Intuitivní stravování: Nechte své dítě jíst podle jeho pocitů a nálady. Naučí se tak dokonale respektovat své tělo
Intuitivní stravování nepatří mezi moderní stravovací trendy, i když by se to na první pohled mohlo zdát. Intuitivní stravování je totiž výhradně o naslouchání svému tělu. Naučit se to může každý, avšak u dětí má intuitivní stravování tu výhodu, že jakmile si jej jednou zafixují, nebudou mít v životě problémy ani s jedením, ani s nadváhou.
Ostatně většinu věcí, které malé dítě dělá, provádí zcela intuitivně. To my jej pak “vyvádíme z míry” a říkáme mu, co se má a co nikoliv. Jak by to mělo dělat a co je podle nás správné. Jenže tím jej často svádíme na špatnou cestu, aniž bychom si to uvědomovali. A intuitivní stravování je to samé. Nutíme dítěti “první lžičku” v době, kdy na ni není připravené. Nutíme mu večerní kaši, aby pak v noci déle spalo. Nutíme mu maso, i když by si dalo raději zeleninu… To vše pochopitelně se záměrem, že pro potomka děláme to nejlepší. My přeci víme, co je nejlepší. Nebo ne?
Intuitivní stravování u dětí
Většina zdravých dětí má přirozené schopnosti k intuitivnímu stravování. To znamená, že jí, když má hlad a přestane jíst, jakmile se nasytí. A sahá po potravinách, které jeho tělo vyžaduje. Dokud se tedy v tomto řetězci neudělá nějaká chyba. Děti, které si schopnost intuitivního stravování udrží, mohou mít obrovský užitek z toho, že si vypěstují zdravý vztah k jídlu. Rovněž jedí zdravější stravu a v dospělosti si snáze udržují optimální váhu. Bohužel však mnoho dětí časem ztrácí kontakt s těmito přirozenými signály těla a začnou jíst tak, jak jsme je naučili. Nebo se začnou jíst v reakci na situace, emoce či fyzické podněty. Není nic horšího než naučený rytmus stravování a zajetá “pravda”, že jíst se musí minimálně třikrát denně. Ráno jsme naučení snídat, v poledne obědvat a večer povečeřet. Ale co když takové stravování našemu organismu vůbec neprospívá?
Syndrom šťastného dítěte: Za smíchem a úsměvy se skrývá vážné postižení
Stravování podle ajurvédy - zhubněte přebytečná kila a získejte sebevědomí přírodní cestou
Připravte zdravé svačiny, které vaše dítě nikdy nepřinese zpět domů. Jak tedy na svačiny do školy?
Intuitivní stravování: Základní principy
Zjednodušeně řečeno, je intuitivní stravování způsob jedení, který podporuje pozitivní vztah k jídlu i tělu. Nejde o žádný módní výstřelek, intuitivní stravování je založené na vědeckých důkazech a je tedy možno sdělit, že skutečně funguje. Je také nutné si uvědomit, že nejde o žádnou dietu, ale o přirozený styl stravování. Intuitivní stravování učí nejen děti, ale i dospělé, poslouchat a následovat signály fyzického hladu a sytosti. Narozdíl od fyzických (odbíjí dvanáctá = je čas na oběd) nebo emocionálních (jsem smutná = dám si čokoládu) spouštěčů při určování kdy, co a kolik jíst. Ostatně právě děti se rodí s přirozenou schopností intuitivního stravování, což lze poměrně snadno vysledovat na procesu kojení. O mléko si řekne jen ve chvíli, když má hlad. A přestane pít, když je syté. S přibývajícím věkem jsou však děti vystaveny stále většímu množství vnějších stravovacích vlivů.
Postupně pak můžeme sledovat jak dítě jí u televize chipsy, proto to tak dělají ostatní. Jí z nudy nebo jednoduše jen proto, že je jídlo poblíž něj přítomno. Anebo jí proto, že mu byly do hlavy vštípena nesmyslná pravidla o tom co a kdy by mělo jíst. Intuitivní stravování prokazatelně snižuje pravděpodobnost emocionálního jedení, bezduchého jedení, přejídání nebo neuspořádaného stravování.
Intuitivní stravování v praxi
Děti a dospělí, kteří intuitivní stravování praktikují, nemají problém s nadváhou. Nemívají zažívací obtíže a jedí mnohem zdravěji než lidé kolem nich, kteří intuitivní stravování do svého života nezačlenili. Co tedy můžete vy jako rodič udělat proto, abyste intuitivní stravování u svých dětí podpořili?
Nehlídejte množství jídla: Nechte svého potomka, ať se nají, jak potřebuje. Na množství jídla nehleďte. A v žádném případě své dítě do jídla nenuťte, pokud o něj nemá zájem.
Jezte v klidu: Dítěti servírujte pestrou stravu, aby si mohlo vybrat, co je pro něj nejlepší. A rozhodně jezte u stolu. V klidu a bez okolních rušivých elementů jako jsou hračky nebo puštěná televize.
Čas jídla: Zapomeňte na tradiční hodiny, kdy jsme zvyklí se stravovat. Dítěti nabízejte jídlo zejména v dobu, kdy je samo zvyklé po něčem sáhnout. Že bude oběd až ve 4 hodiny odpoledne? Jestli to vyhovuje strávníkovi, pak je to naprosto v pořádku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku