Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun
Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do kávy. Jistě, můžeme si jej koupit. Ale na to, že jde jen o cukr, vodu a příchuť, nám z peněženky vytáhne vcelku dost peněz. Přitom právě sirupy do kávy si snadno můžete za zlomek ceny vyrobit doma.
Sirup je často považován za nejlepší způsob ochucení kávy. Už jen proto, že jde vlastně o již rozpuštěný cukr. Klasický cukr do kávy vlastně nepatří. Pokud si kafe chcete dosladit a nemáte po ruce sirup, pak už je mnohem lepší volbou například med, čekankové či javorové sladidlo nebo třeba sladěnka. Nicméně takový sirup do kávy s tou správnou příchutí pozvedne vaši kávu na úplně novou úroveň.
Sirup do kávy horké i ledové
Sirupy do kávy nejsou úplně to samé, to klasické sirupy do vody. Mají totiž dost specifické příchutě, které by vám jen s vodou příliš nechutnaly. Mezi nejoblíbenější patří například karamelová, ořechová, čokoládová, vanilková, kokosová, skořicová, perníčková nebo amaretto. Sirupy do kávy můžete použít jak do klasického černého kafe, tak i do ledového latte nebo slavnostnějších kávových nápojů.
Zelená káva – vyzkoušejte zázračný pomocník nejen na hubnutí
Ledová káva k létu patří. Vychutnejte si ji 3x jinak se zmrzlinou, tonikem nebo jako frappé
Domácí sirupy: tyto vitamínové lahůdky zvládne vyrobit i začátečník
Sirup do kávy – základní recept:
Na základní recept budeme potřebovat:
- 300 g krupicového cukru
- 200 ml vody
- příchuť-extrakt
Jak na to?
Vodu přivedeme k varu. Po částech pak vmícháme sirup, dokud se zcela nerozpustí. Dle preferencí přidáme příchuť a vaříme ještě další dvě minuty. Pak sundáme z plotny a necháme zcela vychladnout. Sirup do kávy přelijeme do uzavíratelné nádoby a uchováváme v lednici. Spotřebovat bychom jej měli ideálně do měsíce.
Karamelový sirup:
Přidejte o 50 g více cukru a nedávejte již žádnou příchuť ani extrakt. Karamelový sirup do kávy připravte ideálně v silnostěnném hrnci. Čím déle necháte probublávat, tím intenzivnější chuť sirupu bude.
Sirup do kávy – příchutě:
Příchutě do sirupů můžete vyrobit prakticky z čehokoliv. Nejjednodušší cestou je přidání již hotového extraktu, který můžeme koupit. Jestli si ale chcete celý sirup vyrobit výhradně jen ze svých surovin, můžete vyzkoušet námi ozkoušené a osvědčené tipy:
Lískový oříšek:
Lískové ořechy vložte na chvíli do rozpálené trouby. Vyjměte je a ještě za tepla z nich sundejte slupky. Pomoci vám s tím může obyčejná látková utěrka. Nebojte se ničeho, jde to snadno. Ořechy pak nasekejte a přidejte je ke směsi cukru a vody. Směs nechte povařit alespoň dvacet minut. Pak sirup sceďte, vložte do uzavíratelné nádoby a nechte v lednici vychladit.
Vanilka:
Vanilkový lusk podélne rozřízněte a vložte jej do směsi s cukrovou vodou. Přikryjte a nechte 5-10 hodin louhovat. Poté vanilkový lusk vyjměte, sirup přeceďte a uchovejte.
Skořice:
Do cukrové směsi vložte 2 tyčinky skořicové kůry a půl lžičky vanillkového extraktu. Nechte 15-20 minut povařit, pak sceďte. Přelijte do vhodné nádoby a uchovávejte v lednici.
Čokoláda:
Nejprve rozpusťte ve vodě cukr a poté přidejte i cca 40 g rozpuštěné čokolády. Čokoláda musí být opravdu rozpuštěná, jinak sirup nebude dobře propojený. Směs nechte chvíli probublat a pak nalijte do vhodné nádoby.
Vyzkoušejte: Sirup s vůní perníčků
Přísady:
- 300 g krupicového cukru
- 200 ml vody + 50 ml vody navíc
- ½ lžičky soli
- 1 lžička vanilkového extraktu
- ½ lžičky mletého sušeného zázvoru
- 1 svitek skořice
- 8 ks hřebíčku
- 10 kuliček pepře
- 6 kuliček nového koření
- 1 hvězdička badyánu
- ½ lžičky muškátového oříšku
- špetka kardamomu
Příprava:
Podle základního receptu připravíme sirup. Poté do něj opatrně přilijeme odměřených 50 ml vody. A také přisypeme všechno připravené koření. Plotýnku stáhneme na minimum a směs necháme asi 10-15 minut probublávat. Odstravíme a necháme sirup do kávy lehce zchladnout. Pak jej přecedíme a přelijeme do uzavíratelné sklenice nebo sklenic. Skladujeme v lednici.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Ellen