Deprese u dospívajících nejsou ničím výjimečným

Puberta, dospívání a deprese. Jak můžete svému dítěti pomoci, když má splín a necítí se dobře?

Puberta a dospívání není vůbec jednoduché období. Ani pro dítě, ani pro jeho rodiče. Hormonální smršť způsobí, že dospívající jedinec často neví, co sám se sebou. A pocit, že jeho vlastní rodiče mu vůbec nerozumí, tomu nepřidává. Splíny a deprese v tomto období tak nejsou vůbec ničím výjimečným. A někdy mohou být dokonce opravdu velkým problémem.

Znáte to: dospívající člen vaší rodiny mlčí nebo jen protáčí oči, věčně je s něčím nespokojený a nemá zájem se s vámi o ničem bavit. Nejraději by seděl celý den u počítače, telefonu nebo byl mezi svými vrstevníky. Případně se zavře v pokoji a celý den prospí nebo se věnuje svým činnostem, které považuje za podstatné. Konverzace s rodiči, pomoc při úklidu nebo společné rodinné aktivity jej příliš nezajímají. Znáte to? Toto chování je však charakteristické pro většinu dospívajících. Problém je, že se takto mohou projevovat i příznaky deprese, která právě v pubertě bývá poměrně častým problémem.

Deprese u dospívající populace

Puberta je rozhodně náročné životní období. Člověk se přeměňuje z dítěte v dospělého jedince. Hormony, které zde hrají hlavní roli mohou ale způsobit i poměrně velkou paseku. A deprese, které mohou dospívající potkat, rozhodně patří do rukou odborníka. Jak je rozeznat?

Čtěte také:

Puberta: období změn i zkouška trpělivosti rodičů

Sebepoškozování v pubertě jako závislost. Na těle si ubližují nejčastěji mladé dívky

Sociální fobie mívá základy v období dospívání. Jak se s ní „poprat“?

Dospívající jedinec, který má deprese, se potýká s neobvyklou podrážděností, mívá výbuchy vzteku, je často unavený a má nedostatek energie, objevují se bolesti všeho druhu, zejména pak bolesti hlavy nebo žaludku. Deprese se projevují také tím, že dospívající nemá zájem o běžné činnosti, které jej dosud zajímaly. Nemá zájem trávit čas s přáteli nebo s rodinou. Opadá zájem o školu, je k sobě až příliš sebekritický, nelíbí se mu ve vlastním těle a neví, co s tím. Jestliže vypozorujete, že tyto příznaky trvají už déle než týden či dva, značí to, že vaše dítě může trápit deprese. V takovém případě je nutné si s ním v první řadě promluvit, případně pak vyhledat odbornou pomoc.

Deprese a puberta: Promluvte si

Dospívající jedinec, kterého trápí deprese, nemá moc chuť si s vámi povídat. Přesto byste to měli udělat šikovně tak, aby byl ochoten si s vámi sednou a prohodit pár slov. Uvařte něco dobrého nebo připravte jeho oblíbený nápoj. Rozhodně by si měl s dospívajícím promluvit jen jeden rodič, nikoliv oba dva. To by mohlo vypadat, že jste na něj “v přesile” a stáhne se do sebe. Rozhovor odstartuje nějakými neutrálními otázkami typu, jaký měl den, jak ho baví hra na počítači, kterou teď hraje a podobně. Pak naznačte, že o něj máte obavy a začněte se ptát, například: proč netráví čas se svými kamarády, proč najednou spí více než dříve, proč ho to najednou nebaví ve škole. Také jste si třeba všimli, že je poslední dny více podrážděný. Zda se neděje něco, s čím byste mu mohli být nápomocni. A podobně. Vhodné jsou i návazné takzvané “otevřené otázky”: Co se stalo, že jsi změnil názor na své kamarády. Je mi líto, že se necítíš dobře, vzpomeneš si, kdy to začalo? Myslíš někdy na smrt nebo umírání? Popíšeš mi, co tě trápí?

Pokud dospívající nebude chtít hned odpovídat, netlačte na něj a nenuťte jej. Už samotné otázky, byť momentálně bez odpovědi, mohou mít za následek, že o nich začne více přemýšlet a pomůže mu to posunout se vpřed. Jestliže odpovídat bude, pak v žádném případě nic nevyčítejte, nehubujte. Jen naslouchejte, aktivní naslouchání je v tomto případě velice důležité. A spíše se také snažte získat více informací dalšími otázkami a zkuste jej nasměrovat tam, kam potřebujete. Zjistíte-li však, že váš dospívající má nejspíš opravdu deprese, pak bude v každém případě nejlepší volbou objednat se k odborníkovi. 

Deprese a puberta: Věnujte dítěti svůj čas

Rozhovor, při kterém budete jen vy a vaše dítě, by nemělo nic vyrušovat. I vy sami odložte telefon a věnujte dospívajícímu veškerou svoji pozornost. Když mluví, nepřerušujte jej a nechte jej dokončit to, co říká. Nesnažte se některé věty dokončovat za něj. Klidně ať dělá v mluvení pauzy, to je v pořádku. Soustřeďte se na to, co říká. Nikoliv na to, jak zformulujete to, co mu chcete říct vy. Nakonec shrňte všechno, co řekl. Aby bylo jasné, že mu rozumíte. A pokud něčemu nerozumíte, poproste potomka, ať vám to více osvětlí.

Dospívající, kterého trápí splíny či deprese, potřebuje pomoc. Jen si o ni neumí říct sám.

Při rozhovoru se rozhodně vyhýbejte větám typu: Ty neděláš! Já v tvém věku… Neboj, z toho vyrosteš. Každý má někdy deprese, to bude dobré. Místo toho raději řekněte: Cítím, že jsi smutný a bolí tě to, neboj, nejsi v tom sám, podpořím tě a pomůžu. Moc mě mrzí, že jsi smutný a vyčerpaný, je toho na tebe teď moc. 

Deprese a puberta: Psychiatr nebo kouč?

Deprese patří v každém případě do rukou odborníka. Většina psychologů nebo psychiatrů je však v dnešní době zaneprázdněna a najít někoho, kdo má k dispozici volný termín, může být problém. Avšak nazačátek může být vhodným pomocníkem také kouč. Ten neradí, nenabízí řešení. Pouze vhodnými otázkami svého klienta vede k tomu, aby si odpovědi našel sám v sobě. A na všechno mu dává čas. Kouč tak může být zajímavým pomocníkem v dospívání, kdy vašeho potomka trápí splín nebo deprese. Důležité je rovněž to, že se nikdy nesmíte kouče ptát, jak sezení s vaším potomkem probíhalo. Mějte na paměti a respektujte to, že je to pouze mezi nimi.

Deprese a puberta: Životní styl

V případě, že má váš dospívající splín, špatnou náladu nebo počínající deprese, můžete hodně udělat i vy sami doma. Buďte mu podporou a pomáhejte mu. Přitom mějte stále na paměti, že deprese je nemoc jaká každá jiná. Navíc deprese z člověka vysává energii a bývá mnohem více unavený, špatně se soustředí, je pomalejší a často i sebekritický. Povzbuzujte svého potomka, pomozte mu s domácími úkoly, nabídněte mu více fyzické aktivity, servírujte mu kvalitní a výživná jídla. Dbejte na to, ať chodí ven na čerstvý vzduch. A stejný tak na to, aby měl pravidelný spánkový režim.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?