Znáte chlebovník? Ovoce, které je dokonalou náhražkou masa
Chlebovník neboli jackfruit je poměrně zvláštní druh ovoce. Chutná tak trošku jako chleba, je však i jemný, šťavnatý a sladký. Má však strukturu kuřecího masa. Jeho široké využití v kuchyni ocení především vegetariáni a vegani. Ale rozhodně i všichni ostatní, jelikož je chlebovník doslova nabitý živinami.
Chuť chlebovníku je poměrně zajímavá. Najdete v něm trošku z jablka, ananasu, manga či banánu. Chlebovník se pěstuje v tropických oblastech, kde běžně roste. Patří do stejné rodiny morušovníkovitých, ve které jsou i moruše nebo fíky.
Chebovník je gigantické ovoce
Chlebovník je považovaný za základní potravinu obyvatel Jamajky a mnoha dalších tropických oblastí. Je to gigantické ovoce, které může mít hmotnost až 35 kilogramů. I když nejčastěji se váha plodů pohybuje kolem deseti kilo. Obří je i strom, na kterém plody rostou. Chlebovník může mít až 30 metrů a jde o stálezelený a hustě olistěný strom. Květy i plody rostou přímo na kmeni.
České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Papája je božské zdravé ovoce. Věděli jste však, že její semena je možné využít jako náhražku pepře?
Výživové hodnoty chlebovníku
Chlebovník v sobě ukrývá obrovské množství vlákniny i vitamínu C. Nechybí ani vitamín B6 či celá řada minerálů. Má vcelku dost bílkovin a rozhodně i ty správné tuky. Vědci chlebovník stále zkoumají pro jeho léčivé účinky. Údajně může mít kladný vliv na rakovinu, srdeční choroby i záněty. Dokonce z něj lze vyrobit i účinný repelent proti hmyzu, který je účinnější než klasické chemické repelenty.
Chlebovník na talíři
Chlebovník je možné konzumovat jak syrový, tak i vařený. Ostatně právě vařením se značně prodlouží životnost ovoce. U nás jej jen na málo místech seženete čerstvý, avšak kompotovaný je dostupný v mnoha obchodech. Dužina chlebovníku se využívá jak do sladkých, tak i slaných jídel. Všeobecně se dá říci, že nezralé ovoce chutná lépe ve slaných receptech, sladkost zralého ovoce zase lahodí spíše s dezerty.
Z chlebovníku se navíc vyrábí i mouka, ze které je možné péct zdravé pečivo. A jedlá jsou dokonce i semena, pečou se podobně jako naše jedlé kaštany. Dokonce mají i velice podobnou chuť. Díky "masové" struktuře chlebovníku je toto ovoce oblíbené především u jedinců, kteří se stravují bezmasou stravou. Je jeho dokonalou náhražkou.
Chebovník a jeho výhody pro zdraví
Chlebovník neboli také jackfruit je bohatý na aminokyseliny, které tělu pomáhají ukládat živiny. Ovoce má zvlášť vysoký obsah leucinu, isoleucinu, fenylalaninu a valinu, což z něj činí kvalitní zdroj eseneciálních aminokyselin. Chlebovník je rovněž nabitý antioxidanty, které zabraňují případnému poškození volnými radikály. Tím je možné zabránit vzniku nemocí souvisejících s věkem, ale i civilizačních onemocnění, jako je rakovina, srdeční onemocnění či mrtvice. Co se zdraví srdce týče, ukrývá v sobě chlebovník i fytochemikálie, které chrání srdce před aterosklerózou a dalšími srdečními nemocemi. Ostatně patří i mezi potraviny, které snižují hladinu vysokého cholesterolu.
Chlebovník pro silnou imunitu i diabetiky
Dužina z chlebovníku si poradí i s posílením imunitního systému. Podle výzkumu z roku 2014 je schopen pomoci zvládat i revmatické a svalové bolesti, což mají na svědomí fenolické sloučeniny. A aby toho nebylo málo, má chlebovník i antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Díky tomu, že má chlebovník nízký glykemický index, je vhodnou potravinou nejen při hubnutí, ale rovněž jde o potravinu vhodnou pro diabetiky. Chlebovník navíc nemá žádné nežádoucí účinky. Naopak, dosavadní výzkumy ukazují, že je chlebovník pro naše zdraví velice prospěšný a rozhodně stojí za to přidat jej do jídelníčku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku