít růži nebo jasmín. S tím by však měl laikovi již pomoci odborný aromaterapeut.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku