Máte neustálý hlad? 6 důvodů, proč tomu tak je
Hlad je přirozeným znakem toho, že naše tělo potřebuje pro své fungování nějaké palivo. Jenže pokud se hlad objeví a nám se zrovna v tu chvíli nehodí odcházet od rozdělané práce a sníst něco smysluplného, dáme do žaludku prakticky cokoliv, co najdeme po ruce. Sušenku, hranolky, krekry… Potraviny, které sice na chvíli hlad zaženou, ale mají nulovou výživovou hodnotu. A postupně se takto dostáváme do začarovaného kruhu.
Když máme hlad, začne nám kručet v břiše, žaludek je prázdný a přestáváme se soustředit. Později se můžeme cítit i podrážděně a nejsme schopni třeba pak už ani pracovat. Hlad je velice individuální záležitost. Zatímco někdo vydrží bez jídla půl dne, jiný si potřebuje dát alespoň malé sousto každou hodinu do úst. Co když ale máme prakticky neustálý hlad?
Neustálý hlad? Chybí vám bílkoviny!
Konzumace dostatečného množství bílkovin je nutná k tomu, abychom udrželi zdravou chuť k jídlu. A také proto, abychom se zbytečně nepřejídali. Bílkoviny mají totiž schopnost hlad snižovat. Tudíž, pokud jich ve svém jídelníčku budete mít dostatek, spotřebujeme během dne méně kalorií. Bílkoviny fungují vlastně tak, že zvyšují produkci hormonů, které signalizují plnost. A zároveň bílkoviny také snižují hladiny hormonů, které stimulují hlad. Dostatek bílkovin v jídelníčku nám tak může pomoci vyhýbat se takzvanému “vlčímu hladu”.
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Co říká správná výživa pro fitness? Zařaďte do jídelníčku superpotraviny a po sportu nehladovte
Jak správně krmit psa, aby nehladověl nebo naopak neměl nadváhu?
Neustálý hlad? Málo spánku!
Jestliže máte přes den pořád hlad, je vcelku dost dobře možné, že zkrátka jen málo spíte. Jste po ránu unavení a cítíte se nedotažení? Pak je potřeba, abyste vyladili svůj spánkový režim. Bez toho to nepůjde. Spánek je totiž nezbytný pro správné fungování našeho mozku a také imunitního systému. Jeho nedostatek může být spojován s vyšším rizikem mnohých chronických onemocnění. A také může být spojován s ataky hladu během dne. Pokud máme totiž spánku nedostatek, stoupá hladina hormonu ghrelinu, což je hormon stimulující chuť k jídlu. Čím vyšší hladiny ghrelinu, tím jsme hladovější. A roli zde hraje i další hormon: leptin. To je zase hormon, který podporuje pocit plnosti. Pokud jsme nevyspaní a unavení, pak ani jeden z těchto hormonů nefunguje správně.
Neustálý hlad? Tělu chybí tuky!
Tuk hraje při pocitu plnosti klíčovou roli. Je to částečně způsobeno i tím, že tělu trvá déle než jej stráví. Zůstává tak v žaludku delší dobu. Navíc konzumace těch správných tuků pomáhá uvolňovat určité hormony, které mají za úkol informovat nás o tom, že jsme plní. Mezi kvalitní potraviny s dobrými tuky patří například tučné ryby (losos, tuňák, sardinky), případně některé druhy ořechů (například vlašské ořechy) či semen (například lněná semínka). Vhodnými potravinami jsou i avokádo, olivový olej, vejce nebo plnotučný bílý jogurt.
Neustálý hlad? Moc sacharidů ve stravě!
Ráno chleba, rohlíky nebo sladké cereálie. K obědu bramborové noky a k večeři těstoviny. Mezitím nějaký ten tvarohový šáteček a neštěstí je na světě. Rafinované sacharidy jsou průmyslově zpracované a pozbývají tedy vlákninu, vitamíny i minerály. Zjednodušeně řečeno: sice se najíme, ale tělu dáme jen bezcennou hmotu s nulovou výživovou hodnotou, která organismu nic navíc nedá. Problematickými potravinami jsou především bílá mouka, cukr a výrobky z nich.
Navíc vzhledem k tomu, že rafinovaným sacharidům chybí vláknina, naše tělo je velmi rychle tráví, což je hlavní důvod, proč máme rychle hlad. Navíc lidé, kteří mají ve své stravě hodně sacharidů, trápí velmi často tzv. hypoglykémie. Ta se může projevit klepáním rukou, únavou, nevolností až pocitem na omdlení.
Neustálý hlad? Organismus potřebuje vodu!
Správná hydratace je velice důležitá. Především pak pro zdraví mozku, srdce, pro hydrataci pokožky. Navíc voda, kterou vypijeme před jídlem, má potenciál snižovat chuť k jídlu. Řeč je však o čisté vodě, nikoliv o slazených limonádách nebo například pivu. Sklenici vody bychom měli vypít vždy, když pocítíme žízeň. Je také vhodné jíst dostatečné množství potravin, které jsou bohaté na vodu. Tedy především ovoce a zeleninu.
Neustálý hlad? Nesoustředíte se na jídlo!
Pokud máte hektický životní styl a jste neustále ve stresu, pak nejspíš jíte vždy v rychlosti, když si vzpomente. Nebo když dostanete hlad. Což může být velice často. Jenže takové stravování je zdraví škodlivé a je spojováno se zvýšeným příjmem kalorií a následně pochopitelně s přírůstkem hmotnosti. Navíc stres zvyšuje chuť k jídlu. Tělo se tím snaží vyrovnat se zvyšující se hladinou stresového hormonu kortizolu. Mimochodem, právě kortizol patří mezi hormony, které prokazatelné podporují hlad a chuť k jídlu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku