Ušetřete za kupované sirupy. Domácí sirupy vyrobíte snadno, rychle a za zlomek ceny
Sirupy můžete přidávat do vody, čaje, kávy, ale také třeba do míchaných koktejlů. Můžete jimi přelít kaše nebo třeba dezerty. Je to jen na vás. Kupované kvalitní sirupy jsou příliš často až moc drahé. Doma si je přitom můžete vyrobit vcelku levně. Poradíme vám, jak si připravit ty nejchutnější, ale i léčivé sirupy.
Oblíbený dýňový, perníčkový nebo třeba karamelový? Nic na tom není. Domácí sirupy máte vyrobené za chvíli a z peněženky vám téměř nic neubyde. Stejně tak si můžete lehce připravit i sirupy na nachlazení z jitrocele, šípku nebo z trnek. Pojďme se do toho pustit!
Domácí sirupy snadno a rychle
Domácí sirupy mají tu výhodu, že je můžete připravit téměř z jakéhokoliv ovoce, bylinky nebo koření. Můžete je i mezi sebou míchat a podle chuti experimentovat. Můžete dokonce vyzkoušet i vícero sladidel, i tím jednotlivým sirupům dodáte odlišnou chuť nebo třeba i barvu. Zkusit můžete běžný cukr, med, stévii, erythritol, agáve nebo třeba panelu. Je to jen na vás. Co se příchutí týče, můžete vyzkoušet chilli sirup, zázvorový, citronový, limetkový, levandulový nebo eukalyptový. Překvapí vás chuť sirupu z růží, pomerančového květu nebo z vanilkového extraktu. Netradičně můžete vyzkoušet i kombinaci petržele a citrónu, okurky, brusinek, máty, bezinek, rozmarýnu, bazalky, zeleného čaje nebo třeba banánů či rumu. Je to zkrátka jen na vás a vašich chuťových preferencích.
Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti
Domácí sirupy: tyto vitamínové lahůdky zvládne vyrobit i začátečník
Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte
Recept na základní domácí sirup
Pro snadné zapamatování se domácí sirup připravuje ze stejných dílů vody a cukru. Řeč je tedy o klasickém řepném cukru. Ať už bílém nebo třtinovém. Cukr přidáme do vody, promícháme a přivedeme k varu. Vaříme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Pak vychladíme. Chceme-li vyrobit hustší sirup, který bude sloužit například jako poleva na dezerty nebo palačinky, pak připravujte sirup v poměru 2 : 1. Tedy dva díly cukru a jeden díl vody. Rovněž je třeba nechat sirup déle povařit. Počítejte pochopitelně s tím, že sirup bude dvakrát sladší.
Dýňový domácí sirup
Přísady:
- 1 malá dýně Hokkaidó
- 500 ml vody
- 200 g cukru
- 1 vanilkový cukr
- 2 lžičky skořice
- ½ lžičky zázvoru
- ½ lžičky muškátového oříšku
Příprava:
Dýni očistíme a vydlabeme. Nakrájíme ji na kostky a ve vodě doměkka. Pak vodu slijeme a dýni rozmixujeme na pyré. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme třtinový a vanilkový cukr. Přivedeme k varu a čekáme, až se všechen cukr rozpustí. Pak přidáme připravené koření i dýňové pyré. Promícháme a vaříme asi 10 minut do zhoustnutí. Pak přepasírujeme přes sítko a uložíme do uzavíratelné lahve.
Perníkový domácí sirup
Přísady:
- 500 ml vody
- 250 g cukru
- ½ lžičky kardamomu
- 2 celé skořice
- několik kuliček pepře, nového koření
- 4 kousky hřebíčku
- ¼ lžičky muškátového oříšku
- 1 lžička mletého zázvoru
- 1 badyán
Příprava:
Do hrnce nalijeme vodu a přidáme cukr. Dáme vařit. Jakmile se cukr zcela rozpustí, přisypeme všechno koření. Necháme asi deset minut povařit. Poté sirup odstavíme a necháme vychladnout. Nakonec přepasírujeme přes plátno a uložíme do čisté sklenice.
Jitrocelový domácí sirup proti nachlazení
Přísady:
- 2 dvouhrsti čerstvého jitrocele
- sklenice tekutého medu
Příprava:
Listy jitrocele natrháme na menší kousky. Vložíme do sklenice, přelijeme vrstvou medu. Takto opakujeme, přičemž poslední vrstva musí být medová. Sklenici uzavřeme a postavíme ji na teplé místo. Asi po deseti dnech se na dně usadí zlatavá tekutina. Med přecedíme a uložíme jej na chladné místo. Užíváme při nachlazení po lžičkách. Stejným způsobem můžete připravit například šípkový sirup.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku