Žaneta Kremsa (foto: Petra Klačková Photography)

Rozhovor: „Na klienta se dívám jako na komplexního člověka“, říká specialistka na funkční výživu Žaneta Kremsa

Žaneta Kremsa je expertka na výživu a nyní je o ní čím dál tím víc slyšet. Chcete-li se s ní setkat osobně, pak navštivte Institut funkční medicíny a výživy, jehož je součástí. Píše, vydává knihy a radí lidem, jak zlepšit své zdraví.

Na svých webových stránkách máš napsáno, že jsi specialistka na funkční výživu. Co si pod tímto pojmem máme představit?

„Specializuji se na výživu, která vyzdvihuje důležitost kvality a pestrosti potravin, přičemž řeším klinickou nerovnováhu daného člověka. Funkční výživa je jedním z pilířů funkční medicíny, která se zaměřuje na chronická onemocnění, na příčiny jejich vzniku. Na klienta se dívá jako na komplexního člověka, neizoluje ho do jednotlivých seznamů příznaků. Vše se vším souvisí.“

Všimla jsem si, že se zaměřuješ hodně na GAPS stravu, co to je?

„GAPS je terapeutický protokol, který se používá při chronických onemocněních založených na oslabeném trávicím systému. Je zde kladen velký důraz na optimalizaci střevního mikrobiomu, který má vliv nejen na naše trávení, ale i na imunitní systém. Proto jsou typickými GAPS pacienty lidé s různými poruchami trávení, ale i oslabeným imunitním systémem. Dalším typickým GAPS syndromem jsou různé psychické poruchy. Ve střevech jsou totiž produkovány neurotransmitery, které se prostřednictvím bloudivého nervu přenášejí do mozku. Proto se tento protokol často využívá u dětí s ADD, ADHD, dyslexií, dyspraxií nebo autismem.

Čtěte také:

Rozhovor: “Dalekozrakost dnes už není problém. Laser ji odstraní za dvacet vteřin,” říká oční lékařka a primářka kliniky MUDr. Lucie Valešová

Rozhovor: „Hubnutí do plavek je nesmysl, formování postavy zabere klidně dva nebo tři roky“, je přesvědčena fitness instruktorka Tereza Šulcová

Rozhovor: „Ve školách podle mě nedochází k socializaci, ale k indoktrinaci a naprosto nepřirozenému oklešťování práv dětí,“ je přesvědčena propagátorka svobody ve vzdělávání Zdeňka Šíp Staňková

GAPS protokol spočívá v nízkosacharidové stravě. Klade se důraz na fermentované potraviny, hojivé vývary a šetrnou detoxikaci. Je to dočasný styl stravování a není úplně jednoduchý. Je potřeba si o něm hodně načíst a ideálně spolupracovat s průvodcem. Nicméně je-li GAPS protokol správně uchopen, pak může mít krásné výsledky.“

Existuje nějaký stravovací styl vhodný opravdu pro každého?

„Ten bohužel neexistuje, každý z nás má jiné biologické potřeby, které se navíc v průběhu života mění. Existuje ale základní stravovací pravidlo společné pro všechny – měli bychom jíst pestře a v rámci svých možností i co nejkvalitněji. Potraviny by měly být minimálně zpracované a měli bychom respektovat lokální produkci a roční období. Jídlem bychom se neměli stresovat, a naopak si ho užívat – jedině tak je možné využít plného potenciálu metabolismu trávení potravy.

Existuje také jednoduchá a funkční pomůcka zdravé výživy nazvaná „zdravý talíř“, která specifikuje základní rozvržení jednotlivých potravin. Talíř je rozdělen na čtvrtiny, přičemž jednu větší čtvrtinu zabírá zelenina a jednu menší ovoce. Třetí čtvrtinou jsou pak polysacharidy a poslední čtvrtinou bílkoviny. Uprostřed jsou zdravé oleje a tuky. Budete-li se řídit touto pomůckou, není potřeba potraviny vážit nebo jiným způsobem vyhodnocovat.“

Co a jak bychom měli ideálně jíst, chceme-li být zdraví?

„Strava by měla obsahovat všechny základní makroživiny – tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Také by měla být bohatá na minerály a vitamíny. V tom nám může pomoci tzv. „duhová dieta“, která se zaměřuje na pestrost stravy. Jednotlivé barvy duhy pokrývají celou škálu vitamínů a minerálů (včetně fytolátek, které plní v lidském organismu určitou funkci). Zelené potraviny pomáhají tělu podporovat detoxikační mechanismy a imunitní systém; červené mají výrazné antioxidační účinky a podporují buněčnou regeneraci; žluté podporují zdraví kůže a očí; fialové mají protizánětlivé účinky a chrání naše buňky před volnými radikály a bílé potraviny mají antibakteriální, protivirové a protirakovinné účinky. To je jen velmi zjednodušený výčet, jednotlivých pozitiv je samozřejmě mnohem více.“

Pokud se už objeví nějaké zdravotní obtíže, říká se, že úprava stravovacích zvyklostí je nutností. Jenže jak máme stravu tedy správně upravit?

„To záleží na typu zdravotních obtíží. Určitě je vhodné na nějakou dobu organismu ulehčit a nezatěžovat ho potravinami, které by mohly iritovat trávicí nebo imunitní systém. Naopak je dobré podpořit organismus potravinami, které ho vyživují – a podporují tak regeneraci. Mezi nejčastější „dráždiče“ patří lepek, mléko a cukr. Velice hojivý je například vývar. Ale nedá se paušalizovat. Co může být pro jednoho lékem, může být pro druhého jedem. Proto je vhodné spolupracovat se specialistou na funkční výživu, který na základě důkladné anamnézy dokáže určit, které potraviny jsou pro pacienta vhodné (a které nikoliv).“

Jaro je v plném proudu, mnoho z nás ještě zmáhá jarní únava. Co bychom měli ideálně zařadit do jídelníčku, abychom se cítili fit?

„V jarním obdobím bychom si měli vybírat potraviny, které pomáhají načerpat sílu a doplňují duševní energii. K tomu je vhodná listová a neškrobová zelenina, která hydratuje naše buňky a poskytne nám výživu, které tělo v tomto období potřebuje. Snažte se skládat svůj talíř tak, aby zelenina pokrývala tři čtvrtiny talíře. Inspirujte se tím, co je aktuálně v sezóně, nyní jsou to ředkvičky, chřest, artyčoky, kedlubny, saláty. Brzy se můžeme těšit na brokolici, květák, kapustu, mrkev, rajčata, řepu atd… Sezónní potraviny jsou nabité živinami a plné energie.

Žaneta s dcerou Miou (foto: Petra Klačková Photography)

Nezapomeňte na bylinky všeho druhu, skvělé jsou i jedlé květy a různé klíčky. Celkově je na jaře vhodnější lehčí strava, zeleninu byste měli upravovat spíše lehce na páře, případně minutu povařit ve vroucí vodě. Maso je lepší omezit a preferovat drůbež, králíky a ryby. Vhodné jsou i luštěninové vývary z kořenové zeleniny a bylin, nebo kostní vývary, které jsou bohaté na minerály. Opomenout bychom ale určitě neměli i dostatečný pohyb, ideálně venku na čerstvém vzduchu.“

Žaneto, vydala jsi nějaké knihy a pořádáš i semináře. Na co se můžeme v nejbližší době těšit. Případně, kde Tě můžeme vidět?

„Vidět mě můžete na mém instagramovém profilu, kam píšu tipy, jak o sebe pečovat, co zrovna chystám, a i něco málo z mého osobního života. Potkat se můžeme také na klinice Institutu funkční medicíny a výživy, pod kterým pořádáme různé akce a semináře. Aktuálně máme vypsané pouze online semináře, ale již připravujeme plán na letní sezónu, kdy bude příležitost se vidět i osobně.“

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 09. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 10. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 11. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkost ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Oprava a restaurování starého nábytku: Jak oživit rodinné kousky?

Máte doma nějaký starý nábytek, který se na první pohled hodí na skládku? Než jej definitivně vyhodíte, zkuste mu dát ještě šanci. Oprava nábytku a laické domácí restaurování nemusí být tak náročné, jak se na p...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.