Rozhovor: „Zázračné přípravky neexistují. Zdravé klouby potřebují péči a také správnou výživu, je přesvědčen ortoped MUDr. Róbert Pituch
MUDr. Róbert Pituch hýří neustále dobrou náladou a v Benešově, kde působí v Nemocnici Rudolfa a Stefanie, patří mezi nejlepší lékaře. Specializuje se především na náhrady velkých kloubů a také artroskopické rekonstrukční výkony. Atestaci v oboru Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze získal v roce 2015.
Ortopedii proslavil kdysi velmi populární seriál Nemocnice na kraji města. Říká se však, že právě ortopedie je jeden z nejnáročnějších oborů, je to pravda?
„Z pohledu fyzické náročnosti je ortopedie jedním z náročnějších odvětví, obecně ji však nelze nadřazovat nad ostatní obory. Medicína obecně je psychicky náročným zaměstnáním. Práce s lidmi může být vyčerpávající.“
S čím za vámi lidé chodí nejčastěji?
„Nejčastěji jsou to bolesti izolovaného kloubu (koleno, rameno), ale nebývají výjimkou ani bolestivosti všeho v určitém životním období, zhoršení celkové fyzické zdatnosti.“
Chcete vyzrát na bolest zad? Pomůže vám pohyb i baňkování!
Jak lépe podpořit naše klouby? Ajurvéda doporučuje pravidelnou detoxikaci organismu
Co se týče bolestí kloubů při opotřebení, doporučují se hodně často doplňky stravy. Některé jsou až zázračné. Je to pravda? Případně jaké druhy doplňků byste doporučil vyzkoušet?
„Zázračné přípravky neexistují. Často by si lidé přáli cestování v čase a omlazení stavu kloubu, což v reálu není možné. Je možné užíváním podpůrných přípravků upravit projevy degenerativních změn či pozátěžových změn kloubů. Je dobré používat špičkové kloubní přípravky, které obsahují kombinaci 2 typů kolagenu (přírodní kolagen NCI®a přírodní kolagen NCII®) a vitamínu C pro klouby, vazy, šlachy i kloubní chrupavky. Vždy se jedná jen o zmírnění projevů. Jednou z možností, jak podpořit klouby, představuje kolagen v nativní podobě, který stimuluje imunitní systém ve střevě a upravuje metabolismus vlastního kolagenu v těle.“
Co vlastně děláme špatně, pokud máme klouby brzy hodně opotřebené? Nebo hraje roli i genetika?
„Genetika je jedním z významných faktorů, v tomto případě se jedná o tvar kloubu, stabilitu vaziva apod. Mimo genetiku jsou důležitými faktory přetížení kloubu, ať už z důvodu nadměrné váhy či nepřiměřené sportovní aktivity.“
Jak bychom se měli o své klouby starat, aby nás nebolely?
„Správná výživa je základ a pomáhá celému organismu, nejen kloubům a svalům. Strava by měla být pestrá a měla by být v ideálním množství tak, aby pokrývala vaši energetickou spotřebu. Obecně je potřeba upravit váhu, nadváha představuje pro klouby nadměrnou zátěž. Dále je pro klouby přínosem sport, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů. Pokud je však sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. Pomoci může rovněž podpora výživy kloubů. Jinak platí, že je vhodné se vyvarovat extrémnímu zatížení v krajních polohách kloubu, udržovat kvalitu a stabilitu svalstva kolem kloubu se snahou zabezpečit maximální stabilitu kloubu při akurátním napnutí a posílení svalů kolem kloubů. Dále prevence excesivního zatížení kloubu v nerovném terénu, na hranici vlastní možnosti.“
Jak se díváte na některé, dnes tolik populární druhy sportů – běh, nordic walking, cyklistiku, volejbal... Jsou sporty, kterými můžeme svému tělu ublížit?
„Běh je toho času populární sportovní aktivitou, která z pohledu celostní medicíny má velmi příznivý efekt na zdraví jedince. I při tomto prospěšném způsobu sportovní aktivity ale může dojít k přetížení jednotlivých nosných kloubů muskuloskeletární soustavy, a je třeba brát proto ohled na adekvátní zatížení. Pokud mám například „špatné koleno“, které mě při běhu bolí a způsobuje kulhání a napadání, je vhodnější zvolit sportovní aktivitu, jež toto přetížení jednotlivého kloubu eliminuje. Může to být například jízda na kole. Každý sport, který člověka baví a nezpůsobuje mu bolestivost, je v pořádku. V případě bolestivosti při jakémkoliv sportu (a těsně po něm) je vhodné se zamyslet, zda daný sport provozovat. Pokud mám nestabilní koleno, není vhodné hrát fotbal.“
Mnoho lidí trápí také bolest zad. Což je dáno tím, že mnozí celé dny sedí v kanceláři u počítače. Nebo mají fyzicky náročnou práci, zvedají těžká břemena a podobně. Jaká je prevence těchto bolestí? Do práce jít musíme, ale jak předejít bolestem zad?
„Univerzální recept neexistuje. Při bolesti zad má podíl jak genetika, tak přetížení, které je jednou z nejčastějších potíží, se kterými se ortoped/neurolog setkává. Prevencí je primárně vyvarování se extrémnímu zatížení, dlouhodobé jednostranné poloze. Tady asi nejvíce pomůže prevence přetížení, která může být u fyzicky náročných povolání určena správnou technikou při zvedání těžkých břemen. U administrativních povolání je prevencí odstranění vadného stereotypu při sezení u počítače. Aktivní pravidelné cvičení pomůže zpevnění hlubokého svalstva.“
Na klouby existuje nespočet druhů doplňků stravy, ale na bolest zad jsem nic nezaznamenala. Snad jen vyjma léků proti bolestem a zahřívacím náplastem. Je něco, čím si můžeme sami doma pomoct?
„Když už k bolestem zad dojde, symptomatická terapie spočívá v užívání léků proti bolesti, eventuelně rehabilitační terapie. Ideální by bylo se preventivním cvičením a přípravou na konkrétní fyzické zatížení bolesti zad vyhnout. Samozřejmě i obratle jsou spojeny mezi sebou kloubními plochami, a proto je potřeba jako na klouby na ně pohlížet, tedy vyvarovat se přetížení, eventuelně poskytnout jim adekvátní výživu, aby jejich regenerační a degenerační schopnost byla v rovnováze.“
Co Vy sám děláte proto, aby vás tělo nebolelo a byl jste v kondici?
„Bohužel, jak to tak bývá, kovářova kobyla chodí bosa. I u sebe samotného vidím značné rezervy v preventivním chování. Operace jsou fyzicky náročné, ambulantní práce je psychicky náročná, volného času málo. Držet se všech doporučení, které mají racionální podklad, je samozřejmě složité, ale i nadále platí, že lepší je problémům předcházet, než je pak v době potíží řešit... Hýbejte se a cvičte dle vašich možností!“
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku