Italská kuchyně - 2. část - hlavní jídla
Těstoviny
Druhů těstovin je skutečně velké množství. Zmíníme alespoň ty nejznámější z nich, které jsou i u nás běžně k dostání:
Cannelloni – těstovinové plátky ve tvaru obdélníku jsou srolovány do válce. Po uvaření těstovin se plní různými náplněmi. Mezi ty nejčastější patří náplně ze sýru ricotta, špenátu či různých mas.
Casarecce – italské těstoviny, které jsou svinuté do tvaru písmene S.
Farfalle – řadí se mezi nejznámější italské těstoviny. Slovo farfalle v překladu znamená motýl, kterého svým tvarem tyto těstoviny připomínají.
Fettuccine – placaté, tlusté nudle z vajíček a mouky, populární v oblasti Říma.
Fusilli – tvarem připomínají vrtuli, setkat se můžete s jejich zelenou či červenou variantou.
Gnocchi – italské těstoviny vyráběné z hrubé pšeničné mouky, brambor, strouhanky či obdobných ingrediencí. Název těstovin gnocchi v překladu znamená žmolky.
Lasagne – správně však názvem Lasagna - těstoviny ve tvaru širokých plátů. Okraj těstovin je zpravidla vlnitý. Při vaření se skládají na sebe ve vrstvách, které se nejprve proloží sýrem, tomatovou omáčkou či ragú a následně se dají zapéct.
Linguine – italské těstoviny nejčastěji se podávají s mořskými plody. Jsou podobné špagetám, akorát jsou placaté, říká se jim také jazýčky.
Macaroni – jsou podobné u nás známým kolínkům, avšak jsou dvakrát až třikrát delší.
Orecchiette – vzhledem i názvem připomínají malá ouška, v průměru mají okolo dvou centimetrů.
Penne – středně dlouhé duté trubičky se šikmým okrajem a charakteristickým rýhováním na vnějším okraji.
Ravioli – taštičky ve tvaru polštářků, vyskytují se však i ravioli kulaté či trojúhelníčkové, které jsou plněny nádivkou ze špenátu, kopřiv, artyčoků apod.
Spaghetti – špagety snad není třeba představovat.
Tagliatelle – dlouhé nudle široké do 1 centimetru, které se prodávají smotané do klubíček.
Tortellini – těstoviny ve tvaru svinuté mušličky, které jsou obvykle plněny vepřovým masem, šunkou prosciutto (pršut) či sýrem.
Italské těstoviny – recepty pro inspiraci
Špagety s lilkem, cherry rajčátky a bazalkou – Spaghetti alle melanzane, pomodorini e basilico
Ingredience
- 400 g lilku
- 320 g špaget
- 200 g cherry rajčátek
- česnek
- olivový olej extra virgine
- čerstvá bazalka
- sůl
Špagety s lilkem, cherry rajčátky a bazalkou – postup přípravy
Umyjeme lilky, odkrojíme jim špičky a nakrájíme na kostičky. Na velké pánvi rozehřejeme tři velké lžíce oleje se stroužkem česneku a orestujeme na něm nakrájený lilek do zlatova. Přidáme cherry rajčátka nakrájená na čtvrtky, mírně osolíme a necháme dusit. Těstoviny mezitím uvaříme al dente. Špagety scedíme, vhodíme do pánve s připravenou teplou omáčkou a důkladně promícháme. Vše nakonec dochutíme trochou olivového oleje, dozdobíme velkou lžící nasekané bazalky a podáváme.
