Houba kombucha skvěle chutná, osvěží a je zdravá!
Kombucha zní tak trošku exoticky. Určitě jste ji už někdy viděli nebo o ní alespoň slyšeli. Houba kombucha vypadá jako medúza a z obyčejného čaje vytvoří lahodný a zároveň neuvěřitelně zdravý nápoj. Je u nás známá už vcelku dlouhou dobu, přesto neuškodí zrekapitulovat si, s čím vším nám kombucha může pomoci.
Tahle hladká čaj-milující houba kombucha má své kořeny v asijské části Ruska, kde ji tamní obyvatelé pili po staletí. Teprve až během 19. století si jí všimla i vědecká veřejnost a kombucha se dostala pod jejich drobnohled. Začali ji zkoumat. A to, co zjistili, bylo ohromující….
Kombucha jako zázrak minulého století?
Houba kombucha je neuvěřitelně zdravý nápoj! Popularitu si pak získala zejména v době po 2. světové válce. V té době se totiž Ruskem rozšířilo množství lidí s nádorovými onemocněními. Tedy vyjma oblastí, kde lidé kombuchu dále popíjeli. Odborníci proto dali hlavy dohromady a začali tyto oblasti zkoumat. Záhadu se jim vysvětlit nepodařilo. Podle všech testů na tom měli být obyvatelé těchto oblastí ještě mnohem hůř, než kdekoliv jinde. Přesto tomu tak nebylo. Zásluhu tak přisoudili právě této houbě. Že to zní jako pohádka? Možná ano, ovšem pozitivní účinky kombuchy na lidské tělo byly od té doby potvrzeny už nesčetněkrát. Navíc díky své popularitě se od té doby kombucha rozšířila více na západ, kde je ještě více populární než ve své domovině.
Houba kombucha: Koupená nebo domácí?
Možná jste už i v obchodě narazili na plastovou láhev se zakalenou tekutinou, na kterém je nápis „kombucha“. Jestliže nemáte chuť pouštět se do vlastního „pěstování“ kombuchy, pak můžete ozkoušet tento koupený nápoj. Musíme vás však upozornit, že to není ono. A k originálu se chuť kupované kombuchy blíží jen velmi pozvolna.
Tedy nejlepší variantou je pořídit si takzvanou násadu domů a pustit se do domácí výroby lahodného a cennými látkami nabitého čaje. Násadu seženete například v prodejnách se zdravou výživou. Případně se poptejte ve svém okolí. Kombucha se totiž množí. Takže ti, kteří ji pěstují, mívají přebytky a ty pak většinou i darují ve svém okolí.
K čemu je dobrá houba kombucha?
Nápoj z houby obsahuje dvě pro nás důležité látky – kyselinu glukonovou a glukoronovou. Tělo si tyto dvě látky dovede sice vyrobit samo, nicméně pokud jsme často ve stresu nebo žijeme ve smogovém prostředí, docela se hodí, pokud nám houba kombucha s těmito kyselinami pomůže. Kombucha nám dále dokáže dopřát kyselinu listovou, kyselinu mléčnou i vitamíny skupiny B a vitamín C.
Houba kombucha: Jak na „chov“?
Budeme potřebovat základní kulturu – tedy násadu kombuchy, dále cukr či med a zelený nebo černý čaj. Výjimečně můžete použít i ovocný, ale není to ono. Lepší je napřklad ochucený černý čaj nebo různé čajové směsi.
- Čtyři sáčky (nebo 1-2 vrchovaté polévkové lžíce sypaného čaje) zalijeme litrem vroucí vody a vyluhujeme.
- Výluh osladíme 5-6 polévkovými lžícemi cukru nebo 3-4 lžícemimi medu. K oslazení můžete použít i lístky stévie sladké, což je skvělá varianta pro diabetiky. A taky pro hubnoucí, protože stévie neobsahuje žádné kalorie.
- Hotový čaj necháme vyhladit na pokojovou teplotu (cca 23°C). Je to proto, že teplota vyšší jí nevyhovuje a nad 40°C už dokonce hyne.
- Poté přidáme houbovou násadu. Hrdlo lahve (ideální je široká 2 l zavařovací sklenice) uzavřeme plátnem a převážeme například gumičkou. Houba vložená do čaje nikdy neklesne ke dnu, pouze zůstane plavat na povrchu. V průběhu kvašení počítejte s tím, že se bude na vámi vložené houbě vytvářet nová. A pokud obě nesrostou v jednu, můžete pak novou oddělit a udělat si další várku čaje nebo ji třeba darovat někomu v rodině.
- Naplněnou lahev postavíme na temnější místo s pokojovou teplotou a necháme kvasit – cca týden až deset dní. Poté nápoj scedíme a houbě uvaříme čaj nový.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku