Pampeliška lékařská teď zdobí louky všude kolem nás

Pampeliška jako přírodní lék i gurmánská ingredience na talíři? Dejte si na zdraví!

Pampeliška je jeden z nejkrásnějších symbolů jara je zároveň jeden z nejúčinnějších přírodních léků, které by nám v domácí lékárničce něměly chybět. Navíc má i několik výhod – je teď naprosto všude kolem nás, je zadarmo a skvěle chutná.

Pampeliška lékařská, dříve označovaná jako smetánka lékařská, je považována za nejrozšířenější plevel. Hojně se vyskytuje na loukách, pastvinách i v zahradách. Zatímco jedni ji považují za okrasu, jiní na ni používají nejrůznější postřiky, aby se jí zbavili. Znalosti našich předků o této rostlině jsou už dávno zapomenuty a je to velká škoda. Ještě naše prababičky i babičky ji používali ve studené i teplé kuchyni. Bývala součástí salátů, polévek, vyráběl se z ní med nebo „falešné“ víno. Dnes jsou tyto lahůdky opomenuty a tak pojďme oprášit znalosti našich předků a připravme si pampeliškovou hostinu!

Pampeliška ukrývá mnohé cenné látky

Pampeliška v sobě skrývá koktejl blahodárných a účinných látek. Kromě tříslovin, fruktózy, fytostrelů, inulinu, slizu, aminokyselin, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité, kyselina L-askorbové a fosforu, obsahuje i hořčiny taraxin, taraxasterin a laktupikrin. Obsah některých látek je však kolísavý v závislosti na ročním období. Inulínu je v rostlině nejvíc na podzim, taraxin zase stoupá v přes prázdninové měsíce – v červenci a srpnu. V neposlední řadě nechybí pampelišce ani vitaminy A, B2, C a D.

Čtěte také:

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Pampeliška v přírodní medicíně

V léčitelství má pampeliška už velmi dlouhou tradici. Už staří Řekové využívali její léčivé mléko proti pihám a skvrnám na kůži, léčbě zánětů očí. Využívali jej také proti únavě a slabosti. Dnes se pampeliška využívá hlavně vnitřně. Ovšem nenechejte se odradit její lehce nahořkou chutí. To způsobují právě hořčiny. V těle mají tyto látky za úkol podporovat vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny. Zároveň s tím pampeliška podporuje trávení a chuť k jídlu. Hořčiny v těle zlepšují i činnost srdce a vůbec celého kardiovaskulárního systému. Dokonce má i pozitivní vliv na krevní oběh a čištění krve. Ostatně jako téměř každá mladá jarní rostlina. A ještě jednu důležitou úlohu v těle hořčiny mají – pomáhají tvořit žluč. Ulehčují jí průtok do dvanácterníku a uvolňují spasmy ve žlučových cestách. Umí také „rozpouštět“ žlučové kaménky. 

Pampeliška lékařská je poklad přírodní medicíny

Pampeliška je prospěšná i pro játra. V případě, že jsou poškozená je regeneruje. Pokud si dáte rádi alkohol nebo užíváte nějaké léky, pak by se pampeliška měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Současně je vhodným doplňkem stravy při nemocích jako je mononukleóza, žloutenka nebo cirhóza. Nezanedbatelné působení pampelišky je i při léčbě zácpy. Pomáhá rozpumpovat peristaltiku střev a tím tak usnadnit vylučování stolice. Podobné účinky byly sledovány u pacientů se zpomaleným vylučováním moče, jakožto i ledvinových kamenech. Pampeliška je vhodná pro diabetiky a reguluje množství krevního cukru. A v neposlední řadě také urychluje metabolismus, tedy je vhodná pro všechny, kteří by se rádi zbavili “zimních” kilogramů.

Pampeliška pro muže i ženy

Kromě výše zmiňovaných účinků pampeliška také posiluje funkci slinivky břišní, zlepšuje poruchy lymfatického systému, pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze stejně jako při zvětšení sleziny, tlumí napětí a bolesti v prsou při menstruaci (tu však také vyvolává), je vhodným doplňkem při nepravidelné menstruaci, premenstruačním syndromu i klimakteriu (a to jak u žen, tak i u mužů), působí jako prevence osteoporózy. Využít její mléko můžete v případě, že se vám na těle objeví bradavice, puchýře nebo vás bodne hmyz. Avšak v případě, že máte hodně citlivou kůži, otestujte nejprve pampeliškové mléko na malém kousku pokožky (např. na předloktí). U citlivých jedinců může toto mléko totiž vyvolat svědivou vyrážku.

Připravte si pampeliškový špenát

Odobně jako kopřivy nebo mangold, i mladé lístky pampelišek se dají podusit s česnekem na způsob špenátu. Díky jejich specifické chuti však vhodná kombinace s další zeleninou či bylinou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...