Penne s celerovým pestem – Penne al pesto di sedano
Ingredience
- 350 g těstovin penne
- 70 g loupaných pistácií
- 60 g piniových oříšků
- 7 stonků řapíkatého celeru i s listy
- 2 červené nebo oranžové papriky
- 1 šalotka
- olivový olej extra virgine
- sůl
Penne s celerovým pestem – postup přípravy
Celer s listy rozmixujeme se dvěma špetkami soli, pistáciovými a piniovými oříšky a polovinou šalotky. Celou směs smícháme s cca dvěma decilitry olivového oleje a připravíme si tak pesto. Papriky ogrilujeme nebo opečeme v troubě, sloupneme z nich slupku a nakrájíme na tenké proužky. Druhou polovinu šalotky nakrájíme nadrobno a necháme zesklovatět na velké pánvi na slabé vrstvě oleje společně s proužky papriky. Těstoviny uvaříme al dente, promícháme na pánvi s paprikami a trochou vody z těstovin a necháme prohřát. Dochutíme pestem a podáváme.
Těstoviny linguine po námořnicku – Linguine alla Marina
Ingredience
- 350 g těstovin linguine
- 200 g čištěných kalamárů
- 2 čerstvé feferonky
- česnek
- bazalka
- petrželka
- extra virgine olivový olej
- sůl
Linguine po námořnicku – postup přípravy
V hrnci přivedeme k varu vodu, osolíme ji a uvaříme v ní těstoviny. Na velké pánvi mezitím na lehce zahřátém olivovém oleji společně orestujeme kalamáry nakrájené na tenké kroužky, nasekané feferonky zbavené semínek a blanek a tři až čtyři neoloupané stroužky česneku. Asi po sedmi minutách přidáme uvařené těstoviny a naběračku vody, ve které se vařily. Přidáme velkou lžíci nasekané petrželky a bazalky, chvíli povaříme na vysokém ohni tak, aby se chutě spojily. Vše přemístíme na servírovací talíř nebo do vhodné mísy a podáváme.
Italská zeleninová jídla – recepty pro inspiraci
Jídla ze zeleniny jsou v Itálii rovněž velmi oblíbená. K přípravě se využívá sezónní zeleniny a dbá se na to, aby si každá ingredience zachovala svoji původní chuť i po úpravě.
Zapékaný pórek – Porri al forno
Ingredience
- 500 g pórku – očištěného a zbaveného vrchních tužších částí
- 16 plátků slaniny – asi 160 g
- máslo
- petrželka
- strouhaný parmazán
- strouhanka
- mléko
- sůl
Zapékaný pórek – postup přípravy
Měkké, řádně očištěné pórky rozkrojíme podélně a pak ještě příčně, abychom získali osm špalíčků. Každý pak zabalíme do dvou plátků slaniny. Ohnivzdornou mísu dobře vymažeme máslem a pórky do ní naskládáme. Posypeme strouhaným sýrem, strouhankou, nasekanou petrželkou a osolíme. Vše přelijeme praménkem mléka, posypeme rovnoměrně vločkami čerstvého másla a dáme zapéct přibližně na jednu hodinu do trouby předehřáté na 170 °C.
Jednoduché lilkové závitky – Involtini di melanzane
Ingredience
- 250 g lilku
- 120 g okapaného tuňáka v oleji
- 3 čerstvé feferonky
- 3 vejce natvrdo
- petrželka
- citron
- malá hlavička červené čekanky radicchio
- listový salát
- ocet
- olivový olej extra virgine
- sůl
Lilkové závitky – postup přípravy
Lilek nakrájíme na 12 plátků po délce, na zahřáté pánvi s nepřilnavým povrchem je opečeme, posypeme je troškou soli. Plátky lilku pak naskládáme do mísy, zalijeme olejem, trochou octa a necháme marinovat po dobu 30-ti minut. Feferonky zbavíme semínek a blanek, nakrájíme na kostičky, přidáme trochu rozehřátého oleje na pánev, sůl, citronovou šťávu, nasekanou petrželku a orestujeme. Kousky tuňáka, nakrájená vejce uvařená natvrdo, natrhané listy čekanky a orestované feferonky smícháme v míse. Směs zakápneme olejem, rozložíme na jednotlivé plátky marinovaného lilku a stočíme. Závitky podáváme se salátem a podle chuti ozdobené.
Italské rizoto – recept pro inspiraci
Základem italského rizota je italská rýže, která má kratší zrna a vysoký obsah škrobu. Základní druhy rýže, které se užívají do rizota (italsky risotto) jsou Arbolio, Vialone a Carnaroli. Dále se při přípravě rizota používá zelenina, zeleninový vývar a další ingredience k dochucení. Často se přidává i italské víno.
Selské rizoto s červeným vínem – Risotto rustico al vino rosso
Ingredience
- 400 g cibule
- 300 g rýže
- 250 g libové slaniny pancetta
- kousek celé skořice
- bobkový list
- parmazán
- ½ litru červeného vína
- zeleninový vývar
- černý pepř celý
Selské rizoto s červeným vínem – postup přípravy
Svaříme víno se skořicí, se 100 g cibule nakrájené na kousky a se dvěma bobkovými listy. Vaříme tak dlouho, dokud se nezredukuje asi na polovinu, stáhneme z ohně a vyndáme skořici. Připravíme si rizoto tak, že slaninu nakrájíme na kousky a na mírném ohni restujeme na pánvi, dokud se tuk nevypeče. Vyndáme křupavé kousky a na omastku opečeme zbylou, jemně nasekanou cibuli. Poté přidáme rýži a opražíme ji. Postupně a po malých dávkách přidáváme svařené a necezené víno a zeleninový vývar. Rýži v nich vaříme, dokud není al dente – tj. přibližně po dobu 15-ti minut. Nakonec do rizota vmícháme opečenou slaninku, strouhaný parmazán, trochu soli a o trochu více pepře. Rizoto podáváme teplé, posypané parmazánem.
Italská pizza – recept pro inspiraci
Pizza pochází z Itálie a stala se oblíbeným pokrmem po celém světě. Je to velký kruhový plát chlebového těsta nahoře s náplní, která je vyrobena z rajčat, sýra a jiných ingrediencí. Skládá se obvykle ze základních surovin, kterými jsou: středně tuhé těsto vyrobené z vody, mouky, droždí a soli, rajčatového základu – sugo di pomodoro a mozarelly.
Pizza a její příprava procházela vývojem, kdy na počátku byla pizza pouze plochým koláčem z kynutého těsta, obloženým nasekaným česnekem. Až později se koláč začal obkládat rajčaty a doplňovat dalšími ingrediencemi, například sýrem mozzarella, rybami, olivami a podobně.
Zkuste si upéct domácí pizzu, uvidíte, že si pochutnáte a výsledek předčí Vaše očekávání.
Základní těsto na pizzu
Ingredience
- 20 g droždí
- ½ lžičky cukru
- 500 g polohrubé mouky nebo 550 g hladké mouky na pizzu + na posypání pracovní plochy
- 5 lžic panenského olivového oleje
- 1 lžička soli
Příprava těsta na pizzu
Rozdrobíme trochu droždí, trochu vlažné vody a cukr. Na teplém místě necháme vzejít kvásek. V míse promícháme mouku, kvásek a olej, přilijeme 300 ml vlažné vody a propracováváme, až vznikne soudržné těsto. To přemístíme na pomoučený vál a začneme jej důkladně hníst tak, aby bylo pružné a nelepilo se. Z těsta vytvoříme bochánek, poprašíme jej moukou, přikryjeme čistou utěrkou a necháme kynout hodinu a půl až dvě hodiny, až se znásobí objem těsta. Rozdělíme na čtyři díly, na pomoučeném válu pak každý z nich vyválíme a vytáhneme do tenké placky. Těsto přeneseme na plech vyložený pečicím papírem. Vytvarujeme zvýšený okraj korpusu, těsto poklademe ingrediencemi dle chuti, fantazie nebo receptu a ihned vložíme do rozpálené trouby.
Máte i vy nějaké oblíbené recepty na italská jídla? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem!
Diskuse k článku
Lenka