Káva z kávovaru nebo raději jen moka konvička či french press? Poradíme, který pomocník vám udělá nejlepší kávu
Nemusíte být kávoví nadšenci. Jestli máte ale rádi dobrou kávu k snídani nebo k odpolednímu dezertu, jistě si rádi pochutnáte na nějaké skutečně dobré. Je ale pravda, že dobrá káva vyžaduje dokonalý kávovar? Nebo lze oblíbený hořký nápoj připravit i jinak? A které varianty přípravy kávy jsou tedy nejlepší?
I když dokonalá příprava kávy není pochopitelně jen o kávovaru. Velkou roli hraje i kvalitní voda a kávová zrna. A taky vaše chuťové buňky. Někomu chutná káva lehce kyselá, jinému zase pořádně hořká, další požaduje absolutní jemnost a jiný chce zase jen lehké kafe bez stop acidity. I toto všechno je možné ovlivnit správnou přípravou.
Dobrá káva je věda
Ne nadarmo je barista odbornou profesí. Na to, abyste dokázali připravit opravdu dobrou kávu, potřebujete znát spoustu věcí. Nicméně pro domácí přípravu kávy nemusíme být hned extra odborníci. Bohatě postačí znát základy a vědět, jaká příprava kávy je vhodná právě pro nás. I když většina baristů se shoduje, že skvělou kávu je možné připravit prakticky jakoukoliv metodou a jakýmikoliv nástroji, které máme po ruce. Neexistuje žádná špatná metoda. Naopak. A každá z metod má své plusy i mínusy. Ať už jde o dokonalý automatický kávovar nebo třeba obyčejný překapávač.
Zelená káva – vyzkoušejte zázračný pomocník nejen na hubnutí
Ajurvédská káva a její výhody? Je bez kofeinu, zbaví vás stresu a zlepší koncentraci
Guarana pomáhá při únavě lépe než káva: Zvyšuje pozornost a dodává energii
Překapávaná káva
Jestliže za den vypijete opravdu hodně kávy, přesto nemáte chuť se její přípravou nějak nadměrně zaobírat, pak může být překapávač pro vás tím pravým nástrojem. Je rychlý, pohodlný a spolehlivý. Stiskem jednoho tlačítka připravíte rovnou třeba litr pořádného kafe. Jeho chuť však bude závislá na vodě, kterou použijete. I v jakém množství ji použijete. Do překapávače se obvykle dávkuje káva v množství 16 gramů vody na 1 gram čerstvě mletých kávových zrn.
French press káva
Jestliže máte rádi plnou a bohatou chuť kávy, pak vyzkoušejte takzvaný french press. Mletou kávu zalijete přímo horkou vodou, nepoužívá se žádný filt. Voda prochází napřímo sedlinou. Výsledný nápoj je silný, hořký a velice výrazný. Káva je celkově krémovější a méně vodová. Kávová zrna pro french press by měla být namleta nahrubo.
Netradiční káva: Drip nebo chemex?
Obě metody si jsou hodně podobné. Drip se “narodil” v roce 1908, chemex pochází z roku 1941. A rozdíly? Drip je jedním z nejstarších, nejjednodušších, nejrychlejších a nejlevnějších způsobů vaření kávy. Jednoduše jde o překapávání pomoci kávového kornoutu a papírového filtru. Horká voda rovnoměrně zalije kávovou sedlinu přímo ve filtru. Působením gravitace pak káva odkapává přímo do šálku nebo do konvice. Tvar kornoutu i jeho filtry značně ovlivňují chuť výsledného nápoje. Chemex je zase elegantní skleněná baňka, která používá speciální papírový filtr, který je zhruba o třetinu těžší než ostatní filtry. Baňka, do které káva překape, slouží vlastně jako karafa. Na obě metody jsou vhodná kávová zrna umletá na střední hrubost.
Aeropress a příprava kávy
Jde o relativně novou metodu. Aeropress je vhodný pro všechny milovníky kávy na cestách. Jedná se o spařovací zařízení, které funguje podobně jako injekční stříkačka. Píst vytlačuje horkou vodu a mletou kávou přes filtr přímo do šálku. Jde o velice rychlou přípravu. Výsledná káva je jemná a s nízkou kyselostí. Je však mnohem slabší než klasické espresso. Káva může mít jemnou až střední hrubost mletí.
Automatický kávovar a dokonalá káva
Jestli máte rádi silnou kávu, nápoje na bázi espressa nebo si chcete pořídit zařízení na dobré kafe domů, abyste nemuseli chodit po kavárnách, pak je pro vás automatický kávovar tím pravým. Vybrat si můžete z mnoha druhů. Některý vám připraví jen espresso, jiný naservíruje i hotový oblíbený nápoj s mlékem. A nemusíte řešit ani hrubost mletí, automatický kávovar si zrna sám namele. Výsledný nápoj z automatického kávovaru je jemný, ale silný. U kvalitního automatického kávovaru však počítejte s vyšší pořizovací hodnotou.
Pákový kávovar a káva
Pákový kávovar je na přípravu kávy náročnější. Rozhodně jej však ušetří fajnšmekři. Když se s ním naučíte správně zacházet, odměnou vám bude dokonalý nápoj a relativně nízkou cenou za jeden šálek. Pořizovací cena kvalitního pákového kávovaru je vyšší a počítejte s tím, že k němu budete muset ještě přikoupit kvalitní mlýnek, který kávová zrna namele skutečně najemno. A případně i napěňovač mléka, jestli si potrpíte na kávu se šlehaným mlékem. Rovněž údržba a čištění pákového kávovaru není nejjednodušší.
Moka konvička
Pokud máte rádi kvalitní kávu a nechcete si pořizovat žádný kávovar, pak může být moka konvička zajímavým kompromisem. Stejně jako u espress prochází mletou kávou vařící voda, avšak stlačená párou. Výsledkem je bohatý, chutný a silný nápoj. Vhodné je jemné až středně hrubé mletí.
Káva ze sifonu
Alternativní možností přípravy kávy může být i takzvaný sifon. Jde o přístroj, který má kořeny v Německu a vynalezen byl už v roce 1830. Sifon se skládá z dvou skleněných baněk nad sebou. Mletá káva se vloží do horní nádoby a tlak páry následně horkou vodu vytlačí nahoru, aby kávu spařila. Jakmile se odstraní zdroje tepla, gravitace vytlačí uvařenou kávu zpřet přes filtr do spodní nádoby. Sifon můžete nalézt i pod označením vacuum pot nebo vac pot. Na tento způsob kávy se hodí střední hrubost mletí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku