Pýchavka patří k nejoblíbenějším houbám. Poradíme tři recepty z pýchavky pro mlsné jazýčky
Pýchavka je velmi oblíbenou houbařskou delikatesou, která roste v našich lesích od června až do listopadu. Je velmi lehce rozpoznatelná a v kuchyni patří k chutným pokrmům, a to díky své jemné a lahodné chuti i příjemné vůni. Poradíme, kam je nejlepší na pýchavky chodit, jak je rozeznat a jaká chutná jídla lze z pýchavky v kuchyni snadno připravit.
Pýchavka a jejich taxonomie
Nejčastějším a nejlépe rozpoznatelným zástupcem z čeledi pýchavkovitých je v našich lesích pýchavka obecná a pýchavka obrovská. Patří mezi stopkovýtrusné houby rostoucích na loukách a pastvinách. Pýchavka může vážit dokonce až 20 kg, přičemž je téměř nemožné si pýchavku splést s jinou houbou, jak se tomu někdy stává. Poznáte ji snadno podle obrovské bílé plodnice ve tvaru koule. Zajímá vás o houbách více? Podívejte se do našeho ATLASU HUB.
Říše |
|
houby (Fungi) |
Oddělení |
|
houby stopkovýtrusné (Basidiomycota) |
Třída |
|
stopkovýtrusé (basidiomycetes) |
Podtřída |
|
houby rouškaté (Agaricomycetidae) |
Řád |
|
lupenotvaré (Agaricales) |
Čeleď |
|
pýchavkovité (Lycoperdaceae) |
Rod |
|
pýchavka (Lycoperdon) |
Druh |
|
pýchavka obecná |
Jak pýchavku poznat a kde je hledat?
Pýchavku není možné si splést s jinou houbou, jelikož je opravdu jedinečná a snadno ji pozná i dítě. Její klobouček je zcela bílý a tvarem připomíná velký míč. V průměru může mít plodnice dokonce až 100 cm a vážit může 20 kg. Povrch je velmi křehký a mohou na něm být malé a jemné ostny, které snadno opadávají. Stopka pýchavky je válcovitého tvaru, většinou ji ale díky velikosti kloboučku nevidíme.
Pýchavka roste od června až do listopadu a najít ji můžeme především ve skupinách, a to na loukách, pastvinách, jehličnatých i listnatých lesích. Zkušení houbaři již mají vytipovaná svá místa. My můžeme poradit pár lokalit. Zkuste například hledat místa s hustým porostem kopřiv nebo najděte myslivecké posedy. Budete mít opravdu velkou šanci, že právě zde pýchavku najdete. A nejen jednu! Nevíte, kam na houby? Přečtěte si náš článek - kde rostou houby.
Pýchavka a její léčebné účinky
Pýchavka patří k houbám, která se skvěle vyjímá nejen na talíři, ale také v sobě má několik látek, které dokáží léčit lidský organismus. Pýchavka obsahuje mnoho minerálních látek jako vápník, hořčík, sodík, železo, fosfor a draslík. V minulosti využívali mnozí léčitelé prášek z výtrusů pýchavky na zastavení krvácení při operacích. Dnes ji můžete využít ve formě tinktury k ulevení při klimakterických obtížích v období ženské menopauzy. Tinkturu připravíme jednoduše. Do 100 ml vařící vody vmícháme cca 6 gramů sušené a rozdrcené pýchavky a necháme 20 min odstát. Pýchavka dokáže zmírnit i svědění při kopřivce, výtažek pomáhá při žaludečních potížích, chronickému zánětu trávicího ústrojí i kožních onemocnění. Připravit si můžete i regenerující masku z pýchavek.
Někteří o pýchavce hovoří jako o kouzelné houbě, jelikož dle několika studií dokáže zastavit rakovinu. Pýchavka pomáhá proti nádorům prsu nebo leukemii. Při pravidelném konzumování může působit jako antiafrodiziakum. Jinak řečeno, dokáže ve vás utlumit chuť na sex.
Jak pýchavku v kuchyni připravit?
U pýchavky je důležité, abychom konzumovali jen ty plodnice, které mají na povrchu i uvnitř krásně bílou barvu. Proto již nemá cenu sbírat nažloutlé a měkké plodnice pýchavky. V kuchyni si s pýchavkou můžete opravdu vyhrát a připravit z ní chutné řízky z pýchavky, udělat si guláš z pýchavek nebo si uvařit polévku z pýchavky. Poradíme vám rychlé a jednoduché recepty, kterým nadchnete všechny mlsné jazýčky.
Pýchavka - recept na 3 chutné pokrmy z pýchavky
Pýchavka je v kuchyni velmi chutná a lehce se zpracovává. Pojďme si ukázat tři výborné recepty z pýchavky, a to řízky z pýchavky, guláš z pýchavky a polévku z pýchavky. Svoji kuchyni tak okořeníte zase o něco nového a zajímavého.
