Kváskové pečení pro každého: Upečte si vynikající pečivo z kvásku
Pečivo z kvásku chutná mnohem lépe než pečivo z droždí. Je to dáno, mimo jiné i tím, že těsto má více času vyzrát. Navíc je takové kváskové pečení i mnohem zdravější i chutnější. Ostatně – posuďte sami.
Kváskové pečení: Poctivé loupáčky
Pečivo z kvásku – přísady:
- Nejprve necháme rozkvasit 100 g hladké mouky, 100 ml vody a 20 g žitného nebo pšeničného kvásku
- Po 10-14 hodinách přidáme:
- 50 ml mléka
- 50 ml oleje
- 50 g moučkového cukru
- 1 vejce
- 250 g polohrubé mouky
- špetku soli
Pečivo z kvásku – příprava:
Umícháme těsto a necháme na pečivo z kvásku v míse vykynout. Práci si i u kváskového pečení můžeme ulehčit domácí pekárnou. Zde pak můžeme těsto nechat i kynout. Po vykynutí těsto několikrát přeložíme. Potřeme jej olejem a necháme půl hodiny zrát. Poté na vále rozdělíme na osm dílů, ze kterých motáme loupáky. Přeložíme je na plech, kde je necháme cca půl hodiny kynout. Ideálně pod utěrkou. Před pečením pečivo z kvásku potřeme vajíčkem a posypeme mákem. Troubu vyhřejeme na maximum. Loupáky pak pečeme 10 minut.
Kváskové pečení: Rumová bábovka z kvásku
Pečivo z kvásku – přísady:
- 200 g pšeničného kvásku: (100 g hladké mouky + 100 ml vody + 20 g kvásku) necháme cca 6-8 hodin rozkvasit.
- Dále přidáme:
- 250 g polohrubé mouky
- 180 g cukru moučka
- 3 vejce
- 150 ml oleje
- 100 ml vody nebo mléka
- 5 polévkových lžic rumu
Pečivo z kvásku – příprava:
Všechny suroviny na pečivo z kvásku smícháme a promícháme. Pokud chceme mramorovou bábovku, můžeme třetinu těsta poté oddělit a obarvit kakaem. Těsto na pečivo z kvásku má konzistenci jako na lívance. Směs nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy a necháme zhruba tři hodiny kynout. Forma by měla být přikrytá utěrkou nebo igelitem. Poté pečeme stejně jako běžnou bábovku.
Protikvasinková dieta – co jíst a co ne, abyste se zbavili kvasinek
Vyzkoušejte recept na kvašáky – chutnou vitamínovou bombu, která zlepší zažívání a imunitu
Kváskové pečení: Rustikální bagetky
Pečivo z kvásku – přísady:
- 150 g brambor
- 330 g chlebové mouky
- 3 lžičky soli
- 340 g kvásku
- 55 ml vody
- 4 lžičky olivového oleje
Pečivo z kvásku – příprava:
Brambory uvaříme doměkka. Vodu slijeme a brambory rozmixujeme, případně propasírujeme. Pak je necháme v míse zchladnout. Následně k nim přidáme mouku a sůl. Přidáme i ostatní ingredience a vypracujem těsto. Poté jej překlopíme na vál, a ještě jednou zlehka propracujeme. Rozdělíme na dvě části a z každé poloviny vyválíme obdélník, který pak zarolujeme ještě více do válce. Obě bagetky pak vložíme na plech s pečicím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme ještě asi hodinu kynout. Troubu na kváskové pečení předehřejeme na 230 stupňů a na dno umístíme menší pekáč. Než dáme pečivo z kvásku – bagety péct, lehce je pomoučíme a uděláme ostrým nožem nebo žiletkou sérii příčných řezů. Plech vložíme do troubu a do spodního plechu vhodíme několik kostek ledu nebo studenou vodu. Pečivo z kvásku pečeme 35 minut.
Kváskové pečení: Krkonošské kyselo
Pečivo z kvásku – přísady:
- ¼ litru chlebového kvasu
- hrst sušených hub
- sůl
- kmín
- 2 lžíce másla
- 1 cibule
- 4 vejce
Pečivo z kvásku – příprava:
Chlebový kvas na pečivo z kvásku předem omladíme vlažnou vodou a necháme přes noc zrát. Druhý den dáme do slané vody vařit houby s kmínem. Když jsou měkké, přilijeme chlebový kvas a tím odvar i zahustíme. Vše povaříme a omastíme drobně nakrájenou cibulkou, zpěněnou na másle. Zvlášť usmažíme na másle řídká vajíčka a přidáme do polévky. V některých oblastech se kyselo jí i s brambory buď na loupačku, nebo zvlášť vařenými, nakrájenými na kostičky, které se přidají do hotového kysela.
Kváskové pečení: Kváskové lívance
Pečivo z kvásku – přísady:
- 250 g aktivního žitného kvásku
- 600 g celozrnné pšeničné mouky
- 950 ml mléka
- 60 g cukru
- tři špetky soli
- 3 vejce
- olej na smažení
Pečivo z kvásku – příprava:
Smícháme všechny suroviny na kváskové pečení kromě vajec a necháme půl hodiny odpočívat. Poté přidáme vejce a necháme zrát dalších minimálně dvacet minut. Poté je těsto na pečivo z kvásku hotové a můžeme se pustit do klasického smažení lívanců.
Kváskové pečení: Babiččiny buchty
Pečivo z kvásku – přísady:
- pšeničný kvásek ze 150 g pšeničné hladké mouky a 150 g vody
- 350 g mouky (možno namíchat špaldovou a pšeničnou hladkou)
- 60 g cukru
- 60 g rozpuštěného másla
- 100 ml teplého mléka
- 1 žloutek
- špetka soli
- citrónova nebo pomerančová kůra
- náplň dle libosti (tvaroh, mák, povidla)
Pečivo z kvásku – příprava:
Nejprve na pečivo z kvásku smícháme mouku, cukr, sůl, mléko s máslem a vejce. Přidáme kvásek a hněteme, dokud se těsto nepřestane odlepovat od stěn. Těsto na pečivo z kvásku vyklopíme na pomoučený vál nebo ještě necháme v míse cca 1/2 hodiny až hodinu odpočinout. Můžeme několikrát přeložit. Pak rozdělíme těsto na polovinu, lehce vytvoříme váleček o průměru cca 4 cm a z něj nakrájíme jednotlivé dílky. Totéž z druhé poloviny. Necháme znovu půl hodiny odpočívat. Pak z jednotlivých dílků vytvoříme placičky. Doprostřed vložíme náplň a pevně seštípneme švy. Pokládáme švem dolů na plech, mezi jednotlivými kousky necháváme prostor. Pečeme asi půl hodiny při 170 stupních.
Kváskové pečení: Zelné placky s kvasem
Pečivo z kvásku – přísady:
- 170 g žitného kvásku
- 40 polohrubé mouky
- 2 lžičky soli
- 1 lžíce cukru
- 1 vejce
- 200 ml mléka
- 100 g sádla
Pečivo z kvásku – příprava:
Všechny ingredience na kváskové pečení smícháme a necháme těsto kynout. Poté do něj zamícháme 500 g nakrájeného zelí. Z lepkavého těsta na pečivo z kvásku uděláme placičky a necháme opět na pečícím papíru vykynout. Do těsta můžeme přidat i špek nebo anglickou slaninu či šunku.
Kváskové pečení: Kváskové dalamánky
Pečivo z kvásku – přísady:
- 120 ml vody
- 3 lžíce oleje
- 1 lžička cukru
- 2 lžičky soli
- 1 lžička kmínu
- 2 lžičky lněného semínka
- 200 g celozrnné pšeničné mouky
- 100 g pšeničné hladké mouky
- 50 g žitné celozrnné mouky
- 250 ml žitného kvásku
- kmín na posypání
Pečivo z kvásku – příprava:
Suroviny na pečivo z kvásku dáme do pekárny a zapneme program těsto. Po vykynutí vyklopíme na vál, propracujeme a necháme ještě půl hodinky zakryté pod miskou odpočinout. Hotové těsto rozdělíme na 10-12 kousků, vytvarujeme podlouhlé dalamánky a necháme ještě 15 minut kynout. Nakynuté dalamánky podélně rozkrojíme žiletkou, potřeme vodou, posypeme kmínem a pečeme na plechu vyloženým pečícím papírem pří 180 cca 25-30 min. V průběhu pečení můžeme ještě dalamánky orosit vodou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku