Houbová smaženice? Zjistěte, jak z ní udělat gurmánský zážitek!
Taky milujete smaženici? Dobrou zprávou je, že příprava houbové klasiky není žádná věda. Jen musíme vědět, jak na to. Poradíme, jaké použít ingredience, jak smaženici správně připravit a dochutit. Také řekneme, jaké jsou ke smaženici nejlepší přílohy.
Nejlepší smaženice potřebuje jen ty nejlepší ingredience
Abychom si na smaženici opravdu pochutnali, dejme si záležet na výběru kvalitních ingrediencí. O čerstvých houbách asi není pochyb, ale co další? Právě ony rozhodují o tom, jestli se nám na pánvi podaří vytvořit opravdovou delikatesu.
- Cibule: Můžeme použít buďto klasickou žlutou cibuli anebo cibulku jarní. Ta dodá smaženici jedinečnou chuť.
- Vajíčka: Místo levných vajec sáhněme po dražších. Slepice v takových chovech dostávají lepší krmivo, a to se projeví i na kvalitě vajec.
- Česnek: Díky němu bude mít smaženice ten správný říz.
- Koření: Vybírejme podle druhu hub, který jsme nasbírali. Kromě klasického pepře můžeme do smaženice přidat i tymián anebo kmín. Ty se hodí třeba k houbám, jako jsou lišky, suchohřiby a klasické hřiby. Pepř se hodí ke všem druhům hub, ale měl by být čerstvě namletý. Milujete jedinečkou chuť lišek? Připravte si tuto pochoutku podle našich podzimních receptů z lišek.
- Petrželka a pažitka: Na závěr, až pánvičku sundáme z ohně, do ní zamíchejme čerstvě nasekanou petrželku s pažitkou.
- Olej, sádlo, máslo: Nejlépe se k houbám hodí máslo, smaženice pak bude jemnější. Ale klasickým olejem smaženici rozhodně nezkazíme. Se sádlem zase získá smaženice zajímavou, charakteristickou příchuť.
- Netradiční ingredience: Aby byla smaženice ještě o něco lepší, sáhněme po přísadách, které její chuť skvěle doplní. Hodí se například kvalitní anglická slanina nebo špek. Cibuli můžeme nahradit šalotkou anebo černý pepř zase nahradit bílým.
Smaženice: Recept, jak připravit tu nejlepší
Chuť smaženice nezáleží jen na vybraných ingrediencích, ale i na postupu vaření. I ty nejlepší přísady totiž můžou přijít vniveč špatnou přípravou. Z delikatesy nám pak vznikne příliš suché jídlo anebo lepkavá hmota.
Aby smaženice vždy chutnala co nejlépe, připravujme ji podle hub, které jsme si v lese nasbírali. Některé v sobě mají více vody a musíme je pak dusit déle. Jaký má smaženice recept, díky kterému zaručeně sklidíme úspěch?
- Nejdříve si na pánvi orestujeme cibuli a česnek. Cibule by měla být nasekaná opravdu na jemno, česnek zase dobře prolisovaný. Rozhodně je ale dejme na pánev, která je dobře rozehřátá.
- Poté přidejme očištěné a nasekané houby. Teplotu lehce stáhneme. Jaké použít na smaženici houby? Inspirujte se naším ATLASEM HUB.
- Smaženici je potřeba dochutit kořením, jako je například kmín nebo tymián. Samozřejmostí je sůl a pepř.
- Směs podlijeme trochou vody a přikryjeme pokličkou. Takto je necháme chvíli podusit.
- Pokličku odkryjeme a vodu necháme vyvařit. Kromě vody, kterou jsme k houbám přidali my, je potřeba vyvařit i vodu, kterou pustily samotné houby.
- V misce si rozšleháme vajíčka a přidáme je na pánev.
- Vejce by se měla uvařit, ale ne úplně srazit. Tak bude mít naše smaženice nejlepší chuť. Když vajíčka vystavíme moc vysoké teplotě, srazí se a smaženice bud příliš suchá.
- Ohřev pánve vypneme a smaženici promícháváme.
- Nakonec přidáme nasekanou čerstvou petrželku a pažitku.
Příloha smaženice nemusí být jen chleba
Tradičně dáváme ke smaženici nejčastěji chleba. Čerstvý a kvalitní chleba je jako příloha vynikající, ale není jediný.
- Můžeme vyzkoušet lehce opraženou topinku. Ale dejme pozor, ať není příliš mastná. Smaženého by bylo příliš.
- Smaženice jde dobře dohromady i s bruschettou.
- Aby bylo jídlo lehčí, ale stále stejně výborné, zkusme jako přílohu vyzkoušet salát z čerstvých bylinek. Dochuťme jej lehkou a ne příliš výraznou zálivkou, která nebude přebíjet chuť smaženice.
- Milujete houby? Inspirujte se také našim článkem na téma Houbová omáčka 3x jinak.
Diskuse k článku