Je fyzický trest obhajitelný?

Patří trest do dětského světa?

Trest. Téma, které rozděluje nejen generace, ale i rodiny. Zatímco starší ročníky považovaly rákosku či výchovný pohlavek za odpovídající součást výchovy, moderní (ne)výchovné metody bývají striktně proti téměř jakékoli formě trestu. Jak tedy k trestu pro dítě přistoupit? A jsou skutečně potřeba?

Výchova a trest: Příčina a důsledek?

V prvé řadě je třeba si zodpovědět na otázku, proč je trest vlastně potřeba. Pokud na chvíli opustíme dětský svět, pak je trest jakýmsi logickým důsledkem překročení pravidel. Ostatně i v právním systému po nezákonném jednání následuje trest (tedy alespoň na papíře). A zde je kámen úrazu. Ne vždy je totiž trest trestem, ale spíš důsledkem frustrace rodiče z toho, že se nějaká situace v rodině nevyvíjí podle jeho (často vnitřních) představ. Stačí trocha nervozity či stresu přineseného z práce, strach o existenci či zdravotní obtíže a rodič se může na dítě zlobit/trestat za věci, které vlastně samy o sobě nejsou na závadu (anebo v minulosti nebyly). Tím dítě značně mate. Pokud jsou však v rodině určitá pravidla jasně nastavena a dojde k jejich porušení, pak je trest (rozhodně nemusí být fyzický) na místě. Ano, důslednost je potřeba.

Zároveň je třeba si připustit, že děti se mění spolu s dobou a svými rodiči. To, co platilo v minulých generací tedy nemusí být v běhu současného světa již přínosné.

Čtěte také:

Numerologie: Čísla, která pomohou i s výchovou

Fyzické tresty a dětská psychika

Řada psychologů upozorňuje na fakt, že fyzické tresty se negativně odráží na vývoji dítěte. Na druhou stranu však připouští, že stejně negativně se projevuje i případná nejistota rodiče či nedostatečné stanovení hranic. A hranice jsou oblastí, které jsou bohužel na seznamu „ohrožených výchovných druhů“. Právě práce s pravidly, režimem, určitým řádem a zároveň volností je tou nejsložitější částí rodičovství. Rodiče totiž staví do zodpovědnosti a ta často není příjemná. Rodič není „kamarád“, rodič je autorita, i když s bezpodmínečnou láskou. Autorita se nevymáhá silou, ale jednáním. Vzpomeňte, dítě se učí nápodobou. Bez jasných hranic neexistuje ani možnost „vyhodnocení“. Pravidel nemusí být mnoho a rozhodně není třeba je tesat do kamene, ale musí být jasně definována (např. neubližovat, NE znamená ne… atd.). Pravidla se mění spolu s věkem dítěte, jeho schopností vyhodnotit situaci a dohlédnout důsledky svého jednání.

Tresty jsou součástí naší společnosti

Absence trestů nevede k vyššímu sebevědomí

Snaha odlišit se od svých rodičů a jejich přístupu žene řadu mladých párů k druhému extrému, zdánlivé volnosti. Bez jasné vize, kam směřuji se však v rodinném systému z energetického hlediska vyskytují „jen“ děti (včetně těch dospělých). Dospělost je i o přijmutí nepopulární role důslednosti a zodpovědnosti. Pro řadu benevolentních rodičů bude překvapením, že výchova „bez trestu“, ať už to v dané rodině znamená cokoli nepřináší dítěti až tolik pozitiv. Pokud je rodič dostatečně „sebevědomý“ a ve svých názorech a pravidlech konzistentní, pak často tresty nejsou ani potřeba. Pakliže se rodič bojí selhání (nebo jednoduše nechce být jako rodiče) a vychází takzvaně dítěti vstříc za každé situace, výsledkem je frustrace obou. Ta se u dítěte samozřejmě nemusí projevit hned, ale s postupem času například jako problém s autoritami, nedůslednost, neochota k nepohodlí či absence empatie.

Jak trestat?

Trest není tabu, je součást našich životů, aniž bychom si to často uvědomili. Pokud sáhneme na horkou plotnu, je naším „trestem“ spálená ruka. Nicméně ve vztazích situace A ne vždy vede k situaci B. Téma trestu je tedy závislé na nastavených hranicích a schopnosti rodičů býti důslednými, tedy dodržování hranic. Je třeba říci, že trestem nemusí být nutně fyzické bytí. Takové domácí „dusno“, trucovité nemluvení s dítětem či odebrání oblíbeného plyšáka se často zařízne mnohem hlouběji než jeden pohlavek. Takže jak k trestům přistupovat?

  1. Řada odborníků říká jednoduché pravidlo: „Jedna přes zadek v afektu je trest. Pokud dítě bijete, pak jde o snahu vybít svou frustraci.“
  2. Pokud jsou fyzické tresty na denním pořádku, dítě je začlení do své psychiky jako přirozenost. V budoucnu pak může být agresivnější (ve škole, ve vztazích, týrání zvířat) ale také výrazně pasivní (být obětí šikany, domácího násilí).
  3. Příliš trestů dítě zbavuje aktivity i tvořivosti. V budoucnu se potkáte s rebelem za každou cenu nebo naopak „šedou“ myškou.
  4. U příliš trestaných dětí (a je jedno jakého typu) se výrazně zvyšuje riziko vzniku drogové závislosti, depresí či poruchy příjmu potravy.
  5. Některé děti vnímají výchovu „bez hranic“ jako nezájem rodičů.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.