Guláš z pýchavek
Ingredience:
- 500 g pýchavky
- 3 dcl vody
- Trochu oleje/másla
- Hladká mouka
- Cibule
- Pepř, sůl a kmín
- Kysaná smetana
- Půl kostky masoxu
- 2 kusy červené papriky
- 3 lžičky mleté sladké papriky
Guláš z pýchavky – postup
Všechny pýchavky očistíme a nakrájíme na nudličky tlusté asi 0,5 až 1 cm. Na pánvi rozpálíme olej/máslo a osmažíme dozlatova jemně nakrájenou cibuli. Poté přidáme na nudličky nakrájené pýchavky a také na proužky nakrájenou červenou papriku. Přisypeme špetku soli, kmínu a mletou sladkou papriku. Vše dusíme pod pokličkou asi 10 až 15 minut do změknutí.
Potom do směsi přidáme 3 dcl vody, půl kostky masoxu a opět dusíme. Nakonec zahustíme omáčku hladkou moukou, kterou si rozmícháme v kysané smetaně. Na úplný závěr můžeme k doladění chuti přidat i muškátový oříšek. Ke guláši z pýchavky se skvěle hodí knedlík nebo pečivo.
Řízky z pýchavky
Ingredience:
- 4 pýchavky
- Špetka soli
- Olej/máslo na smažení
- Hladká mouka
- Strouhanka
- Vajíčko
Řízky z pýchavky – postup
Nejprve pýchavky řádně omyjeme pod vodou a očistíme. Poté je opatrně nakrájíme na plátky tlusté zhruba 2 cm. Plátky poté obalíme stejně, jako kdybychom připravovali řízky. Nachystáme si do jednoho talíře mouku, druhého vejce a do posledního strouhanku. Vezmeme plátek pýchavky a pečlivě ji obalíme nejprve v mouce, vajíčku a nakonec strouhance. Z obou stran pýchavku trochu osolíme a vložíme na rozpálenou pánev s olejem. Řízky z pýchavky můžete podávat s bramborem, hranolky nebo je jíst jen tak s chlebem.
Tip! Místo strouhanky můžeme obalit řízky z pýchavky například ve strouhaném sýru nebo do strouhanky tvrdý sýr přidat.
Polévka z pýchavky
Ingredience:
- 150 g pýchavky
- 2 l vody
- 5 stroužků česneku
- Špetka soli a kmínu
- 1 cibule
- 2 kusy brambor
- Olej (máslo) na smažení
- 1 kostka zeleninového bujónu
Polévka z pýchavky – postup
Nejdříve nakrájíme cibuli nadrobno a osmahneme na pánvi s olejem/máslem až dozlatova společně s na plátky nakrájeným česnekem. Na pánev přidáme oloupané a nakrájené brambory na kostičky. Stejným způsobem si připravíme i pýchavku, kterou lze krájet i na tenké plátky. Vše chvíli smažíme a dochutíme solí, kmínem a zalijeme vodou. Přidáme ještě kostku zeleninového bujónu a vaříme až do změknutí brambor.
Polévku z pýchavky můžeme jíst samostatně nebo si do ní přidat například krutónky z chleba nebo k ní přikusovat kousek čerstvého pečiva.
Tip! Do polévky z pýchavky můžeme při vaření přidat i hrášek a smetanu na vaření pro zjemnění chuti. Dochutit polévku můžete také dalším kořením, jako je špetka mleté papriky, libeček nebo jiná bylinka, kterou máte rádi.
VELKÝ HOUBOVÝ SERIÁL
Přečtěte si i ostatní díly našeho velkého houbového seriálu.
- díl: HŘIB KOVÁŘ - Neoblíbenější česká houba
- díl: SMRŽ - Netradiční pochoutka
- díl: BEDLA VYSOKÁ - Oblíbená česká klasika
- díl: VÁCLAVKY - Nejlepší houbový guláš
- díl: KLOUZEK: Slizká, ale chutná houba
- díl: RYZEC - Houba s vytékajícím mlékem
- díl: PÝCHAVKA - Houba, kterou si nespletete
- díl: ŽAMPIONY: Nejprodávanější houba
- díl: ČIRŮVKA: Velmi chutná květnová houba
- díl: MODRÁK: Modrající hřiby, které chutnají
- díl: KOLODĚJ: Fascinující modrák
- díl: HŘIB SATAN: Nebezpečně jedovatá houba
- díl: LIŠKY: Houby oblíbené v italské kuchyni
- díl: MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA: Výtečná jedlá houba
- díl: KŘEMENÁČ: Nejvyhledávanější houba
- díl: HŘIB SMRKOVÝ: Nejoblíbenější houba
- díl: KOZÁK: Houba vyskytující se pod břízami
- díl: HLÍVA ÚSTŘIČNÁ - Léčivá houba na imunitu
- díl: JIDÁŠOVO UCHO - Exotická křupavá houba
- díl: HŘIB DUBOVÝ - Skvost houbařského košíku
- díl: HŘIB ŽLUTOMASÝ - Lidově hřib babka
Diskuse k článku