Kefír z tibetské houby udělá s vaším zdravím zázraky!
Kefír z tibetské houby má blahodárné účinky na lidské zdraví. Věřilo se, že zajistí dlouhověkost. Vyrábí se z hub, které mají drobnější hrudkovitý tvar a jsou bílé barvy. Houby pochází z kavkazských a tibetských horských oblastí. Díky nim tamější lidé mohli uchovávat nadojené mléko, aniž by se kazilo. Rovněž bylo ve formě zdravého kefíru stravitelnější a pro tělo prospěšnější.
Pokud se rozhodnete si kefír z tibetské houby připravit, je nutné si ve specializovaných prodejnách, nebo e-shopech samotnou houbu zakoupit. Její pořízení není vůbec nákladné. Určitou možností je i to, že vám tibetskou houbu někdo daruje. Zhruba po 17 dnech se totiž začne množit.
Kefír z tibetské houby
Na kefír z tibetské houby budete potřebovat:
- asi dvě lžíce tibetské houby (k nabírání použijte lžíci plastovou)
- 500 mililitrů plnotučného bio mléka (jakéhokoliv druhu)
- plastovou nádobu s kompatibilním víčkem, nebo velkou sklenici
- plastový cedník a převařenou vodu (vychlazenou)
Až začnete kefír z tibetské houby připravovat, určitě se vyvarujte kovovým nádobám, nebo lžícím. Ty totiž mohou způsobit to, že houba zčerná. Do plastové nádoby, nebo sklenice vložte dvě lžíce tibetské houby, přelijte bio mlékem, zavíčkujte a nechte fermentovat alespoň 24 hodin při pokojové teplotě. Druhý den kefír promíchejte lžící z plastu, nebo vařečkou a přeceďte do sklenice. Tibetskou houbu můžete v cedníku propláchnout převařenou a vychladlou vodou. Není to ale nutné. Tuto proceduru postačí praktikovat jednou za 5 až 7 dní. Takto lze připravovat léčivé kyselé mléko opakovaně. Asi po dvou týdnech houba zvýší své množství. V případě, že ji nebudete chtít ihned použít, je možné naložit do studené vody a nechat dva až tři dny v lednici. K delšímu uchovávání je vhodné houbu nejprve naložit do studené vody, dát na tři hodiny do chladničky, následně přecedit, vložit do sáčku a zamrazit. V mraženém stavu vydrží zhruba 8 týdnů.
Kefír z tibetské houby a jeho účinky
V momentu, kdy kefír z tibetské houby vyzkoušíte, budete mile překvapeni. Jeho chuť je totiž velmi příjemná a o trochu intenzivnější než je tomu u klasického kupovaného kefíru. Pravidelným popíjením tohoto nápoje svému zdraví ohromně prospějete. Mezi hlavní účinky kefíru z tibetské houby můžeme zařadit:
- podporu hojení zánětlivých procesů v těle
- regulaci krevního tlaku
- příznivou stimulaci trávicího ústrojí (proti nadýmání, nechutenství, pálení žáhy, žaludečním vředům, potížím se žlučníkem)
- dodání energie a fyzické i duševní síly
- aktivaci a posílení imunitního systému
- zpomalení procesu stárnutí
Dále je kefír z tibetské houby vhodný i v případě, že máte obtíže s močovým ústrojím, slezinou, slinivkou, játry, nebo kardiovaskulárním systémem. Pomáhá také regulovat cholesterol v krvi a udržuje cévy v kondici. Může také zpomalit proces rozvoje metastáz, v případě onkologického onemocnění.
Kefír z tibetské houby a další využití
Kefír z tibetské houby je skvělý jak k pití, tak i k výrobě tvarohu. Toho jednoduše docílíte tak, že vzniklý nápoj v malém hrnci zahřejete na zhruba 40 stupňů Celsia. Teplotu přidáváte podle toho, jak chcete tvaroh hustý. Přidat do mléka lze i čerstvé bylinky, česnek, nebo jiné oblíbené koření. Výsledek je velice chutný a také nadmíru zdravý!
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku