Jeřabiny je možné sbírat od poloviny srpna

Jeřabiny jako léčivo i netradiční pochoutka. Nasbírejte si čerstvé plody a připravte si z nich domácí dobroty

Jeřabiny rostou naprosto všude. Okolo prašných cest, polí i podél silnic. Většinou však zůstávají zcela bez povšimnutí. Málokdo tuší, jak velkou pochoutkou jeřabiny vůbec jsou. Přitom se z nich dá připravit skvělý džem, omáčka, kompot, víno nebo dokonce destilát. Sezóna teprve začíná, času vyzkoušet si, v jaké formě vám jeřabiny budou nejvíce vyhovovat, máte tedy dost.

Jeřabiny jsou nejen pochoutkou, ale také cenným přírodním lékem. Pravidelná konzumace jeřabin posiluje obranyschopnost organismu a stimuluje produkci žaludečních šťáv. Našemu organismu zkrátka prospívá.

Jeřabiny si poradí s mnohými zdravotními obtížemi

Čerstvé jeřabiny můžeme využít například pomazánku nebo na netradiční domácí povidla. Sušené jsou pak vhodné na čaj, který pomáhá při nechutenství a žaludečních neurózách. A čaj z listů zase pomáhá při chrapotu a posiluje hlasivky. Plody jeřábu ptačího, tedy jeřabiny, se sbírají zhruba od poloviny srpna do poloviny listopadu. Po sběru se pak suší nejdříve ve stínu a na závěr se dosuší na plném slunci. Případně můžete pro tento krok využít i umělé teplo. Tedy troubu nebo ještě lépe, sušičku. Jeřabiny obsahují organické kyseliny (například kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citrónovou a jiné), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamín C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Květy obsahují látky podobné, navíc je však přítomna sloučenina podobná ženským hormonům. Co se zdravotních účinků týče, působí jeřabiny mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se rovněž i při zánětech horních cest dýchacích

Čtěte také:

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Jeřabiny na talíři

Jeřabinový mošt

Přísady:

  • 1 kg drtě z jeřabiny
  • 300 ml vody

Příprava: 

Na 1 kilogram rozdrcených plodů nalijeme 300 mililitrů vody a směs necháme půl dne uležet. Potom drť přecedíme a šťávu necháme sedimentovat. Čirou, bez kalu a částí usazených na dně nádoby zředíme vodou v poměru 1:1 a přisladíme cukrem (150 g na litr). Moštem naplněné láhve sterilujeme při teplotě 75–80 °C, a to 10–15 minut.

Jeřabinová marmeláda

Přísady:

  • 500 g očištěné jeřabiny
  • 500 g třtinového cukru
  • 10 hřebíčků
  • kousek skořice
  • 10 g citrónového pektinu

Příprava:

Jeřabiny dáme do hrnce, přidáme jednu lžíci vody a přikryjeme pokličkou. Dusíme asi patnáct minut. Přidáme polovinu cukru a citrónový pektin. Znovu přivedeme k varu, vsypeme i zbývající cukr a povaříme ještě dalších pět minut. Odstraníme koření a ještě horkou marmeládu plníme do čistých předehřátých sklenic. Ihned zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

Jeřabiny se skvěle kombinují se švestkami

Jeřabinové brusinky

Přísady:

  • 2 kg jeřabiny
  • skořice
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 hřebíčky
  • ½ hvězdičky badyánu
  • 1 citrón (kolečka)
  • 1,4 kg třtinového cukru
  • 100 ml rumu

Příprava: 

Ovoce bez stopek promícháme se skořicí a vanilkovým cukrem. Přidáme hřebíčky, badyán a nasekáme pár koleček citrónu. Vše nasypeme na hluboký plech a zasypeme třtinovým cukrem. Necháme v troubě 30 minut probublávat. Směs zalijeme rumem a sterilovat se již nemusí.

Domácí jeřabinka

Přísady:

  • 500 g jeřabin
  • 1 l vodky
  • 400 g cukru
  • 250 ml vody

Příprava: 

Jeřabiny nejprve důkladně očistíme. Omyjeme je pod tekoucí vodou a necháme okapat. Následně je dáme do větší nádoby, ve které je rozdrtíme. Drť pak nasypeme do čisté, vysterilizované lahve a zalijeme je vodkou. Láhev uzavřeme a následující měsíc je necháme stát na okenním parapetu. Na straně, kam svítí slunce. Po měsíci obsah lahve scedíme přes plátno. K obsahu přidáme hustý sirup, který jsme si předem připravili z cukru a vody. Sirup musí být dokonale vychlazený. Celou směs následně promícháme a nalijeme do čistých, vysterilizovaných, lahví. Dobře je uzavřeme a necháme ideálně měsíc, lépe třeba tři měsíce, uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Petr

    10:41 10. 10. 2023 0
    netýká se článku. potřebuji zjistit proč letos na jeřábech v Krušných horách (okres Chomutov a Most) i tady v Mostě Se neurodily plody? Nepamatuji. Vždy byly obaleny.

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
Restaurace Viktoria, Uherský Brod
Hledáte v Uherském Brodě…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...