Slavnostní novoroční menu. Zkuste to letos na Nový rok trošku jinak, netradičně
Aby novoroční menu nebyla jen nuda. Originální recepty ze svého receptáře pro vás přichystala Miriam Kotorová. Ráda oprašuje staré rodinné recepty a ráda také vymýšlí sama své originální dobroty, které však nejsou časově náročné. Přichystejte své rodině letos vskutku originální novoroční menu.
Novoroční menu sestavila Miriam Kotorová. Není sice profesionální kuchařka, avšak vaření je pro ni koníčkem i zábavou. Ráda čerpá z pokladnice našich předků a mnoho receptů i sama vymýšlí, ráda experimentuje. „Nejen život na vesnici, ale též zkušenosti posledních měsíců mě naučily, že nemusím kvůli každé ingredienci startovat auto a jet do obchodu. Prostě jsem se naučila vařit ze zásob a dost improvizovat. I toto menu je připravené z běžných surovin a navíc jsem v něm elegantně využila bílky zbylé po vánočkách a vaječném koňaku.“
Předkrm na novoroční menu: Lehký salát z čočky Beluga
Nejčastější novoroční zvyky a pověry v Česku
Jaké novoroční předsevzetí byste si měli dát podle znamení zvěrokruhu?
Novoroční polévka 3x jinak. Zahřeje a zachutná nejen prvního ledna!
Přísady:
- 150 g čočky Beluga
- 10 černých oliv
- 1 hrst směsi listových salátů
- 1 rajče
- 1 červená paprika tenkostěnná
- 1 jarní cibulka
- 1 vejce
- kousek pórku
- hrst pistácií
- sůl
Remuláda:
- 50 g majonéza
- 50 g zakysaná smetana
- česnekový olej
- citrónová šťáva
- cukr
- sůl
Příprava:
Čočku na novoroční menu propláchneme, zalijeme vodou a uvaříme doměkka, cca 35 minut. Vejce uvaříme natvrdo, od doby varu 8 minut. Mezitím si omyjeme zeleninu. Rajče rozpůlíme a vydlabeme semínka. Nakrájíme na kousky. Papriku rozpůlíme a nakrájíme na proužky. Celou jarní cibulku a vypeckované olivy nakrájíme na kolečka. Pórek na kousky. Vejce oloupeme a nakrájíme na kostičky. Pistácie posekáme. Majonézu smícháme se zakysankou a česnekovým olejem a ochutíme solí, cukrem a citrónovou šťávou. Uvařenou čočku slijeme, propláchneme studenou vodou a nasypeme do misky, přidáme pokrájenou zeleninu, olivy a salát. Osolíme, promícháme a rozdělíme na talíře. Navrch rozdělíme remuládu, ozdobíme vejcem a pistáciemi. Pokapeme ještě česnekovým olejem.
Polévka na novoroční menu: Polévka z červené řepy s kozím sýrem
Přísady:
- 1 větší červená řepa
- 1 brambora
- 1 menší cibule
- 1 l zeleninového vývaru nebo 2 bio zeleninové bujóny
- 30 ml šlehačky
- olej na orestování cibule
Na dozdobení:
- 100 g čerstvý kozí sýr
- olivový olej
Příprava:
Cibuli posekáme nadrobno, bramboru a řepu na kousky. V kastrolu rozehřejeme trochu oleje a cibuli na něm zpěníme. Pak přisypeme zeleninu a zalijeme osoleným vývarem nebo horkou vodou a rozdrobeným bujónem. Povaříme 25 minut a rozmixujeme. Nakonec zjemníme šlehačkou. Na talířích přidáme rozdrobený sýr a zakápneme olivovým olejem. Novoroční menu můžete servírovat!
Hlavní jídlo na novoroční menu: Čočka s celerovými škvarečky
Přísady:
- 250 g čočka
- 40 g máslo
- 25 g hladká mouka
- 1 cibule
- tymián
- sůl
- jablečný ocet
- mořská řasa Kombu
Škvarečky:
- 400 g celer
- 30 g olivový olej
- sójová omáčka
A ještě:
- 4 vejce
- olej
- sůl
Příprava:
Čočku přebereme a propláchneme vodou. Zalijeme chladnou vodou cca 2 cm nad čočku a vhodíme k ní kousek mořské řasy (velikosti známky na dopisy). Necháme stát aspoň 2 hodiny. Poté zvolna uvaříme doměkka, přibližně půl hodiny. Z uvařené čočky řasu odstraníme. V mezičase si oloupeme celer, nakrájíme na plátky silné asi půl centimetru a ty pak rozkrájíme na kostičky. V pánvi rozehřejeme při střední teplotě olivový olej a kostičky celeru na něm osmahneme dozlatova. Když zezlátnou, zakápneme sojovkou. Připravíme jíšku. V kastrolku rozpustíme máslo. Malou cibuli nakrájíme na drobné kostičky a přidáme k rozpuštěnému máslu. Restujeme, až cibule zmenší objem. Pak zaprášíme hladkou moukou. Osolíme a smažíme, dokud nezačne jíška mírně zlátnout. Do hotové, trochu zchladlé, jíšky slijeme vodu z čočky a důkladně promísíme. Přibližně 5 minut povaříme do zhoustnutí (pokud je tekutiny v čočce málo, přidáme vodu z kohoutku). Poté promícháme s čočkou, okyselíme a dosolíme dle chuti. Ještě dvě minutky povaříme. Nakonec rozehřejeme nepřilnavou pánev a na ní usmažíme volská oka. Mírně osolíme a novoroční menu podáváme.
Dezert na novoroční menu: Maková roláda z bílků
Přísady na korpus:
- 250 g bílek
- 150 g cukru krupice
- 70 g mletého máku
- 55 g hladké mouky
- špetka soli
Náplň:
- 200 ml šlehačka 33%
- 200 g mascarpone
- 30 g moučkového cukru
- citrónová šťáva dle chuti
- švestková povidla
- hořká čokoláda
Příprava:
Bílky nalijeme do větší nádoby (ideálně kuchyňského robotu), přidáme špetku soli a zpěníme šlehačem. Za pomalého přisypávání cukru vyšleháme do sametově hladkého sněhu. Nesmíme přešlehat, aby bílky nebyly suché. Správná konzistence je ta, kdy jsou bílky těsně před ztuhnutím. Po vytažení metliček se špičky bílku zvolna nakloní ke straně. Poté už jen stěrkou zapracujeme střídavě přidávaný mletý mák a hladkou mouku. Opravdu jen převracením těsta, abychom bílky neutloukly. Pečící papír potřeme lehounce olejem a těsto na něj rozprostřeme do tvaru obdélníku o výšce cca 1 cm. Troubu rozpálíme na 230 st. C a plech s těstem do ní vložíme. Pečeme dorůžova cca 5-6 minut. Pak vytáhneme z trouby. Čistý plát pečícího papíru posypeme moučkovým cukrem a těsto na něj opatrně převrátíme (papír použitý při pečení zůstane navrch). Velmi opatrně stáhneme použitý papír. Těsto s čistým papírem stočíme do rolády (papír zůstane zabalený v těstě), zakryjeme utěrkou a necháme pár minutek stát. Mascarpone vyklopíme do vyšší nádoby, zalijeme šlehačkou, zasypeme cukrem a při středních otáčkách vyšleháme do tužšího sněhu. Dle chuti doladíme citrónovou šťávou.
Šleháme nezbytně nutnou dobu a ne na plné obrátky, aby se nám krém nesrazil, ale zůstal vláčný. Roládu rozvineme, potřeme švestkovými povidly, polovinou krému a zavineme. Zabalíme opět do pečícího papíru a necháme v lednici aspoň hodinku odpočinout. Do lednice dáme i nádobu s krémem. Zchladlou roládu potřeme zbytkem krému, posypeme nastrouhanou čokoládou a navrch můžeme ještě ozdobit pomocí zdobícího sáčku trochou povidel a přes ně posypat nemletý mák.
Autor článku: Miriam Kotorová, Monika Poledníková
Foto: Miriam Kotorová
Diskuse k článku