Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Hřib žlutomasý zvaný také hřib babka patří k nejčastěji sbíraným houbám u nás. Milovníci pravých hřibů jej sice považují za méně hodnotný. Jiní houbaři jej ale naopak preferují, protože v případě záměny s jinou houbou se jedná pouze o houby jedlé, a tím pádem je jeho sběr docela bezpečný. Hřib babka se hodí téměř do každého jídla, kam běžně dáváte houby – vhodnými recepty se můžete také inspirovat na konci článku.

Čtěte také:

Atlas hub

Hřib žlutomasý – taxonomie

  • Říše – houby (Fungi)
  • Oddělení – houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
  • Třída – Agaricomycetes
  • Pododdělení – Agaricomycotina
  • Řád – hřibotvaré (Boletales)
  • Čeleď – hřibovité (Boletaceae)
  • Rod – hřib (Xerocomellus)

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) má mnoho lidových názvů – nejznámější je hřib babka, ale také třeba máslový hřib, podmáselník, sameťák nebo třeba praskáč. Velikostně narůstá s kloboukem od 3 do 12 centimetrů. Povrch klobouku je nejprve hladký, sametový, později rozpraská. Barvu má klobouk od světlešedé po tmavě hnědou, pod horní vrstvou je vrstva červená, a proto mají i praskliny červený vzor.

Dužina, jak název napovídá, je žlutá a měkká. Hřib babka je charakteristický tím, že poškozená místa dužiny se zbarvují do zelenomodra. Třeň je spíše užší, přibližně 3-10 centimetrů vysoký, žluté nebo červené barvy. Pokud byste si při sběru hub někdy nebyli jistí jejich určením, od toho je tu náš ATLAS HUB.

Hřib babka – hrozí při sběru nějaké nebezpečí?

Hřib žlutomasý je velmi rozšířený po celé České republice, v nížinách i na horách. Roste většinou v lesech, listnatých, jehličnatých i smíšených, ale najít ho můžete na zahradě i v parku. Hřib babka se často vyskytuje ve skupinách, takže pokud najdete to správné místo, bude úlovek bohatý. Poradíme vám, kam na houby! Přečtěte si náš článek. Hřib babka roste v lese většinou od května do listopadu. Zaměnit hřib žlutomasý lze nejčastěji za hřib sametový, plstnatý nebo osmahlý, což jsou ale vše jedlé houby.

Nebezpečnou vlastností této houby je, že ji napadá nedohub zlatovýtrusný. Ten na hřibu poznáte podle bělavého, žlutého nebo žlutohnědého povlaku. Nedohub uvolňuje jedovaté mykotoxiny a houby, které napadne, jsou pak jedovaté. Koncentrace mykotoxinu v napadené houbě není závratná, ale jejich konzumace není pro zdraví vhodná. Proto je vhodnější, když se hřib žlutomasý sbírá ještě mladý a nerozpraskaný – u takové houby je napadení nedohubem méně pravděpodobné.

Sušení a zpracování babky

Ze stejného důvodu se můžete setkat s informací, že hřib babka se nemá sušit. Sušit jej můžete, ale protože rychle zpětně natahuje vlhkost, doporučuje se sušit hřib žlutomasý při nekolísavé teplotě a pokud možno rychle – například v elektrické sušičce. V každém případě je důležité hřib žlutomasý po nasbírání zpracovat rychle, protože snadno podléhá zkáze. Přečtěte si, jak správně na sušení hub

babky1

Pokud nevíte, jak na zpracování hub, přečtěte si následující článek.

Hřib žlutomasý – recepty

Ve srovnání s jinými houbami má hřib babka méně intenzivní houbovou vůni, takže ho můžeme přidat i do jídel pro strávníky, kteří houby příliš nemilují. Chuťově je hřib žlutomasý lehce nakyslý a hotová jídla tak spíše jen doladí a nepřebije chuť ostatních přísad. Nejčastěji ho tak využijete do polévek a omáček.

Houbová bramboračka s babkami

Na polévku si nachystáme:

  • 3 hrsti čerstvých babek
  • 2-3 brambory
  • 4 lžíce oleje
  • 1 cibuli
  • 2 stroužky česneku
  • 250 ml smetany
  • 2 lžíce hladké mouky
  • majoránku
  • sůl
  • pepř 

Cibuli, česnek a houby očistíme. Brambory oloupeme. Cibuli nakrájíme najemno. Na pánvi na menším množství oleje osmahneme cibuli a poté i na kousky nakrájené houby. V hrnci z větší části oleje a hladké moukyumícháme jíšku, kterou zalijeme teplou vodou a důkladně rozmícháme. Do hrnce přidáme houby a na kousky nakrájené brambory, vše osolíme a opepříme. Polévku vaříme 20-30 minut, dokud brambory nezměknou. Poté ji dochutíme majoránkou a utřeným česnekem a zjemníme smetanou.

recept

Nestačil vám tento houbový recept? Přečtěte si také recepty na houbovou omáčku

Hřib babka – smaženice – recept

Na přípravu smaženice budeme potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci sádla nebo másla
  • 1 cibuli
  • 500 g babek
  • 2 stroužky česneku
  • 5 vajec
  • sůl
  • pepř

Babky očistímea nakrájíme na menší kousky. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme najemno. V pánvi rozpustíme sádlo, lehce na něm osmahneme cibuli a česnek a přidáme nakrájené babky. Po krátkém orestování babky na pánvi přikryjeme poklicí a asi 10 minut podusíme. V hrnku rozkvedláme vejce a přidáme je k změklým babkám. Smaženici ochutíme solí a pepřem a za stálého míchání dosmažíme tak, aby vejce zůstala vláčná. Hotovou smaženici podáváme s pečivem a nakrájenou čerstvou zeleninou. 

VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL

Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu. 

  1. díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
  2. díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
  3. díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
  4. díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
  5. díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
  6. díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
  7. díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
  8. díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba  
  9. díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
  10. díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
  11. díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
  12. díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
  13. díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni 
  14. díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
  15. díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
  16. díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
  17. díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
  18. díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
  19. díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
  20. díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
  21. díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Farma Skupeč, s.r.o.: rostlinná výroba, chov drůbeže i skotu
Farma Skupeč se nachází přibližně 25 km od…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Vánoční zvyky ve světě: Prozkoumejte 20 překvapivých tradic

Vánoční zvyky jsou oslavou tradic, které se po celém světě liší podle kultury, historie i podnebí. Každá země má své unikátní rituály, od slavnostních hostin a procesí po nevšední zvyky, jako je pálení ďábla ne...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...