Jak pracovat s dětskými slovy? Jak pracovat s dětskými slovy?

Když dítě mluví sprostě

Děti jsou kořením života, ale občas připomínají spíše chilli papričky. Obzvlášť v okamžiku, kdy z úst vašeho andílka zazní první sprosté slovo. A vězte, že se této situaci nevyhnete. Možná budete rádi, že seznamovačka se sprostým slovem proběhne za zavřenými dveřmi domova, a ne třeba v přeplněném autobuse nebo v čekárně u doktora. Jak dítěti vysvětlit, že určitá slova mají omezené použití?

Sprostá slova: Aura tajemnosti

Na používání určitých, tedy i sprostých slov má velký vliv nejen výchova, ale zejména běžný život v rodině. Když si přibouchnete prst do šuplíku anebo se kopnete o roh postele, zpravidla vám nějaké to slovíčko vyklouzne. Do telefonu si často děláme p***l anebo ne zcela vychovaným slovníkem označíme řidiče, který se nechová podle našich představ. Svůj vliv má samozřejmě také starší sourozenec, dětský kolektiv a zvědavost. Sprosté slovo totiž tak pěkně zní a obklopuje ho jisté tajemno. Dítě rychle pochopí, že vyslovením sprostého slova získá okamžitou pozornost. A to je v očích jako kouzelná hůlka se zaříkadlem.

Sprostá slova: Testovací slovník

Malé dítě zpravidla sprosté slovo používá jako testovací prostředek. Jakmile se totiž k nějakému takovému slovu „dostane“, má hodnotu pokladu. Anebo časované bomby. Sprosté slovo svrbí na jazyku. A tak ho vyzkouší. Ve školce nebo doma. Je třeba si uvědomit, že extrémní reakce z naší strany může zanechat nepříjemný šrám, případně dodat pořádný kus zajímavosti. Obvykle totiž u dítěte nejde o sprosťačinky, ale skutečně o sondu do našeho dospělého světa. Nejjednodušším způsobem je udržet pokerovou tvář, případně se ležérně zeptat, zda ví, co dané slovo znamená. Tím, že nereagujeme vztekem nebo zákazy, odebereme kus energie, o kterou jde až na prvním místě. To slovo je najednou nudné.

Čtěte také:

Patří trest do dětského světa?

Sprostá slova jako úleva

Jakmile přistihnete dítě u toho, že svůj nezdar řeší nadávkou, nejprve se ohlédněte po vlastních reakcích. Není to náhodou kopie vaší reakce? Pokud dítě tedy řeší sprostým slovem svou frustraci, a navíc po vašem vzoru, případně po někom z blízkých, pak je lepší nechat situaci doběhnout. Teprve, když se vše usadí, vrátit se k situaci a vysvětlit si, co konkrétní slovo znamená a v ideálním případě pracovat na jiné formě uvolnění tlaku. Zároveň je to práce i pro nás samotné a u toho nakopnutého palce „jen“ kvílet.

Součástí dětského světa jsou i sprostá slovaSoučástí dětského světa jsou i sprostá slova

Sprostá slova: Jak je přemoci?

„Jak to, že ty můžeš a já ne?“ je otázka, která přijde v okamžiku, kdy se vrhnete do zákazů a trestání použití sprostých slov. V rodinách, kde je dítě zvyklé se zeptat i na intimnější témata zpravidla nemá potřebu sprostá slova extrémně používat. Není totiž proti komu se vyhraňovat a nevznikají tajemná slova, která se vážou nejen ke sprostým slovům, ale také k lidskému tělu a sexu. Základem je tedy od malička „po pravdě“ odpovídat na dotazy dítěte, co dané slovo znamená. Rozhodně to není ve všech situacích snadné, ale vyplatí se to. Jazyk je samozřejmě nutné přizpůsobit věku dítěte a do velkých detailů také není třeba zabíhat hned napoprvé.

Kdy říct na sprosté slovo jasné ne

Speciální kategorii tvoří použití sprostých slov jako nadávky a snahu ublížit. V tomto případě se doporučuje zasáhnout hned a rázně. Dítěti je třeba vysvětlit, že fyzické i citové zranění bolí. Sprostá slova mohou dítěti vylétnout i v okamžiku, kdy mu dojdou argumentační možnosti. I zde je třeba zasáhnout, resp. zastavit probíhající konverzaci. Další taktikou je provokace. Opět jde o získání pozornosti, takže je třeba k tomu takto přistoupit a hlavně vnímat, kdy dítě opravdu pozornost potřebuje a kdy se „jen“ nudí. Ano, i o tom je výchova.

Sprostá slova: 5 rad pro jejich umístění

  1. Začněte u sebe – vyvarujte se sprostých slov.
  2. Nepodceňujte emoční svět svého dítěte, řešte signály nepohody včas.
  3. Trpělivě vysvětlujte význam sprostých slov (červenat se je v pořádku).
  4. Najděte alternativu k „úlevovému sprostému slovu“, buďte hraví.
  5. Nechtějte vše hned.

Sprostá slova: Puberta je slovní peklo

Vytyčování vlastních hranic jako cesta k sobě. O tom je puberta. Odpoutání se od rodičů, snaha o originalitu a hrubý slovník. Tyto tři pilíře, které jako rodič „musíme“ přežít, pokud možno ve zdraví. Zhrubnou nejen chlapci, ale často ještě víc, dívky. Zkuste v rámci fáze „rodič je trapný“ zavést „kasičku“ na sprostá slova. Inspirací mohou být zase vaše hranice, kdy určíte, že ve společných prostorách bytu/domu se sprostě nemluví.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!