Pampeliška k jídlu i pro přírodní léčení. Vyzkoušejte pampeliškové dobroty, které vašemu tělu prospějí
Pampelišky jsou teď v plném květu, tudíž by byla škoda toho nevyužít. Není to jen plevel, jak se na první pohled může zdát. Pampeliška je úžasnou léčivkou a také chutnou jarní zeleninou. Už jste ji ochutnali? Pokud ne, pak je teď nejvyšší čas.
Pampeliška je stálicí v tradiční lidové medicíně. Dřív jste ji mohli nalézt pod označením smetánka lékařská, avšak aktuální lékopis se už před lety vrátil k původnímu označení: pampeliška lékařská.
Není pampeliška jako pampeliška
Existuje spoustu druhů pampelišek, věnovat se nyní však budeme výhradně té lékařské. Tu, která je teď na louce v plném květu. Tu, která je nám nejznámější. Léčivá je vlastně celá rostlina, nejen její květ, který právě teď zdobí většinu českých luk a trávníků. Pampeliška má neuvěřitelně léčivé listy i kořeny. Zatímco kořeny se sbírají výhradně na podzim nebo brzy zjara, listy jsou ideální pro konzumaci právě teď, když jsou mladé. Využívají se i do salátů, do bylinných čajových směsí nebo se z nich dělá třeba pesto či jarní špenát. Pampeliškové listy jsou jedničkou v regulaci krevního cukru a očistě jater. Pečují také o zdravé srdce a starají se i o to, abychom měli pevnou a krásnou pokožku.
Bršlice kozí noha není plevel! Objevte její sílu
Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte
Začíná se probouzet sedmikráska. Jak může prospívat našemu zdraví?
Pampeliška z louky
Ač je pampeliška hvězdou lidového léčitelství, vychutnat si ji můžete i v případě, že žádný zdravotní problém řešit nepotřebujete. Skvěle totiž chutná a navíc je nabitá vitamíny (A, B, C, E a K), minerálními látkami (železo, vápník, hořčík, draslík) i vlákninou. Kořen pampelišky je zase bohatý na inulin. Jde o typ rozpustné vlákniny, která má na starosti růst a udržování zdravých střevních bakterií v našem trávicím traktu. Kořen se suší na čaj nebo se následně i praží na lahodnou pampeliškovou kávu. Ale využít ho můžete například do domácí sušené polévkové kořenící směsi. V neposlední řadě je pak pampeliška bohatá i na antioxidanty. Především se pyšní vysokým obsahem beta-karotenu, který může chránit buňky před oxidačním stresem. A nechybí ani polyfenoly, které naše tělo brání před vznikem chronických onemocnění.
Pampeliška likviduje záněty a snižuje krevní cukr i cholesterol
Obyčejná pampeliška z louky toho zmůže hodně. Například je skvělým pomocníkem proti vzniku zánětů, prokazatelně má totiž protizánětlivé působení na organismus. Inulin a kyselina chlorogenová jsou zase dvě bioaktivní sloučeniny, které si poradí s vysokou hladinou cukru v krvi. A některé složky pampelišky mohou rovněž pomáhat snížit hladinu cholesterolu i triglyceridů. Což jsou klíčové rizikové faktory pro vznik srdečního onemocnění. Zde se uplatňují především kořeny a listy.
Pampeliška pro jarní detox, očistu jater i hubnutí
Ne nadarmo se pampeliška objevuje na loukách právě v tomto období. Je totiž naprosto jedinečnou rostlinou, která nám nejen dodá všechno, co naše tělo zesláblé po zimě potřebuje, ale rovněž náš organismus dokonale očistí. A každá očista začíná u jater. Tedy právě na ně je pampeliška soustředí. Chrání je i před případným poškozením. Zároveň s tím, jak pampeliška čistí tělo, starají se některé její sloučeniny o vyloučení všeho přebytečného. Některé zdroje dokonce uvádí, že může pomáhat spalovat tuky, i když jednoznačné důkazy pro toto tvrzení zatím nejsou. Někteří vědci však naznačují, že pampeliška je schopna urychlit metabolismus sacharidů a snížit vstřebávání tuků, což ve výsledku může vést ke ztrátě hmotnosti.
Pampeliška a její další zajímavé účinky na zdraví
O jarní pampelišce se hovoří výhradně v superlativech. Údajně může mít i protirakovinné působení. Účinkuje na zácpu a podporuje zdravé trávení. Posiluje imunitní systém a urychluje případný boj s infekcí. A v neposlední řadě je skvělá i pro péči o pleť. Pomáhá chránit kůži před nežádoucími účinky slunečního záření, chrání před stárnutím pleti a léčí akné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku