Když dítě dostává více nebo méně peněz než vrstevníci
Dětské kapesné. Kolik je tak akorát a kolik málo? Proč nedávat příliš mnoho? A na co všechno se má kapesné vztahovat?
„Mami, to páďo na týden mi fakt nestačí. Za to si nic nekoupím!“ slyší Anna Votýpková (42) vždy, když synovi dává kapesné. „Jirko, mně to přijde akorát a víc ti dát nemůžu. V létě dovolená, teď nový počítač…“
Jak paní Votýpkové poradit? Nebojte se dětem vysvětlit, jaký má rodina příjem, kolik stojí bydlení a jak drahá je dovolená. Maminka může nechat Jirku vyrobit domácí rozpočet se sloupečky příjem/výdaj, aby na vlastní oči viděl, že po odečtení všeho moc nezbude.
Průměrné kapesné podle věku
Z průzkumu České spořitelny (2019) vyplývá, že děti průměrně dostávají 330 korun měsíčně. Mezi 8 až 11 lety celých 66 % dětí dostává kapesné do 200 korun měsíčně. Obecně je tedy nutné zohlednit věk dítěte, protože jiné potřeby má osmiletý druhák a jiné čtrnáctiletý puberťák.
Jeden z modelů vychází z myšlenky, že počet desetikorun za týden odpovídá třídě, do které dítě chodí. To znamená, že druhák dostává 20 korun týdně, osmák 80. Jestli u vás doma bude základní jednotka deset, nebo dvacet korun záleží na vašich možnostech.
Kapesné není jediný příjem
Dostává vaše dítě také „přilepšení“ od prarodičů nebo peněžité dárky? Pak je otázkou, zda dát druhákovi k utracení tisícovku od babičky, nebo mu větší obnosy schovat. Tady se hodí zřídit dětský účet, který vám přinese přehled o nakládání s penězi a dítěti zpříjemní a usnadní šetření.
TIP: Zjistěte více o dětském účtu
K čemu kapesné slouží?
Kapesné slouží jako nástroj vedení k finanční gramotnosti a odpovědnosti. U těch menších jde spíš o symbolickou částku, na druhém stupni ZŠ částku zvyšte, ale zahrňte do ní třeba kredit do mobilu nebo tramvajenku. Cílem je naučit dítě rozvrhnout si útraty, mít o nich přehled a šetřit. A to i v rodinách s nadstandardním příjmem. Díky kapesnému si totiž děti zvyknout hospodařit s pravidelnou měsíční částkou – tak jako v dospělosti s výplatou.
Diskuse k článku