Kedlubna na talíři: Netradiční nedělní oběd
Kedlubna patří mezi tradiční zimní zeleninu. Pro naše tělo je tedy právě v tento čas velmi prospěšná. Měli bychom ji proto do jídelníčku zařazovat rozhodně častěji. A nebojte se ani tepelné úpravy kedlubny, budete překvapeni, jak může být lahodná.
Kedlubna je zelenina doslova nabitá cennými látkami. Za zmínku rozhodně stojí vitamín C, vitamín K a celá škála vitamínů skupiny B. Co se minerálních látek týče, zde nechybí vápník, hořčík, fosfor, železo, jód, zinek, selen nebo síra. Mimochodem, co se vápníku týče, tak v mnohem větší míře jej obsahují listy než bulvy. A právě listy jsou tedy také vhodné ke konzumaci.
Kedlubna a její zdravotní benefity
Díky výše zmíněnému koktejlu cenných látek je nemožné pochybovat o blahodárných přínosech kedlubny na naše tělo. Kedlubna totiž umí skvěle stimulovat imunitní systém, chrání naše tělo před nevítanými hosty (bakterie, viry, plísně…), preventivně působí proti rakovině, podporuje činnost zažívacího ústrojí, pomůže při zácpě, čistí cévy a reguluje hormonální systém. Mimo to je to i prevence proti následkům stresu, tiší nervový systém a zlepšuje kvalitu vlasů i pokožky.
Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!
Kedlubny, nenápadný zázrak s obrovským účinkem na lidské zdraví
Kedlubna v kuchyni, nejen na nedělní oběd
Jestliže chceme, aby kedlubna měla skutečně pozitivní vliv na naše zdraví, je třeba konzumovat ji pravidelně. Tedy alespoň 3-4x týdně ve větším množství. A pochopitelně dlouhodobě. Kedlubna se naštěstí hodí i pro tepelnou úpravu a tak pokrmů, které z ní můžeme přichystat, je celá spousta. Dá se vařit, můžeme připravit například kedlubnové zelí nebo tenké plátky použít místo lasagní, nejlépe s masovou náplní. Plátky můžeme smažit i v těstíčku nebo velmi tenké plátky upéct v troubě s kořením místo brambůrků. Kedlubna je skvělá je i jako součást ragú, čili dušený s vepřovým nebo hovězím masem, mrkví a bramborem na cibuli a česneku. Perfektně pasuje i do pickles (kvašené zeleniny), buď ve směsi s další zeleninou, nebo i samotně jen s koprem a cibulí.
Kedlubna na nedělní oběd: Dušené kedlubny
Vynikající nedělní oběd, který je hotový doslova za chvíli. A navíc i zdravý. Dušené kedlubny můžete připravit i pro vegetariány. Záleží jen na vás, co k dušeným kedlubnám přidáte jako přílohu.
Kedlubna na nedělní oběd: Kedlubnové zelí
Přísady:
- 10x kedlubna
- 2 cibule
- olivový olej
- sůl
- kmín
Příprava:
Kedlubna se musí nejprve nastrouhat na nudličky, využít k tomu můžete buď hrubší struhadlo nebo spiralizér. Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na oleji. Přidáme k ní kedlubny a promícháme. Přidáme sůl, pepř a kmín a dusíme téměř doměkka. Pokud je třeba, můžeme trošku podlít vodou. Příloha pro nedělní oběd bude hotová velmi rychle.
Kedlubna na nedělní oběd: Kedlubnová polévka
Pokud si potrpíte na polévky, pak rozhodně vyzkoušejte polévku z kedlubny. Je zdravá, jemná a báječně chutná! Hodí se nejen na nedělní oběd, ale i na lehkou večeři.
Kedlubna na nedělní oběd: Kedlubnová omáčka
Přísady:
- 2x kedlubna
- kelímek smetany na vaření (10 nebo 12 %)
- ½ lžičky cukru
- špetka soli
- 1 lžička octa
- 1 lžička worchestrové omáčky
- 1 lžička mouky
Příprava:
Kedlubny nejprve očistíme, oloupeme a dáme je vařit do menšího hrnce s trochou osolené vody. Vaříme cca čtvrt hodiny. Jakmile bude kedlubna měkkná, přidáme smetanu, ve které jsme rozmíchali lžičku mouky. Důkladně provaříme. Nakonec přidáme cukr, sůl, ocet a worchestrovou omáčku. Promícháme a případně ještě dochutíme. Kedlubnová omáčka na nedělní oběd se podává ideálně s knedlíkem a vepřovou pečení.
Kedlubna na nedělní oběd: Kedlubnový salát
Jako příloha na nedělní oběd je kedlubna v této verzi naprosto neodolatelná. Hodí se ke každému jídlu a rozhodně vás nadchne. Případně si i tento salát můžete přichystat jako lehkou večeři. Nejlépe chutná s čerstvým pečivem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku