Je fyzický trest obhajitelný?

Patří trest do dětského světa?

Trest. Téma, které rozděluje nejen generace, ale i rodiny. Zatímco starší ročníky považovaly rákosku či výchovný pohlavek za odpovídající součást výchovy, moderní (ne)výchovné metody bývají striktně proti téměř jakékoli formě trestu. Jak tedy k trestu pro dítě přistoupit? A jsou skutečně potřeba?

Výchova a trest: Příčina a důsledek?

V prvé řadě je třeba si zodpovědět na otázku, proč je trest vlastně potřeba. Pokud na chvíli opustíme dětský svět, pak je trest jakýmsi logickým důsledkem překročení pravidel. Ostatně i v právním systému po nezákonném jednání následuje trest (tedy alespoň na papíře). A zde je kámen úrazu. Ne vždy je totiž trest trestem, ale spíš důsledkem frustrace rodiče z toho, že se nějaká situace v rodině nevyvíjí podle jeho (často vnitřních) představ. Stačí trocha nervozity či stresu přineseného z práce, strach o existenci či zdravotní obtíže a rodič se může na dítě zlobit/trestat za věci, které vlastně samy o sobě nejsou na závadu (anebo v minulosti nebyly). Tím dítě značně mate. Pokud jsou však v rodině určitá pravidla jasně nastavena a dojde k jejich porušení, pak je trest (rozhodně nemusí být fyzický) na místě. Ano, důslednost je potřeba.

Zároveň je třeba si připustit, že děti se mění spolu s dobou a svými rodiči. To, co platilo v minulých generací tedy nemusí být v běhu současného světa již přínosné.

Čtěte také:

Numerologie: Čísla, která pomohou i s výchovou

Fyzické tresty a dětská psychika

Řada psychologů upozorňuje na fakt, že fyzické tresty se negativně odráží na vývoji dítěte. Na druhou stranu však připouští, že stejně negativně se projevuje i případná nejistota rodiče či nedostatečné stanovení hranic. A hranice jsou oblastí, které jsou bohužel na seznamu „ohrožených výchovných druhů“. Právě práce s pravidly, režimem, určitým řádem a zároveň volností je tou nejsložitější částí rodičovství. Rodiče totiž staví do zodpovědnosti a ta často není příjemná. Rodič není „kamarád“, rodič je autorita, i když s bezpodmínečnou láskou. Autorita se nevymáhá silou, ale jednáním. Vzpomeňte, dítě se učí nápodobou. Bez jasných hranic neexistuje ani možnost „vyhodnocení“. Pravidel nemusí být mnoho a rozhodně není třeba je tesat do kamene, ale musí být jasně definována (např. neubližovat, NE znamená ne… atd.). Pravidla se mění spolu s věkem dítěte, jeho schopností vyhodnotit situaci a dohlédnout důsledky svého jednání.

Tresty jsou součástí naší společnosti

Absence trestů nevede k vyššímu sebevědomí

Snaha odlišit se od svých rodičů a jejich přístupu žene řadu mladých párů k druhému extrému, zdánlivé volnosti. Bez jasné vize, kam směřuji se však v rodinném systému z energetického hlediska vyskytují „jen“ děti (včetně těch dospělých). Dospělost je i o přijmutí nepopulární role důslednosti a zodpovědnosti. Pro řadu benevolentních rodičů bude překvapením, že výchova „bez trestu“, ať už to v dané rodině znamená cokoli nepřináší dítěti až tolik pozitiv. Pokud je rodič dostatečně „sebevědomý“ a ve svých názorech a pravidlech konzistentní, pak často tresty nejsou ani potřeba. Pakliže se rodič bojí selhání (nebo jednoduše nechce být jako rodiče) a vychází takzvaně dítěti vstříc za každé situace, výsledkem je frustrace obou. Ta se u dítěte samozřejmě nemusí projevit hned, ale s postupem času například jako problém s autoritami, nedůslednost, neochota k nepohodlí či absence empatie.

Jak trestat?

Trest není tabu, je součást našich životů, aniž bychom si to často uvědomili. Pokud sáhneme na horkou plotnu, je naším „trestem“ spálená ruka. Nicméně ve vztazích situace A ne vždy vede k situaci B. Téma trestu je tedy závislé na nastavených hranicích a schopnosti rodičů býti důslednými, tedy dodržování hranic. Je třeba říci, že trestem nemusí být nutně fyzické bytí. Takové domácí „dusno“, trucovité nemluvení s dítětem či odebrání oblíbeného plyšáka se často zařízne mnohem hlouběji než jeden pohlavek. Takže jak k trestům přistupovat?

  1. Řada odborníků říká jednoduché pravidlo: „Jedna přes zadek v afektu je trest. Pokud dítě bijete, pak jde o snahu vybít svou frustraci.“
  2. Pokud jsou fyzické tresty na denním pořádku, dítě je začlení do své psychiky jako přirozenost. V budoucnu pak může být agresivnější (ve škole, ve vztazích, týrání zvířat) ale také výrazně pasivní (být obětí šikany, domácího násilí).
  3. Příliš trestů dítě zbavuje aktivity i tvořivosti. V budoucnu se potkáte s rebelem za každou cenu nebo naopak „šedou“ myškou.
  4. U příliš trestaných dětí (a je jedno jakého typu) se výrazně zvyšuje riziko vzniku drogové závislosti, depresí či poruchy příjmu potravy.
  5. Některé děti vnímají výchovu „bez hranic“ jako nezájem rodičů.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Potřebujete urgentní půjčku od velmi silného investora na konsolidaci nevýhodných půj...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!