Co pořídit, když čekáte miminko?
Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, jiné spíš zabírají místo. Odlišit to je někdy opravdu těžké. Co skutečně potřebujete, když čekáte první miminko? Jaká výbavička pro miminko je základní?
Výbava na miminko: První dny a co dál?
Standardní „nejmenší“ velikost je 56, ale tu má obvykle miminko pár dní (ano, pár dní) a hned skáče na 64 a výš. Nedonošená nebo malá miminka mají speciální velikosti. Není třeba kupovat velká množství oblečků, neboť minimálně první rok se velikost mění po 2–3 měsících. Důležité je se zaměřit na praktičnost (například u dvojčat vám z různých druků už půjde hlava kolem a zvolíte raději zip). Co tedy potřebujete?
- Oblečení – kojenecké body, bavlněné dupačky, svetřík, mikinka, bavlněná čepička, případně ponožky nebo rukavičky (některé děti se škrábou)
- Venkovní oblečení dle období (např. na zimu stačí jedna celopropínací kombinéza, do které dítě jednoduše zapnete v tom, v čem je)
- Místo na spaní – postýlka s kvalitní matrací, pozor, miminko nespí na polštářku a může jej i ohrozit
- Přebalovací místo (pult), kde uskladníte i vše potřebné k tomuto úkonu, vč. náhradního oblečení
- Autosedačka (třeba s připevněním na kočár)
Výbava na miminko: Domů i na cesty
Cestování s dítětem = odchod na nákup, se smetím nebo venčení psa připomíná výsadek na Mars. Potřebujete najednou opravdu hodně věcí. Pokud míříte do parku, může dokonce nastat situace, kdy je třeba přebalit nebo nakrmit. Pořiďte tedy cestovní tašku na kočárek (doporučuje se stejné značky, aby dobře seděla), kam dáte náhradní oblečení, svačinku dle věku, přebalovací podložku a dostatek náhradních plen nebo „vlhčené ubrousky“. Hodí se také malá termoska, kde uchováte teplou vodu na případné příkrmy.
Výbava na miminko: Samostatné téma – pleny
Pleny jsou velkým tématem. Mezi hlavní rozhodnutí patří, zda jednorázové anebo prací plenkové kalhbotky. Každé má svá pro a proti. I když zvolíte látkovou verzi (obvykle jsou to plenkové kalhotky, do kterých dáváte různé vrstvy), doporučuje se mít pár balíků jednorázových plen (například návštěva lékaře, pobyt, kde nemůžete vyprat…). V každém případě by jednorázové pleny měly být bez jakékoli parfemace! Látkové pleny je třeba vyzkoušet, neboť ne vždy miminku sedí určitý střih. Malé miminko potřebuje obvykle 8–10 jednorázových plen denně.
Výbava na miminko: Kočár nebo šátek?
Dalším z témat je, zda pořizovat kočárek či nikoli. Existují domácnosti, které se rozhodli jít jinou cestou a vsadili na šátek anebo různá nosítka. Opět je to věc osobních preferencí, ale také upřímného zamyšlení, zda „to dáte“. Dítěti je minimálně první rok blízkost matky velmi líbivá a snaží se dosáhnout toho, aby jednoduše bylo pořád s ní. Nosítko i šátek v tomto mohou pomoci. U výběru kočárku je třeba zvážit typ koleček, velikost korby, hmotnost, snadnost manipulace (sundání korby, složení kočáru), ale také místo, kam ho umístíte.
Výbava na miminko: Hygiena a lékárnička
Vždy používejte zejména čistou vodu. Čím menší miminko, tím méně chemie. Na trhu existuje řada skvělých přírodních přípravků. Mějte něco na promazání dítěte, ale i na ošetření zadečku při přebalování. Hodí se osušky s kapuckou, vatové tyčinky, nůžtičky na nehty (dětské provedení). Nezapomeňte ani na sebe – potřebovat budete tamponky do podprsenky, kojící noční košile a kojící podprsenky. Také vybavte/upravte lékárničku, která by měla obsahovat teploměr (klasický nebo do ucha), nosní odsávačku, léky na horečku a borová voda na oči.
Výbava na miminko: Hračky držte na minimu
Malé dítě objevuje svět spíše ochutnáváním a je mu jedno čeho. Hračky držte na minimu, protože se stejně po bytě bude válet větší množství, než jste plánovali. Nechte dítěti (klidně až od půl roku věku) pár hraček v zorném poli a můžete je i měnit. Nepřehlťte ho podněty. Pozor na plyšáky. Mohou být pro dítě nebezpečné. Obvykle nejsou uzpůsobeny miminkovskému zkoumání, a tak může potomek něco vdechnout nebo spolknout. Hrozí i riziko že jej hračka zavalí.
Výbava na miminko: Využijte natěšené babičky a přátele
Samostatnou kapitolou jsou rodinní příslušníci blízkého i vzdáleného typu a dětní i bezdětní přátelé. Obzvlášť při prvním miminku se každý chce blýsknout darem, který vás potěšíf. Jenže právě tyto dary nejsou až tak praktické. Zahoďte stydlivost a sepište seznam. Vyhnete se tak patnáctému balíčku bodýček, mýdel do koupele anebo nějakých vychytávek marketingového zaměření. Dárek od rodiny může být ryze praktický a pokud se rodina spojí, mohou přispět na něco příjemného.
- Látkových klasických plen není nikdy dost (odříhávání, utírání, podkládání…) a skvělé vědět, že využití budou mít i v době, kdy vaše děti budou mít už svoje děti.
- Ručníků není nikdy dost, stejně jako dek.
- Kojící polštář se sundavacím povlakem.
- Cestovní postýlka (lze řešit pro návštěvy nebo dovolené)
- Polohovací válečky, lehátka nebo různé košíky
Výbava na miminko: Luxus, který se někdy hodí
Mezi nadstandardy patří videochůvička, monitor dechu anebo třeba kočárkové rukavice, které se připevňují na madla. Výhodou je třeba i spací pytel (ne každé dítě jej snese), mantinel na postýlku nebo nebesa. Většinu těchto věcí nepotřebujete, ale ničemu neuškodí.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku