Neustálý hlad může být jen následek špatného stravování

Máte neustálý hlad? 6 důvodů, proč tomu tak je

Hlad je přirozeným znakem toho, že naše tělo potřebuje pro své fungování nějaké palivo. Jenže pokud se hlad objeví a nám se zrovna v tu chvíli nehodí odcházet od rozdělané práce a sníst něco smysluplného, dáme do žaludku prakticky cokoliv, co najdeme po ruce. Sušenku, hranolky, krekry… Potraviny, které sice na chvíli hlad zaženou, ale mají nulovou výživovou hodnotu. A postupně se takto dostáváme do začarovaného kruhu.

Když máme hlad, začne nám kručet v břiše, žaludek je prázdný a přestáváme se soustředit. Později se můžeme cítit i podrážděně a nejsme schopni třeba pak už ani pracovat. Hlad je velice individuální záležitost. Zatímco někdo vydrží bez jídla půl dne, jiný si potřebuje dát alespoň malé sousto každou hodinu do úst. Co když ale máme prakticky neustálý hlad?

Neustálý hlad? Chybí vám bílkoviny!

Konzumace dostatečného množství bílkovin je nutná k tomu, abychom udrželi zdravou chuť k jídlu. A také proto, abychom se zbytečně nepřejídali. Bílkoviny mají totiž schopnost hlad snižovat. Tudíž, pokud jich ve svém jídelníčku budete mít dostatek, spotřebujeme během dne méně kalorií. Bílkoviny fungují vlastně tak, že zvyšují produkci hormonů, které signalizují plnost. A zároveň bílkoviny také snižují hladiny hormonů, které stimulují hlad. Dostatek bílkovin v jídelníčku nám tak může pomoci vyhýbat se takzvanému “vlčímu hladu”.

Čtěte také:

Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel

Co říká správná výživa pro fitness? Zařaďte do jídelníčku superpotraviny a po sportu nehladovte

Jak správně krmit psa, aby nehladověl nebo naopak neměl nadváhu?

Neustálý hlad? Málo spánku!

Jestliže máte přes den pořád hlad, je vcelku dost dobře možné, že zkrátka jen málo spíte. Jste po ránu unavení a cítíte se nedotažení? Pak je potřeba, abyste vyladili svůj spánkový režim. Bez toho to nepůjde. Spánek je totiž nezbytný pro správné fungování našeho mozku a také imunitního systému. Jeho nedostatek může být spojován s vyšším rizikem mnohých chronických onemocnění. A také může být spojován s ataky hladu během dne. Pokud máme totiž spánku nedostatek, stoupá hladina hormonu ghrelinu, což je hormon stimulující chuť k jídlu. Čím vyšší hladiny ghrelinu, tím jsme hladovější. A roli zde hraje i další hormon: leptin. To je zase hormon, který podporuje pocit plnosti. Pokud jsme nevyspaní a unavení, pak ani jeden z těchto hormonů nefunguje správně.

Neustálý hlad? Tělu chybí tuky!

Tuk hraje při pocitu plnosti klíčovou roli. Je to částečně způsobeno i tím, že tělu trvá déle než jej stráví. Zůstává tak v žaludku delší dobu. Navíc konzumace těch správných tuků pomáhá uvolňovat určité hormony, které mají za úkol informovat nás o tom, že jsme plní. Mezi kvalitní potraviny s dobrými tuky patří například tučné ryby (losos, tuňák, sardinky), případně některé druhy ořechů (například vlašské ořechy) či semen (například lněná semínka). Vhodnými potravinami jsou i avokádo, olivový olej, vejce nebo plnotučný bílý jogurt.

Neustálý hlad? Moc sacharidů ve stravě!

Ráno chleba, rohlíky nebo sladké cereálie. K obědu bramborové noky a k večeři těstoviny. Mezitím nějaký ten tvarohový šáteček a neštěstí je na světě. Rafinované sacharidy jsou průmyslově zpracované a pozbývají tedy vlákninu, vitamíny i minerály. Zjednodušeně řečeno: sice se najíme, ale tělu dáme jen bezcennou hmotu s nulovou výživovou hodnotou, která organismu nic navíc nedá. Problematickými potravinami jsou především bílá mouka, cukr a výrobky z nich.

Upravte jídelníček a vlčí hlad zmizí

Navíc vzhledem k tomu, že rafinovaným sacharidům chybí vláknina, naše tělo je velmi rychle tráví, což je hlavní důvod, proč máme rychle hlad. Navíc lidé, kteří mají ve své stravě hodně sacharidů, trápí velmi často tzv. hypoglykémie. Ta se může projevit klepáním rukou, únavou, nevolností až pocitem na omdlení.

Neustálý hlad? Organismus potřebuje vodu!

Správná hydratace je velice důležitá. Především pak pro zdraví mozku, srdce, pro hydrataci pokožky. Navíc voda, kterou vypijeme před jídlem, má potenciál snižovat chuť k jídlu. Řeč je však o čisté vodě, nikoliv o slazených limonádách nebo například pivu. Sklenici vody bychom měli vypít vždy, když pocítíme žízeň. Je také vhodné jíst dostatečné množství potravin, které jsou bohaté na vodu. Tedy především ovoce a zeleninu

Neustálý hlad? Nesoustředíte se na jídlo!

Pokud máte hektický životní styl a jste neustále ve stresu, pak nejspíš jíte vždy v rychlosti, když si vzpomente. Nebo když dostanete hlad. Což může být velice často. Jenže takové stravování je zdraví škodlivé a je spojováno se zvýšeným příjmem kalorií a následně pochopitelně s přírůstkem hmotnosti. Navíc stres zvyšuje chuť k jídlu. Tělo se tím snaží vyrovnat se zvyšující se hladinou stresového hormonu kortizolu. Mimochodem, právě kortizol patří mezi hormony, které prokazatelné podporují hlad a chuť k jídlu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 01. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...