Pampeliška v kuchyni. Připravte si dobroty plné žlutých květů!
Pampeliška je teď naprosto všude a rozzářila celé své okolí. Je na ni pěkný pohled, ale taky skvěle chutná. Vydejte se na sběr a připravte si z jasně žlutých květů netradiční dobroty.
Nezapomínejte však na to, že pampeliška se musí sbírat výhradně v čisté lokalitě. Mimo město, mimo obytné plochy. Pochutnejte si na zdravých sezónních lahůdkách. Vyzkoušeli jsme je za vás a jsou skvělé!
Pampeliška – recept: Pampelišková polévka
Přísady:
Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce
Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Pampeliška jako přírodní lék i gurmánská ingredience na talíři? Dejte si na zdraví!
- 4 ks pampeliška kořen (i s mladými lístky)
- 3 lžíce slunečnicového oleje
- 2 lžíce grahamové mouky
- sůl
- petrželka
- pampeliška květ
Příprava:
Pampeliškové kořeny očistíme a nakrájíme na kolečka. Na rozpáleném oleji je osmahneme do růžova. Zaprášíme moukou a zalijeme ¼ litrem vody. Přikryjeme pokličkou a necháme deset minut probublávat. Poté přidáme nadrobno nasekané mladé pampeliškové lístky a ještě chvíli povaříme. Nakonec rozmixujeme, přidáme sůl a ozdobíme petrželovou natí. Polévku ozdobíme čerstvými pampeliškovými květy.
Pampeliška – recept: Pampeliškový salát se sýrem
Přísady:
- 400 g pampeliška list
- hrst pampeliška květ
- 1 tenčí pórek
- 12 oliv
- 1 stroužek česneku
- 3 lžíce bylinkového octa
- 1 lžíce kremžské hořčice
- 4 lžíce olivového oleje
- 200 g kozího sýra
- 2 vejce
Příprava:
Listy omyjeme, osušíme a nakrájíme na nudličky. Také z pórku připravíme nudličky. Vejce uvaříme natvrdo. Smícháme lisovaný česnek s octem, cibulí, olejem a hořčicí. Nakrájené listy a pórek přelijeme zalivkou, porce posypeme nasekaným sýrem. Dozdobíme rozčtvrcenými vejci a pampeliškovými květy.
Pampeliška – recept: Pampeliškové listy s mungem
Přísady:
- 600 g pampeliška list
- 300 g naklíčeného munga
- 3 stroužky česneku
- 5 lžic olivového oleje
- 1 lžičku tymiánu
- 1 lžíci slunečnicových semínek
- šťávu z menšího citrónu
- troška smetany
- 1 lžíci opražených ovesných vloček
- pampeliška květ na ozdobu
Příprava:
Listy od pampelišky omyjeme, osušíme a natrháme. Smícháme je s mungem. Česnek prolisujeme a promícháme s olejem. Přidáme sušený tymián, smetanu a šťávu z citrónu. Promícháme. Marinádou salát zalijeme a posypeme praženými vločkami a semínky. Nakonec dozdobíme pampeliškovými květy.
Pampeliška – recept: Krůtí maso plněné pampeliškou
Přísady:
- 600 g krůtích prsou
- 2 housky
- 200 g pampeliška květ
- sůl, mletý pepř
- 50 ml mléka
- 1 lžičku másla
- špetka prášku do pečiva
- 4 plátky kvalitní šunky
- 2 dl šlehačky
- 20 pampeliškových květů
- šťáva z ½ citrónu
Příprava:
Porce krůtích prsou naklepeme, osolíme, opepříme. Housky nakrájíme na drobné kostičky, zvlhčíme mlékem, zalijeme rozpuštěným máslem a vmícháme posekané pampeliškové listy, které předtím omyjeme a osušíme. Přidáme špetku prášku do pečiva a vymícháme. Na prsíčka klademe plátek šunky, připravenou nádivku, zabalíme a zapečeme. Po 20 minutách zalijeme šlehačkou a ještě 10 minut podusíme. Květy pampelišek spaříme ve vodě s citrónovou šťávou. Nejlépe chutná s bulgurem. Pampeliškami dozdobíme.
Pampeliška – recept: Pampeliškový sirup
Přísady:
- 200 pampeliška květ
- 2 citróny
- 1,5 kg cukru krupice
- 1,5 l vody
Příprava:
Květy očistíme a dáme je do větší nádoby. Přelijeme je vlažnou vodou a přikryjeme poklicí. Necháme v chladu louhovat do druhého dne. Po minimálně 24 hodinách je přecedíme přes plátno a důkladně vyždímeme. S pampeliškovému macerátu přidáme na kolečka nakrájený citrón (bez pecek) a cukr. Dáme na plotnu a povaříme do zhoustnutí. Ještě horký sirup naléváme do uzavíratelných sklenic. Otočíme je dnem vzhůru a necháme zchladnout. Pak uložíme do temna a chladu.
Pampeliška – recept: Pampeliškový med
Přísady:
- 400 ks pampeliška květ
- 2 l vody
- 2 citróny
- 2 kg krystalového cukru
Příprava:
Pampeliškové květy očistíme a propláchneme po tekoucí vodou. Vložíme je do velkého hrnce. Přidáme k nim dva litry vody a na kolečka nakrájené citróny. Přikryjeme pokličkou a vaříme cca 15-20 minut. Sejmeme z plotny, odložíme do chladu a necháme do druhého dne (nebo alespoň přes noc) louhovat. Druhý den směs přecedíme, přidáme a občas promícháme. Vaříme zhruba hodinu a půl, dokud se med nezačne táhnout. Nakonec přelijeme do sklenic a uchováváme v chladu a temnu.
Pampeliškové víno
Přísady:
- 2 l pampeliška květ
- pomerančová kůra
- 1 citrón
- 1 kg cukru
- 2 l vody
- 2,5 cm kořene zázvoru
- ½ lžičky pivovarských kvasnic
- ½ krajíce chleba
Příprava:
Pampelišky očistíme, vhodíme je do velké nádoby a přelijeme je vařící vodou. Přikryjeme plátnem a necháme za pokojové teploty tři dny odstát. Když si vzpomeneme, promícháme. Třídenní výluh přelijeme do jiné nádoby, přihodíme do něj pomerančovou kůru, nadrobno nakrájený zázvor, citrón na kolečka a cukr. Vaříme společně asi půl hodiny, pak necháme zchladnout. Opět přelijeme do čisté nádoby, přidáme kvasnice, krajíc chleba a necháme dva dny stát. Nakonec přefiltrujeme do soudku a zazátkujeme kvasnou zátkou. Kvašení trvá zhruba dva měsíce, teprve pak je možné stočit jej do lahví.
Likér z pampelišek
Přísady:
- 1,5 l pampeliška květ
- 2 citróny
- 2 pomeranče
- 1,25 kg cukru krystal
- 4 l vody
- 15 g droždí
Příprava:
Pampeliška jako netradiční likér? Vyzkoušejte ji. Očištěné květy a na kolečka nakrájené citróny a pomeranče dáme do větší nádoby. Spaříme je vroucí vodou a přikryjeme. Necháme celý den louhovat. Druhý den dáme do pětilitrové lahve cukr, nalijeme přepasírovanou vylouhovanou tekutinu a nahoru nadrobíme droždí. Uzavřeme plátnem a necháme tři měsíce kvasit. Pak stočíme do lahví.
Alternativou může být příprava likéru, kdy se pampelišky (květy) smíchá s vodkou a nechá se 14 dní takto louhovat na světlém místě. Poté se směs přepasíruje a přidá se stejné množství zchladlé vody převařené s cukrem (množství podle toho, jak likér chceme mít sladký). Promíchá se a je hotovo!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku