Konzumace kávy v těhotenství. Co ukázala přelomová studie?
Podle nového výzkumu kofein budoucím matkám nesvědčí. Může totiž negativně ovlivnit neurologický vývoj plodu a způsobit abnormality v chování potomka.
Účinek a vliv kofeinu na tělo se pořád zkoumá a vědci ani odborníci se stále neshodnou. Prověřuje se hlavně účinek kávy v těhotenství. U mnoha věcí nemohou vědci bezpečně říci, co a kdy matce a dítěti může či nemůže škodit. Proto se třeba i u různých léků, potravinových doplňků a očkování pro všechny případy uvádí, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, které se neúčastní studií, a proto není známo, jak na ně mohou tyto látky působit. Situaci u kofeinu tato studie změnila.
Výzkum vlivu kofeinu na těhotné ženy
Výzkumníci z University of Rochester Medical Center – URMC přišli se studií, kde tvrdí, že by se kofein v těhotenství vůbec neměl konzumovat, protože může negativně ovlivnit neurologický vývoj plodu. Lidské embryo nedisponuje enzymem potřebným k rozkladu kofeinu, který po konzumaci prochází placentou. V retrospektivní studii vědci spoléhali na to, že si matky pamatovaly, kolik kofeinu v těhotenství přijímaly a analyzovali mozky více než 9 000 dětí ve věku 9 a 10 let.
Proč kofein plodu při vývoji škodí
Negativní vliv kofeinu na plod během těhotenství naznačovaly už předchozí studie. Studie URMC však odhaluje konkrétní způsob, kterým kofein nenarozenému dítěti škodí. Vědcům zatím ještě není jasné, zda se vliv kofeinu na mozek plodu nějak liší v jednotlivých trimestrech. Už nyní však vědí, že se může trvale podepsat na budoucím chování dítěte. Doporučují vyhnout se v těhotenství konzumaci kofeinu.
Zkoumání chování dětí
U dětí jejichž matky pily v těhotenství kávu, a které se zúčastnily pozorování, vědci zaznamenali zvýšené problémy s chováním, potíže s udržováním pozornosti a hyperaktivitu. Profesor neurověd z URMC John Foxe se v magazínu Science Daily vyjádřil, že i když nejde o zásadní účinky způsobující závažné psychiatrické stavy, mělo by zjištění vést k doporučení vyhnout se v těhotenství konzumaci kofeinu zcela a ne ho jen omezit na 2 až 3 šálky kofeinového nápoje denně, jak se doporučovalo doposud. Velmi důležitá je však i kvalita a správná příprava kávy.
Jednotlivé trimestry
Podle doktora filosofie a medicíny z URMC Zacharyho Christensena je nová studie přelomová i v tom, že ukazuje přesnou cestu, kterou kofein v těhotenství tělem putuje a jak poškozuje budoucí chování dítěte. Předchozí studie ukázaly, že děti mají při IQ testech odlišný výkon nebo psychopatologii, ale to může souviset i s demografickými údaji, takže je těžké to analyzovat, dokud nemáte biomarker.
Závěr studie na základě biomarkeru
Výzkum URMC ale biomarker poskytl a díky němu ukazuje prostor, kde se vědci pokusí zjistit, kdy přesně ke změnám v mozku plodu dochází. Časem budou moci říci i to, který trimestr je skutečně rizikový. Mohou však být rizikové všechny tři. Káva má však podle mnoha studií i pozitivní účinky, například zelená káva. Pokud tedy zrovna nejste těhotné, podívejte se léčivé účinky kávy.
Diskuse k článku