Pampeliška jako přírodní lék i gurmánská ingredience na talíři? Dejte si na zdraví!
Pampeliška je jeden z nejkrásnějších symbolů jara je zároveň jeden z nejúčinnějších přírodních léků, které by nám v domácí lékárničce něměly chybět. Navíc má i několik výhod – je teď naprosto všude kolem nás, je zadarmo a skvěle chutná.
Pampeliška lékařská, dříve označovaná jako smetánka lékařská, je považována za nejrozšířenější plevel. Hojně se vyskytuje na loukách, pastvinách i v zahradách. Zatímco jedni ji považují za okrasu, jiní na ni používají nejrůznější postřiky, aby se jí zbavili. Znalosti našich předků o této rostlině jsou už dávno zapomenuty a je to velká škoda. Ještě naše prababičky i babičky ji používali ve studené i teplé kuchyni. Bývala součástí salátů, polévek, vyráběl se z ní med nebo „falešné“ víno. Dnes jsou tyto lahůdky opomenuty a tak pojďme oprášit znalosti našich předků a připravme si pampeliškovou hostinu!
Pampeliška ukrývá mnohé cenné látky
Pampeliška v sobě skrývá koktejl blahodárných a účinných látek. Kromě tříslovin, fruktózy, fytostrelů, inulinu, slizu, aminokyselin, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité, kyselina L-askorbové a fosforu, obsahuje i hořčiny taraxin, taraxasterin a laktupikrin. Obsah některých látek je však kolísavý v závislosti na ročním období. Inulínu je v rostlině nejvíc na podzim, taraxin zase stoupá v přes prázdninové měsíce – v červenci a srpnu. V neposlední řadě nechybí pampelišce ani vitaminy A, B2, C a D.
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!
Pampeliška v přírodní medicíně
V léčitelství má pampeliška už velmi dlouhou tradici. Už staří Řekové využívali její léčivé mléko proti pihám a skvrnám na kůži, léčbě zánětů očí. Využívali jej také proti únavě a slabosti. Dnes se pampeliška využívá hlavně vnitřně. Ovšem nenechejte se odradit její lehce nahořkou chutí. To způsobují právě hořčiny. V těle mají tyto látky za úkol podporovat vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny. Zároveň s tím pampeliška podporuje trávení a chuť k jídlu. Hořčiny v těle zlepšují i činnost srdce a vůbec celého kardiovaskulárního systému. Dokonce má i pozitivní vliv na krevní oběh a čištění krve. Ostatně jako téměř každá mladá jarní rostlina. A ještě jednu důležitou úlohu v těle hořčiny mají – pomáhají tvořit žluč. Ulehčují jí průtok do dvanácterníku a uvolňují spasmy ve žlučových cestách. Umí také „rozpouštět“ žlučové kaménky.
Pampeliška je prospěšná i pro játra. V případě, že jsou poškozená je regeneruje. Pokud si dáte rádi alkohol nebo užíváte nějaké léky, pak by se pampeliška měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Současně je vhodným doplňkem stravy při nemocích jako je mononukleóza, žloutenka nebo cirhóza. Nezanedbatelné působení pampelišky je i při léčbě zácpy. Pomáhá rozpumpovat peristaltiku střev a tím tak usnadnit vylučování stolice. Podobné účinky byly sledovány u pacientů se zpomaleným vylučováním moče, jakožto i ledvinových kamenech. Pampeliška je vhodná pro diabetiky a reguluje množství krevního cukru. A v neposlední řadě také urychluje metabolismus, tedy je vhodná pro všechny, kteří by se rádi zbavili “zimních” kilogramů.
Pampeliška pro muže i ženy
Kromě výše zmiňovaných účinků pampeliška také posiluje funkci slinivky břišní, zlepšuje poruchy lymfatického systému, pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze stejně jako při zvětšení sleziny, tlumí napětí a bolesti v prsou při menstruaci (tu však také vyvolává), je vhodným doplňkem při nepravidelné menstruaci, premenstruačním syndromu i klimakteriu (a to jak u žen, tak i u mužů), působí jako prevence osteoporózy. Využít její mléko můžete v případě, že se vám na těle objeví bradavice, puchýře nebo vás bodne hmyz. Avšak v případě, že máte hodně citlivou kůži, otestujte nejprve pampeliškové mléko na malém kousku pokožky (např. na předloktí). U citlivých jedinců může toto mléko totiž vyvolat svědivou vyrážku.
Připravte si pampeliškový špenát
Odobně jako kopřivy nebo mangold, i mladé lístky pampelišek se dají podusit s česnekem na způsob špenátu. Díky jejich specifické chuti však vhodná kombinace s další zeleninou či bylinou.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku