Svatba v květnu: Přináší opravdu neštěstí, nebo jde jen o pověru?
Květen je jeden z nejhezčích měsíců v roce. Po dlouhé zimě všechno kvete, dny se prodlužují, slunce se hlásí o slovo, dokonce slaví svátek všichni zamilovaní na prvního máje. Chtělo by se říct, že květen je ideálním měsícem pro svatbu a vyslovení onoho osudného slůvka „ano“. Slyšeli jste ale, že svatba v květnu přináší smůlu a pro uzavření sňatku byste si raději měli zvolit jiný měsíc? Pokud ne, v dnešním článku zjistíte, jak to se svatbou v květnu doopravdy je.
Už i Karel Hynek Mácha považoval květen za lásky čas. Jinak na tom ovšem byli naši předci. Pokud byste před několika desítkami let prohlásili, že se budete brát v květnu, pravděpodobně by vám to rodina rozmlouvala. Proč pro ně byla svatba v květnu něčím nepřípustným? Právě tomu jsme se podívali na kloub.
Svatba v květnu pověra: Následuje po oslavě lásky smrt?
Svatba v máji, do roka máry. Přesně takhle zní pověra, kterou jste už někdy možná slyšeli z úst svých babiček. Co konkrétně tato známá věta znamená? Pravděpodobně vznikla v 18., nebo 19. století, kdy byl sex před svatbou doopravdy pasé a pár se tedy mohl poprvé milovat až o svatební noci, což s sebou přinášelo vysokou pravděpodobnost toho, že žena otěhotní. Dítě počaté během květnové noci by se mělo narodit v únoru, tedy na přelomu zimy a jara. Tedy v době, kdy lidem po zimě nezbývaly velké zásoby jídla a mnozí tak hladověli. V důsledku toho byl organismus rodičky vyčerpaný, neměl tak dostatek živin a proto hrozilo, že během porodu zemře jak dítě, tak i matka.
Kromě dalšího hrozilo, že porod nestihne, v té době snad nejdůležitější osoba, porodní bába. Před několika desítkami let bývaly zimy o něco tužší než je tomu dnes a výjimkou nebyly ani pořádné závěje, které mohly porodní bábě cestu za rodičkou značně zkomplikovat.
Svatba v květnu a práce na poli
Kromě výše zmíněných komplikací spojených s porodem musíme přihlédnout také k období, ve kterém probíhal první trimestr těhotenství. Ženy, které otěhotní v květnu, prožívají začátek těhotenství v létě, tedy v době žní. Dnes nám to možná přijde úsměvné, ale tehdy pracovaly na poli i ženy, nehledě na to, zda byly těhotné, či nikoliv. Mnoho z nich tenkrát ani nevědělo, že jsou těhotné a nevyhýbaly se ani těžké a náročné práci. Právě proto docházelo velmi často k potratům a komplikacím, které mohly stát život také matku.
Kromě výše uvedené pověry se pojí se svatbou v květnu ještě dvě další pořekadla: „Májové sňatky jedno léto trvají“ a „Po svatbě v květnu odlétá láska stejně rychle, jako květy z třešní“. Tady asi nemusíme vysvětlovat, co tím řečník myslel. Dle našich předků nemělo manželství uzavřené v květnu dlouhého trvání. Přečtěte si také další svatební zvyky.
Svatba v květnu a její výhody
Svatba v květnu vám podle pověry štěstí nepřinese, ale pokud se na to podíváme z čistě praktického hlediska, pojí se se svatbou v květnu také několik výhod. Vzhledem k tomu, že podle dostupných údajů je květen měsícem, ve kterém zaznamenávají matriky nejmenší počet uzavřených sňatků, je mimo jiné snazší:
- zamluvit si to správné místo, na kterém by se měla svatba konat
- najít fotografa, jehož fotky vám budou připomínat váš den D
- domluvit se s cukrářkou, která peče ty nejlepší svatební koláčky v okolí
- zatančit si na živou hudbu jindy tolik žádané kapely
- nechat se ušít svatební šaty od švadleny, případně si je půjčit
V dnešní době není důvod k tomu, aby se svatba v květnu nemohla konat. I přesto to vypadá, že ačkoliv většina z nás tvrdí, že na pověry nevěří, tak právě tato nám v hlavě uvízla natolik, že podvědomě svatbu v květnu odmítáme. Jak jste na tom vy? Věříte tomu, že svatba v květnu vám přinese smůlu, nebo jste právy vy to osudné slůvko „ano“ v květnu řekli?
A co vy a svatba v květnu?
Diskuse k článku