První příkrm je pro děti důležitým krokem v životě

Je už čas dát vašemu potomkovi první příkrmy? Poradíme vám, kdy a čím nejlépe začít

Obecná doporučení jsou taková, že první příkrmy by se měly kojencům podávat mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Skutečně je to ale ta nejlepší doba, kdy bychom měli začít své dítě krmit běžnou stravou? Alternativní zdroje tvrdí, že je možné začít příkrmy zařazovat mnohem později. A může to být i lepší.

Doba uváděná pro první příkrmy se totiž týká jen částečně dětí, které jsou krmeny kojeneckou mléčnou výživou (umělým mlékem). Toto mléko je pak postupně vhodné nahrazovat pestrou a kvalitní stravou, která je složená ze základních potravin. Teprve koncem 6. měsíce je pak vhodné začít přikrmovat děti, které jsou plně kojené. A to zpočátku jen tak, že by se ony příkrmy měly ke kojení pouze přidávat, nikoliv jej nahrazovat. Zároveň se doporučuje kojit tak dlouho, jak dítě samo vyžaduje (2 nebo 3 roky, i déle).

Kdy začít podávat první příkrmy?

Když se rozhodneme s prvními příkrmy začít, nemusíme hned dodržovat přesné časy krmení. Je ale dobré sledovat náladu a zájem dítěte o jídlo a tehdy mu vhodný příkrm nabídnout. Některý den to může být jednou, jiný den třikrát a další den vůbec. Příkrmy by také neměly být podávány kojeným i nekojeným dětem z láhve. Je to proto, aby se učily vnímat, co a kolik jedí. Aby se naučily používat ke svému krmení ruku anebo lžičku. Pokud krmíme kojence lžičkou, dáváme pozor, aby na ni viděl, a pokládáme ji na střed až mírně ke kořeni jazyka, aktivuje se tak polykací reflex. Už mezi 6. a 9. měsícem můžeme miminku dávat lžičku, aby se zkoušelo krmit samo.

Čtěte také:

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kojenecká kolika

Celerové pyré s bramborem

Pyré nebo hustší jídlo pro první příkrmy?

Volba hustoty a struktury příkrmů záleží jak na rodiči, tak i na miminku. Určitě je vhodnější začít s polévkou nebo servírovat jen dokonale hladké pyré. Později pak můžeme přidat i jídlo mixované najemno či více nahrubo, rozmačkané vidličkou, anebo dokonce celé měkké kousky do ručky. Musí jít však o takový pokrm, který dítě zvládne mělnit a jíst i bez zubů. 

První příkrmy a postupné zavádění nových potravin

Zároveň s prvními příkrmy bychom měli do jídelníčku kojence zavádět vždy jen jednu novou potravinu. Je to kvůli případnému riziku alergií. Novou potravinu však nikdy nezavádíme v období nemoci či očkování, kdy je organismus oslabený. Vhodné je, abychom si byli jisti reakcemi dítěte, podávat novou potravinu alespoň čtyři dny po sobě v postupně rostoucím množství. Tuto novou potravinu můžeme děťátku nabízet samostatně, nebo ve směsi s již zavedenými potravinami. Méně alergenní a lépe stravitelné bývají zelenina a ovoce oloupané a tepelně upravené.

Nejvhodnější první příkrmy

A které potraviny patří mezi ty nejvhodnější? Základ příkrmů by tedy měla tvořit zelenina, především zelené druhy. Dále ovoce, zdroje bílkovin a zdroje kvalitních tuků včetně nasycených. Mezi druhy zeleniny vhodné již od začátku přikrmování patří cuketa, patizon, brokolice, květák, romanesco, fenykl, mangold, špenát (ten kvůli obsahu kyseliny šťavelové ne moc často), pak choi, různé druhy dýní, mrkev, batáty a brambory, syrová oloupaná okurka či avokádo. Později lze s rostoucím věkem přidávat další druhy, jako jsou hrášek, zelené fazolky, červená řepa, černý kořen, kedlubna, tuřín, vodnice, růžičková kapusta, kukuřice, petržel, pastinák, chřest, pórek, cibule, česnek, kolem roku pak i celer, lilek, rajčata, papriky a jiné. První příkrmy vaříme ve vodě nebo v páře, kolem 9. měsíce je možné zařadit lehké restování a pečení. Okolo jednoho roku obvykle děti zvládají jídlo stejné konzistence jako dospělí. 

Ovoce nepatří mezi první příkrmy?

Ovocné příkrmy můžeme, kvůli jeho sladké chuti, začít zařazovat přibližně až jeden či dva měsíce od začátku přikrmování. Pokud kojenec dobře toleruje povařené ovoce, můžeme mu zkusit nabídnout i ovoce syrové. Mezi prvními druhy jsou vhodná jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, blumy, různé druhy melounů, banány a mango.

Postupně můžeme pokročit i k dalším druhům, třešním, višním, borůvkám, mirabelkám, vinným hroznům, jahodám, malinám, ostružinám, rybízu, angreštu. Opatrní bychom měli být s dráždivými kyselými druhy, jako jsou citrusy, kiwi, ananas a mučenka (marakuja), počkáme s nimi raději alespoň do jednoho roku.

Lepek versus první příkrmy

Na tomto tématu se neshodnou ani mnozí lékaři a předepsaná doba se často mění. Obiloviny patří pro kojence mezi hůř stravitelné potraviny. Mohou z nich mít bolení bříška, koliku, zácpu, či naopak průjem, mohou se v noci častěji budit… Obiloviny zařazujeme ideálně až kolem 9. měsíce a saháme výhradně po bezlepkových. Nejvhodnější formou jsou obilniny fermentované, tedy namočené alespoň na půl dne ve vodě s kyselou složkou (kváskem, jogurtem, syrovátkou z něj vykapanou, citronovou šťávou, nálevem vodního kefíru apod.). Takto upravené obilniny jsou mnohem lépe stravitelné, mají nižší obsah fytátů a dalších antinutričních látek, tělo z nich dokáže vstřebat více živin. Kolem jednoho roku můžeme přidat i lepkové druhy ve větším množství než ochutnán.

Navzdory některým studiím a průzkumům bylo jednoznačně prokázáno, že odkládání zavedení lepku až do období od 1 roku věku ke snížení rizika vzniku celiakie nevede. Což je často argument pediatrů, kteří rodičům radí začít zařazovat lepkové potraviny už s ukončeným 4. měsícem. Nepříliš vhodné jsou jakékoliv instantní kaše. Během extrudace dochází k ničení některých vitamínů a aminokyselin a zvýšení glykemického indexu, takto upravené obilniny se tedy velmi rychle tráví, prudčeji zvedají hladinu cukru v krvi a zaženou hlad  na kratší dobu.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.