První příkrm je pro děti důležitým krokem v životě

Je už čas dát vašemu potomkovi první příkrmy? Poradíme vám, kdy a čím nejlépe začít

Obecná doporučení jsou taková, že první příkrmy by se měly kojencům podávat mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Skutečně je to ale ta nejlepší doba, kdy bychom měli začít své dítě krmit běžnou stravou? Alternativní zdroje tvrdí, že je možné začít příkrmy zařazovat mnohem později. A může to být i lepší.

Doba uváděná pro první příkrmy se totiž týká jen částečně dětí, které jsou krmeny kojeneckou mléčnou výživou (umělým mlékem). Toto mléko je pak postupně vhodné nahrazovat pestrou a kvalitní stravou, která je složená ze základních potravin. Teprve koncem 6. měsíce je pak vhodné začít přikrmovat děti, které jsou plně kojené. A to zpočátku jen tak, že by se ony příkrmy měly ke kojení pouze přidávat, nikoliv jej nahrazovat. Zároveň se doporučuje kojit tak dlouho, jak dítě samo vyžaduje (2 nebo 3 roky, i déle).

Kdy začít podávat první příkrmy?

Když se rozhodneme s prvními příkrmy začít, nemusíme hned dodržovat přesné časy krmení. Je ale dobré sledovat náladu a zájem dítěte o jídlo a tehdy mu vhodný příkrm nabídnout. Některý den to může být jednou, jiný den třikrát a další den vůbec. Příkrmy by také neměly být podávány kojeným i nekojeným dětem z láhve. Je to proto, aby se učily vnímat, co a kolik jedí. Aby se naučily používat ke svému krmení ruku anebo lžičku. Pokud krmíme kojence lžičkou, dáváme pozor, aby na ni viděl, a pokládáme ji na střed až mírně ke kořeni jazyka, aktivuje se tak polykací reflex. Už mezi 6. a 9. měsícem můžeme miminku dávat lžičku, aby se zkoušelo krmit samo.

Čtěte také:

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kojenecká kolika

Celerové pyré s bramborem

Pyré nebo hustší jídlo pro první příkrmy?

Volba hustoty a struktury příkrmů záleží jak na rodiči, tak i na miminku. Určitě je vhodnější začít s polévkou nebo servírovat jen dokonale hladké pyré. Později pak můžeme přidat i jídlo mixované najemno či více nahrubo, rozmačkané vidličkou, anebo dokonce celé měkké kousky do ručky. Musí jít však o takový pokrm, který dítě zvládne mělnit a jíst i bez zubů. 

První příkrmy a postupné zavádění nových potravin

Zároveň s prvními příkrmy bychom měli do jídelníčku kojence zavádět vždy jen jednu novou potravinu. Je to kvůli případnému riziku alergií. Novou potravinu však nikdy nezavádíme v období nemoci či očkování, kdy je organismus oslabený. Vhodné je, abychom si byli jisti reakcemi dítěte, podávat novou potravinu alespoň čtyři dny po sobě v postupně rostoucím množství. Tuto novou potravinu můžeme děťátku nabízet samostatně, nebo ve směsi s již zavedenými potravinami. Méně alergenní a lépe stravitelné bývají zelenina a ovoce oloupané a tepelně upravené.

Nejvhodnější první příkrmy

A které potraviny patří mezi ty nejvhodnější? Základ příkrmů by tedy měla tvořit zelenina, především zelené druhy. Dále ovoce, zdroje bílkovin a zdroje kvalitních tuků včetně nasycených. Mezi druhy zeleniny vhodné již od začátku přikrmování patří cuketa, patizon, brokolice, květák, romanesco, fenykl, mangold, špenát (ten kvůli obsahu kyseliny šťavelové ne moc často), pak choi, různé druhy dýní, mrkev, batáty a brambory, syrová oloupaná okurka či avokádo. Později lze s rostoucím věkem přidávat další druhy, jako jsou hrášek, zelené fazolky, červená řepa, černý kořen, kedlubna, tuřín, vodnice, růžičková kapusta, kukuřice, petržel, pastinák, chřest, pórek, cibule, česnek, kolem roku pak i celer, lilek, rajčata, papriky a jiné. První příkrmy vaříme ve vodě nebo v páře, kolem 9. měsíce je možné zařadit lehké restování a pečení. Okolo jednoho roku obvykle děti zvládají jídlo stejné konzistence jako dospělí. 

Ovoce nepatří mezi první příkrmy?

Ovocné příkrmy můžeme, kvůli jeho sladké chuti, začít zařazovat přibližně až jeden či dva měsíce od začátku přikrmování. Pokud kojenec dobře toleruje povařené ovoce, můžeme mu zkusit nabídnout i ovoce syrové. Mezi prvními druhy jsou vhodná jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, blumy, různé druhy melounů, banány a mango.

Postupně můžeme pokročit i k dalším druhům, třešním, višním, borůvkám, mirabelkám, vinným hroznům, jahodám, malinám, ostružinám, rybízu, angreštu. Opatrní bychom měli být s dráždivými kyselými druhy, jako jsou citrusy, kiwi, ananas a mučenka (marakuja), počkáme s nimi raději alespoň do jednoho roku.

Lepek versus první příkrmy

Na tomto tématu se neshodnou ani mnozí lékaři a předepsaná doba se často mění. Obiloviny patří pro kojence mezi hůř stravitelné potraviny. Mohou z nich mít bolení bříška, koliku, zácpu, či naopak průjem, mohou se v noci častěji budit… Obiloviny zařazujeme ideálně až kolem 9. měsíce a saháme výhradně po bezlepkových. Nejvhodnější formou jsou obilniny fermentované, tedy namočené alespoň na půl dne ve vodě s kyselou složkou (kváskem, jogurtem, syrovátkou z něj vykapanou, citronovou šťávou, nálevem vodního kefíru apod.). Takto upravené obilniny jsou mnohem lépe stravitelné, mají nižší obsah fytátů a dalších antinutričních látek, tělo z nich dokáže vstřebat více živin. Kolem jednoho roku můžeme přidat i lepkové druhy ve větším množství než ochutnán.

Navzdory některým studiím a průzkumům bylo jednoznačně prokázáno, že odkládání zavedení lepku až do období od 1 roku věku ke snížení rizika vzniku celiakie nevede. Což je často argument pediatrů, kteří rodičům radí začít zařazovat lepkové potraviny už s ukončeným 4. měsícem. Nepříliš vhodné jsou jakékoliv instantní kaše. Během extrudace dochází k ničení některých vitamínů a aminokyselin a zvýšení glykemického indexu, takto upravené obilniny se tedy velmi rychle tráví, prudčeji zvedají hladinu cukru v krvi a zaženou hlad  na kratší dobu.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 22. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 02. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je novoluní. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

V poslední době se mi pořád chce spát, i když spím celkem dost. Přes den se cítím unavená, večer už nemám sílu...

Houbová polévka z čerstvých hub

to není houbová polévka to je bramboračka. Moje maminka dávala jen brambory, houby koření a jíšku

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Za mě je postup v článku k zavařování masa a hotových jídel v pořádku. Vždycky se zavařovalo na dvakrát. Jedno...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY-- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebuje...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujet...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Požádejte o půjčku 100% online, získejte rozhodnutí za 10 minut. Požádejte o půjčk...
Zobrazit všechna témata

Zpomalený metabolismus: Mýtus nebo fakt? Jak si s tím poradit?

Zpomalený metabolismus je téma, které vzbuzuje mnoho diskuzí. Mnozí se domnívají, že pomalejší metabolismus může být příčinou přibývání na váze nebo únavy, ale je to skutečně pravda? A jak můžeme podpořit správ...

Přílišná citová vazba: Jak rozpoznat a vyřešit závislost na vztazích?

Citová vazba je v romantických vztazích přirozená, ale její přehnaná intenzita může vést k emocionální závislosti a problémům v komunikaci. Rozpoznejte včas znaky přílišné citové připoutanosti, její dopady na p...

Valentýnské menu jako z restaurace: Vsaďte na tyto delikátní recepty

Valentýnské menu je skvělým způsobem, jak oslavit 14. února svátek zamilovaných. Jste zapálenými amatérskými kuchaři či cukráři? Pak vás jistě potěší inspirace na výtečné pokrmy, neboť jak praví přísloví: „Lásk...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Kávová masáž zpevní tělo a zajistí hladkou pokožku

Kávová masáž je luxusní procedura, která spojuje blahodárné účinky kávy s regenerací pleti. Díky kofeinu, který podporuje prokrvení a detoxikaci, se tato masáž stává účinným prostředkem pro zpevnění pokožky a z...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.