Je vám vedro? Vsaďte na tyto osvědčené ochlazující potraviny!
Ochlazující potraviny se mohou stát vítaným pomocníkem při horkých letních dnech. Dokážou totiž celkově zchladit tělesný organismus, podpořit v některých případech hydrataci a šetrně rozpohybovat trávicí procesy. Víte, na čem si pochutnat, aby vám bylo příjemně i ve třiceti stupních nad nulou? Inspirujte se!
Příznivci ajurvédské medicíny nebo tradiční čínské medicíny věří, že ochlazující potraviny jsou takové, které mají sladkou, hořkou a/nebo lehce svíravou chuť. A právě na takové je vhodné se zaměřit v tropických teplotách. Pojďme si tedy vyjmenovat chladivé potraviny a třeba i bylinky, s nimiž i úmorná vedra zvládnete o něco lépe.
Ochlazující potraviny jsou vhodné nejen při vysokých venkovních teplotách. V jakých dalších případech po nich sáhnout?
Ochlazující potraviny mají široké spektrum využití i při různých tělesných a duševních potížích, neboť tolik energeticky nezaměstnávají váš metabolismus – oproti jídlům náročným na zpracování zažívacím systémem. Můžete je tedy využívat také při:
- zánětech a bolestech
- zarudnutí a otoku
- špatném trávení a překyselení organismu (refluxu, nadýmání)
- podráždění a rozrušenosti
- agresi a vzteku
- úzkosti
Zajímavost: Zahřívací nebo ochlazující potraviny nemají konkrétní účinky díky své fyzické teplotě. Tedy zmrzlina vás nemusí nutně ochlazovat anebo kořeněná jídla zahřívat. Má to spíš souvislost s tím, jak tyto potraviny ovlivňují váš trávicí systém a metabolismus.
Ochlazující potraviny v praxi: Na jaké se zaměřit?
Nevíte, na jaké ochlazující potraviny se zaměřit? Zde pro vás máme výčet těch nejlepších, které jsou i nutričně vyvážené a prospěšné pro organismus:
- zelenina bohatá na vodu, tj. salátové okurky, celer, rajčata, cukety, dýně, ředkvičky, chřest
- třešně, jahody, hroznové víno, kiwi a bobulovité ovoce
- tropické ovoce, tj. ananas, mango nebo papája
- vodní meloun a jiné druhy melounů
- tofu a sójové výrobky
- kokosová voda a kokosové mléko
- kozí sýr a kozí mléko
- kefíry a jogurty
- rýže, quinoa, špalda, ječmen, oves
- mandle
- surový med
- bylinky jako máta peprná, rozmarýn, koriandr, levandule, citronová tráva, heřmánek, kopr
- citronová tráva a aloe vera
- kajenský pepř a další pálivé koření
- zelený čaj
Ochlazující potraviny versus pálivé koření
Ve výčtu ochlazujících potravin naleznete také pálivé koření (kajenský pepř), které zahrnuje zejména chilli papričky v čerstvé, mleté či drcené podobě. Tento fakt vás sice může trochu znejistit, má však velmi praktickou podstatu. Když totiž sníte pálivé jídlo, spustí se na vašem jazyku nervový receptor detekující teplo – což způsobí, že tělo zapne chladící mechanismy jako třeba pocení. Tedy, zatímco vás koření hřeje v ústech, váš organismus se ve skutečnosti ochlazuje. Pro příklad: vzpomeňte si na země s velmi horkým klimatem, jako je ku příkladu Indie, Mexiko a Brazílie, kde lidé opravdu konzumují velmi často pikantní pokrmy.
Ochlazující potraviny a další tipy pro život
Nyní již víte, na jaké ochlazující potraviny vsadit, abyste se cítili i v tom největším vedru komfortně. Máme pro vás ale na závěr ještě několik praktických nápadů, které můžete vnést do své každodenní rutiny:
- Konzumujte více syrových potravin.
- Jezte pravidelně a nevynechávejte jídla během dne – abyste neměli hlad.
- Snažte se konzumovat lehčí jídla s vysokým podílem ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody. Těžká jídla s vysokým obsahem tuku vás v horkých dnech jen utlumí a na ochlazení organismu rozhodně nepřidají.
- Omezte příjem stimulantů, jako je káva, jiné kofeinové nápoje nebo alkohol a zůstaňte hydratovaní – ideálně pijte čistou vodu, bylinné čaje, smoothie nebo čistou vodu ochucenou citrusy a bylinkami.
- Chladivé bylinky, jako je máta, levandule nebo rozmarýn můžete použít i do domácích balzámů na rty, pleťových vod nebo mastí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku