Jeřabiny je možné sbírat od poloviny srpna

Jeřabiny jako léčivo i netradiční pochoutka. Nasbírejte si čerstvé plody a připravte si z nich domácí dobroty

Jeřabiny rostou naprosto všude. Okolo prašných cest, polí i podél silnic. Většinou však zůstávají zcela bez povšimnutí. Málokdo tuší, jak velkou pochoutkou jeřabiny vůbec jsou. Přitom se z nich dá připravit skvělý džem, omáčka, kompot, víno nebo dokonce destilát. Sezóna teprve začíná, času vyzkoušet si, v jaké formě vám jeřabiny budou nejvíce vyhovovat, máte tedy dost.

Jeřabiny jsou nejen pochoutkou, ale také cenným přírodním lékem. Pravidelná konzumace jeřabin posiluje obranyschopnost organismu a stimuluje produkci žaludečních šťáv. Našemu organismu zkrátka prospívá.

Jeřabiny si poradí s mnohými zdravotními obtížemi

Čerstvé jeřabiny můžeme využít například pomazánku nebo na netradiční domácí povidla. Sušené jsou pak vhodné na čaj, který pomáhá při nechutenství a žaludečních neurózách. A čaj z listů zase pomáhá při chrapotu a posiluje hlasivky. Plody jeřábu ptačího, tedy jeřabiny, se sbírají zhruba od poloviny srpna do poloviny listopadu. Po sběru se pak suší nejdříve ve stínu a na závěr se dosuší na plném slunci. Případně můžete pro tento krok využít i umělé teplo. Tedy troubu nebo ještě lépe, sušičku. Jeřabiny obsahují organické kyseliny (například kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citrónovou a jiné), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamín C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Květy obsahují látky podobné, navíc je však přítomna sloučenina podobná ženským hormonům. Co se zdravotních účinků týče, působí jeřabiny mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se rovněž i při zánětech horních cest dýchacích

Čtěte také:

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Jeřabiny na talíři

Jeřabinový mošt

Přísady:

  • 1 kg drtě z jeřabiny
  • 300 ml vody

Příprava: 

Na 1 kilogram rozdrcených plodů nalijeme 300 mililitrů vody a směs necháme půl dne uležet. Potom drť přecedíme a šťávu necháme sedimentovat. Čirou, bez kalu a částí usazených na dně nádoby zředíme vodou v poměru 1:1 a přisladíme cukrem (150 g na litr). Moštem naplněné láhve sterilujeme při teplotě 75–80 °C, a to 10–15 minut.

Jeřabinová marmeláda

Přísady:

  • 500 g očištěné jeřabiny
  • 500 g třtinového cukru
  • 10 hřebíčků
  • kousek skořice
  • 10 g citrónového pektinu

Příprava:

Jeřabiny dáme do hrnce, přidáme jednu lžíci vody a přikryjeme pokličkou. Dusíme asi patnáct minut. Přidáme polovinu cukru a citrónový pektin. Znovu přivedeme k varu, vsypeme i zbývající cukr a povaříme ještě dalších pět minut. Odstraníme koření a ještě horkou marmeládu plníme do čistých předehřátých sklenic. Ihned zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

Jeřabiny se skvěle kombinují se švestkami

Jeřabinové brusinky

Přísady:

  • 2 kg jeřabiny
  • skořice
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 hřebíčky
  • ½ hvězdičky badyánu
  • 1 citrón (kolečka)
  • 1,4 kg třtinového cukru
  • 100 ml rumu

Příprava: 

Ovoce bez stopek promícháme se skořicí a vanilkovým cukrem. Přidáme hřebíčky, badyán a nasekáme pár koleček citrónu. Vše nasypeme na hluboký plech a zasypeme třtinovým cukrem. Necháme v troubě 30 minut probublávat. Směs zalijeme rumem a sterilovat se již nemusí.

Domácí jeřabinka

Přísady:

  • 500 g jeřabin
  • 1 l vodky
  • 400 g cukru
  • 250 ml vody

Příprava: 

Jeřabiny nejprve důkladně očistíme. Omyjeme je pod tekoucí vodou a necháme okapat. Následně je dáme do větší nádoby, ve které je rozdrtíme. Drť pak nasypeme do čisté, vysterilizované lahve a zalijeme je vodkou. Láhev uzavřeme a následující měsíc je necháme stát na okenním parapetu. Na straně, kam svítí slunce. Po měsíci obsah lahve scedíme přes plátno. K obsahu přidáme hustý sirup, který jsme si předem připravili z cukru a vody. Sirup musí být dokonale vychlazený. Celou směs následně promícháme a nalijeme do čistých, vysterilizovaných, lahví. Dobře je uzavřeme a necháme ideálně měsíc, lépe třeba tři měsíce, uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Petr

    10:41 10. 10. 2023 0
    netýká se článku. potřebuji zjistit proč letos na jeřábech v Krušných horách (okres Chomutov a Most) i tady v Mostě Se neurodily plody? Nepamatuji. Vždy byly obaleny.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
Restaurace Viktoria, Uherský Brod
Hledáte v Uherském Brodě…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.